WIESŁAWA DRÓŻDŻ - Przypadki pobierania opłat skarbowych od duplikatów decyzji o NIP są sporadyczne.
Numer identyfikacji podatkowej jest nadawany w drodze decyzji administracyjnej i wysyłany wnioskodawcy pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Czy za decyzję o nadaniu NIP trzeba zapłacić?
Nie. Zgłoszenie identyfikacyjne jest bezpłatne. Nie podlega opłacie skarbowej. Jedynie w bardzo wyjątkowych sytuacjach, gdy zaistnieje potrzeba wydania duplikatu, opłata za jego wydanie wynosi 15 zł. Kwota ta stanowi dochód gminy.
W „DGP” nr 173 informowaliśmy, że urzędy skarbowe znalazły sposób na pobieranie opłaty skarbowej za wydanie NIP. Decyzja z tym numerem nie dociera do podatnika, który musi zapłacić za duplikat.
To są jednostkowe przypadki. Zresztą trzeba pamiętać, że w sytuacji gdy podatnik nie otrzymał w terminie decyzji z nadanym NIP, może zgłosić się do urzędu skarbowego z dowodem osobistym i urzędnik poda mu ten numer od ręki. Jeśli oczywiście podatnikowi temu nie jest potrzebny dokument z decyzją o przyznaniu NIP.
Kto musi postarać się o NIP?
Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, uzyskujące co najmniej jeden z trzech statusów: podatnika, płatnika podatku lub płatnika składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne.
Czy każda osoba rozpoczynająca pracę zawodową musi mieć numer podatkowy?
Osoba fizyczna nieprowadząca samodzielnie działalności gospodarczej, która uzyskała status podatnika, innymi słowy – podjęła pracę, jest zobowiązana złożyć zgłoszenie identyfikacyjne w celu otrzymania numeru identyfikacji podatkowej. W przypadku podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, którym płatnik, czyli pracodawca, pobiera zaliczki miesięczne na poczet tego podatku, zgłoszenie identyfikacyjne następuje za pośrednictwem tego płatnika. Osoby podejmujące zatrudnienie po raz pierwszy nie muszą więc obawiać się, że brak NIP utrudni im zawarcie umowy o pracę, ponieważ numer ten uzyskają w trakcie zatrudnienia.
Czy jednokrotne wystąpienie o NIP wystarczy?
Tak. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych podatków. Zgłoszenia dokonuje się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego na adres urzędu skarbowego. Zgłoszenie NIP-3 można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem placówki pocztowej operatora publicznego, a także przez płatnika lub urząd gminy i miasta albo za pośrednictwem polskiego urzędu konsularnego. Formularz NIP-3 jest dostępny w urzędach skarbowych, u płatnika, w urzędach miast i gmin. Można go także pobrać ze stron internetowych Ministerstwa Finansów.