statystyki

Auta z kratką: odliczenie VAT jeszcze przez 5 miesięcy

03.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 03.02.2010, 10:59
  • Wyślij
  • Drukuj

MACIEJ GRABOWSKI o harmonogramie prac Ministerstwa Finansów - Podatnicy, którzy kupią auto z kratką do czerwca 2010 r., odliczą VAT od tego zakupu i paliwa do niego. W połowie roku – jeśli Unia Europejska się na to zgodzi – wejdzie w życie nowelizacja ustawy o VAT, która wprowadzi zakaz odliczania podatku.

reklama



reklama


ROZMOWA

EWA MATYSZEWSKA

MAREK KUTARBA

Od kilku miesięcy nie mamy informacji, na jakim etapie znajdują się prace nad zmianami przepisów VAT w zakresie odliczania podatku od zakupu samochodów i paliwa do nich. Co się dzieje w tej sprawie?

MACIEJ GRABOWSKI*

Czekamy na pozwolenie ze strony Unii Europejskiej na wprowadzenie modyfikacji, czyli na derogację.

Czy z rozpoczęciem prac MF będzie czekało do czasu uzyskania tej zgody?

Nie. Jeżeli Komisja Europejska (KE) zaopiniuje nasz projekt i nie będzie większych uwag, będziemy mogli kontynuować prace. Nie spodziewamy się sprzeciwu ze strony Unii. Niektóre kraje, np. Włochy, mają podobne rozwiązania w zakresie odliczania VAT od zakupu aut osobowych. Zastosowaliśmy podobne argumenty. Jednak dopóki nie dostaniemy zielonego światła, nie zrobimy nic.

Kiedy można spodziewać się zgody ze strony UE?

Mam nadzieje, że koło marca. Wtedy też będziemy mogli wyjść z projektem ustawy.

Czy odliczenie VAT od paliwa będzie możliwe?

W tym przypadku otrzymaliśmy już pozytywną opinię komitetu VAT i zamierzamy zrównać uprawnienia samochodów osobowych i aut z kratką, w ten sposób, że do 2012 roku nie miałyby one prawa do odliczania VAT zawartego w paliwie.

A co z kupnem samochodów i odliczaniem VAT od takiego zakupu?

Czekamy na stanowisko KE i zgodę Rady. Tu również przyświeca nam idea zrównania samochodów osobowych z tymi mającymi kratki. Dziś przy osobowych nie ma pełnego odliczenia, przy kratkach jest pełne. Tak być nie może. Zależy nam, aby samochody z kratką były traktowane tak jak auta osobowe. Nie można jednak wykluczyć, że Komisja da inne wskazówki niż te zaproponowane przez nas.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 15

  • 1: zobaczymy się na wyborach z IP: 78.30.118.* (2010-03-15 21:29)

    Tanie państwo nas okrada. Jak zwykle zresztą. Co tanie to drogie... A miało być tak pięknie...

  • 2: normalny z IP: 84.10.157.* (2010-02-06 23:04)

    każdy debil fizycznie zdrowy tworząc ograniczenia podatkowe posiada w mózgu kratkę CIEMNOTY !!!

  • 3: solo z IP: 188.146.170.* (2010-02-06 22:51)

    wracamy do starych czasów.
    takich kiedy to urzędnik podważał zakup kalkulatora w kosztach uzyskania przychodu- to było naprawdę podczas jednej z kontroli w firmie.

  • 4: VAT-owiec z IP: 77.252.48.* (2010-02-06 19:41)

    cytuję : "zamierzamy zrównać uprawnienia samochodów osobowych i aut z kratką, w ten sposób, że do 2012 roku nie miałyby one prawa do odliczania VAT zawartego w paliwie." koniec cytatu.
    Ludzie !!! to nie jest zrównanie uprawnień tylko pozbawienie, czytaj: kradzież, w obliczu prawa. Takie polskie piekiełko typu: ja nie mam, to tego co ma trzeba "zrównać w dół" żeby też nie miał.

  • 5: mireckisop@gamil.com z IP: 94.78.188.* (2010-02-06 16:58)

    Do 7 i 8 macie racje Panowie .Ale nie rozumie tego rząd ,sejm i partie .Bo ich ludzie nie potrafią nic tylko ciągnąć do siebie z budżetu .Trójpodział władzy to fikcja.Poseł nie powinien być premierem ,ministrem ,pracować w rządzie .Jak dostaje stołek rządowy powinien zrzec się stołka poselskiego na korzyść osobu która by była po nim uzyskała najwięcej głosów.Okręgi powinny być 1 mandatowe .Rząd zaś miałyby rządzić administrować państwem a ni tworzyć ustawy .Obecny system to kpina

  • 6: mireckisop@gmail.com z IP: 94.78.188.* (2010-02-06 16:22)

    Pan maciej grabowski /piszę celowo z małej litery/to przykład ministra który nie
    ma pojęcia o prowadzeniu działalności gospodarczej i podatkach .Zresztą większość ludzi w rządzie ,sejmie i nawet w firmach z udziałem skarbu państwa to ludzie którzy tak naprawdę nigdy w życiu nie pracowali .A jak pracowali z nadanie partii to firmy którymi kierowali poszły na dno/np. stocznie/.Trzeba być wielkim nieukiem by nie rozumieć że do każdej działalności gospodarczej musi być ciężarówka .Skubać podatników z VAT to najpierw a zwrotów 0.Czy księgowy ,informatyk ,przedstawiciel handlowy ,rzeczoznawca ,prawnik itp.potrzebuje auta ciężarowego .A brać od tych ludzi VAT to państwo pierwsze .Premier Tusk obiecała "tanie państwo' a tu taniości nie widać .Może by tak zmniejszyć pensję urzędników nap o 40 % ,ilość o następne 40 % .Zaś samochody w państwie służbowe ograniczyć maksymalnie .Na marginesie ilość aut w urzędach jest większa od lekarzy .A to kosztuje bo utrzymanie auta i kierowcy .Czas nie wybierać tych panów

  • 7: n z IP: 213.25.175.* (2010-02-03 19:22)

    Auta z kratka i samochody osobowe - nie powinno byc pelnego odliczenia vat od paliw tych samochodow. Zgoda komisji europejskiej na utworzenie takiej ustawy (sprawdzenie pod katem przepisow unijnych i konstytucji RP).

  • 8: Jacek z IP: 79.185.168.* (2010-02-03 16:43)

    Ja się tylko zastanawiam nad tym, kiedy nasi ustawodawcy pojmą wreszcie, że siłą gospodarki jest siła przedsiębiorcy...Przecież odpis VAT-u umożliwia generowanie zysków większych niż brak odpisu, większe zyski to większa konsumpcja, większa konsumpcja to więcej miejsc pracy...Przecież to logika na poziomie 6latka a mimo to nie trafia do "uczonych" głów i rodzimych "specjalistów" podatkowych. Czasami żałuję, że się tu urodziłem...

  • 9: JA z IP: 188.33.134.* (2010-02-03 16:39)

    Pan wiceminister jest niespójny. Z jednej strony:
    "Spodziewamy się, że np. likwidacja 20-proc. stawki ryczałtu od najmu zwiększy nam wpływy budżetowe z tego tytułu." I OK !!!

    Z drugiej strony brak odliczenia VAT od samochodów i paliw.

    Liczby !!! Dlaczego otwarcie nie mówi o liczbach? Koszty jakie nakładają na Polskich przedsiębiorców idą w MLN złotych.

    I to PO? Głosowałem na Was! Gdzie 3x15%? Gdzie reformy finansów publicznych?

    Zakaz odliczania VAT od samochodów i paliwa?

    Żebyście zrozumieli absurd jaki nam szykujecie wyobraźcie sobie naszą inicjatywę społeczną. Mianowicie rząd sprzedaje kilkumiesięczne limuzyny (obniżając deficyt) i skupuje od Polskich przedsiębiorców dwuosobowe PandaVAN-y. Jeżeli u nas pracują jako wielozadaniowe. To i dla posłów też się sprawdzą. Paliwa spalają mniej od limuzyn. Postawa ekologiczna więc mile widziana. Absurd Panie wiceministrze? Jak chcesz jeździć SuperB to zostaw przedsiębiorcom ich PandaVAN-y. A jak marzy Ci się Mercedes S Klasy to skończcie z tym cyrkiem i pozwólcie nam BMW do działalności!!!

  • 10: gas z IP: 83.29.170.* (2010-02-03 16:19)

    @rs, masz rację. Niestety układy polityczne i stołki dla urzędasów kosztują, zatem finansowanie ich najlepiej uzyskać od obywateli w bezczelny sposób.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie