statystyki

Auta z kratką: odliczenie VAT jeszcze przez 5 miesięcy

03.02.2010, 03:00; Aktualizacja: 03.02.2010, 10:59
  • Wyślij
  • Drukuj

MACIEJ GRABOWSKI o harmonogramie prac Ministerstwa Finansów - Podatnicy, którzy kupią auto z kratką do czerwca 2010 r., odliczą VAT od tego zakupu i paliwa do niego. W połowie roku – jeśli Unia Europejska się na to zgodzi – wejdzie w życie nowelizacja ustawy o VAT, która wprowadzi zakaz odliczania podatku.





ROZMOWA

EWA MATYSZEWSKA

MAREK KUTARBA

Od kilku miesięcy nie mamy informacji, na jakim etapie znajdują się prace nad zmianami przepisów VAT w zakresie odliczania podatku od zakupu samochodów i paliwa do nich. Co się dzieje w tej sprawie?

MACIEJ GRABOWSKI*

Czekamy na pozwolenie ze strony Unii Europejskiej na wprowadzenie modyfikacji, czyli na derogację.

Czy z rozpoczęciem prac MF będzie czekało do czasu uzyskania tej zgody?

Nie. Jeżeli Komisja Europejska (KE) zaopiniuje nasz projekt i nie będzie większych uwag, będziemy mogli kontynuować prace. Nie spodziewamy się sprzeciwu ze strony Unii. Niektóre kraje, np. Włochy, mają podobne rozwiązania w zakresie odliczania VAT od zakupu aut osobowych. Zastosowaliśmy podobne argumenty. Jednak dopóki nie dostaniemy zielonego światła, nie zrobimy nic.

Kiedy można spodziewać się zgody ze strony UE?

Mam nadzieje, że koło marca. Wtedy też będziemy mogli wyjść z projektem ustawy.

Czy odliczenie VAT od paliwa będzie możliwe?

W tym przypadku otrzymaliśmy już pozytywną opinię komitetu VAT i zamierzamy zrównać uprawnienia samochodów osobowych i aut z kratką, w ten sposób, że do 2012 roku nie miałyby one prawa do odliczania VAT zawartego w paliwie.

A co z kupnem samochodów i odliczaniem VAT od takiego zakupu?

Czekamy na stanowisko KE i zgodę Rady. Tu również przyświeca nam idea zrównania samochodów osobowych z tymi mającymi kratki. Dziś przy osobowych nie ma pełnego odliczenia, przy kratkach jest pełne. Tak być nie może. Zależy nam, aby samochody z kratką były traktowane tak jak auta osobowe. Nie można jednak wykluczyć, że Komisja da inne wskazówki niż te zaproponowane przez nas.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 15

  • 1: poorman z IP: 195.164.48.* (2010-02-03 10:02)

    Kupię żuka w dieslu na firmę. Będę go tankował pod sam korek i jeszcze do kanistra a potem będę go używał jako "dystrybutora" dla samochodu osobowego. Innej opcji nie ma na nasze zachłanne państwo.

  • 2: gas z IP: 83.29.170.* (2010-02-03 10:24)

    no ale czy jak kupię ten samochód z kratką do czerwca to później będę mógł odliczać ten VAT od paliwa? czy będzie on dotyczył tylko samochodów zakupionych po czerwcu?

  • 3: poorman z IP: 195.164.48.* (2010-02-03 10:47)

    wg mnie stracisz prawo do odliczania vatu - tylko na samochody spełniające kryteria vat-1 (typowo dostawcze) będzie odliczenie po tej dacie - dlatego jedynym rozwiązaniem jest żuk robiący jako przydomowy/firmowy dystrybutor

  • 4: pawełek z IP: 80.50.238.* (2010-02-03 12:52)

    VAT to nie jest dla skarbówki tylko to są pieniądze do obrotu w firmie jeżeli ja kupię paliwo z vat i niemogę odliczyć to firmy które to paliwo wyprodukują też ni mogą odliczać vat od urządzeń ponieważ my w końcowym produkcie płacimy ten vat a firmy paliwowe to są naszych parti politycznych i oni chcą jak najwięcej dla siebie na podział

  • 5: rs z IP: 89.79.30.* (2010-02-03 14:45)

    VAT - Value Added Tax czyli podatek od wartości dodanej.
    Brak możliwości odliczania VAT od aut osobowych i paliw przekształca to w specjalny dodatkowy podatek - cos jakby akcyza z umocowaniem w ustawie o VAT.
    PAMIETAJMY ze jesli jakas firma nie odliczy tego VATu od aut to i tak na koncu zaplaci/doplaci konsument (czyt. ja, ty i szary obywatel) bo przecież żadna firma nie jest instytucja charytatywną i nie będzie dopłacać do interesu. Czy to bedzie piekarnia, firma kurierska, karetka pogotowia , taksowka... i tak na koncu jestes TY!!! pośrednio czy bezpośrednio!
    Pozostaje pytanie
    Dlaczego auta osobowe traktowane sa w inny sposób niż komputer czy jakakolwiek inna maszyna. Przecież samochód osobowy jest takim samym srodkiem do uzyskania przychodu jak każde inne narzedzie. Czy firma kurierska ktora rozwozi listy autem osobowym nie poniosła kosztow transportu+VAT??? Czy nie zapłacila VATu od paliwa i od zakupu tego samochodu? Czy przedstawiciel handlowy zeby sprzedac towar nie musi tam dojechac - przecie do tego nie potrzeba TIR !!! DLACZEGO, jako klient mam zaplacic ten nieodliczony VAT po raz drugi ???
    I jeszcz te cholerne nikomu nie potrzebne kratki poprostu "para w gwizdek". W skali calego kraju to straszne marnotrawstwo.
    Brak odliczania to kolejny trik (cena paliwa = cena surowca+akcyza+vat bez mozliwosci odliczenia) po to by wyciagnac pieniadze od NAS... PAMIETAJMY: firma i tak doliczy ten nieodliczony VAT do kosztow koncowych i wyniku towar czy usługa bedzie napewno drozsza.
    Takze zastanówmy sie kto to tak naprawde zaplaci ten VAT i dlaczego właśnie JA i TY ??? A miało byc tak pięknie 3x15% - obnizka podatku. A co mamy ?

  • 6: gas z IP: 83.29.170.* (2010-02-03 16:19)

    @rs, masz rację. Niestety układy polityczne i stołki dla urzędasów kosztują, zatem finansowanie ich najlepiej uzyskać od obywateli w bezczelny sposób.

  • 7: JA z IP: 188.33.134.* (2010-02-03 16:39)

    Pan wiceminister jest niespójny. Z jednej strony:
    "Spodziewamy się, że np. likwidacja 20-proc. stawki ryczałtu od najmu zwiększy nam wpływy budżetowe z tego tytułu." I OK !!!

    Z drugiej strony brak odliczenia VAT od samochodów i paliw.

    Liczby !!! Dlaczego otwarcie nie mówi o liczbach? Koszty jakie nakładają na Polskich przedsiębiorców idą w MLN złotych.

    I to PO? Głosowałem na Was! Gdzie 3x15%? Gdzie reformy finansów publicznych?

    Zakaz odliczania VAT od samochodów i paliwa?

    Żebyście zrozumieli absurd jaki nam szykujecie wyobraźcie sobie naszą inicjatywę społeczną. Mianowicie rząd sprzedaje kilkumiesięczne limuzyny (obniżając deficyt) i skupuje od Polskich przedsiębiorców dwuosobowe PandaVAN-y. Jeżeli u nas pracują jako wielozadaniowe. To i dla posłów też się sprawdzą. Paliwa spalają mniej od limuzyn. Postawa ekologiczna więc mile widziana. Absurd Panie wiceministrze? Jak chcesz jeździć SuperB to zostaw przedsiębiorcom ich PandaVAN-y. A jak marzy Ci się Mercedes S Klasy to skończcie z tym cyrkiem i pozwólcie nam BMW do działalności!!!

  • 8: Jacek z IP: 79.185.168.* (2010-02-03 16:43)

    Ja się tylko zastanawiam nad tym, kiedy nasi ustawodawcy pojmą wreszcie, że siłą gospodarki jest siła przedsiębiorcy...Przecież odpis VAT-u umożliwia generowanie zysków większych niż brak odpisu, większe zyski to większa konsumpcja, większa konsumpcja to więcej miejsc pracy...Przecież to logika na poziomie 6latka a mimo to nie trafia do "uczonych" głów i rodzimych "specjalistów" podatkowych. Czasami żałuję, że się tu urodziłem...

  • 9: n z IP: 213.25.175.* (2010-02-03 19:22)

    Auta z kratka i samochody osobowe - nie powinno byc pelnego odliczenia vat od paliw tych samochodow. Zgoda komisji europejskiej na utworzenie takiej ustawy (sprawdzenie pod katem przepisow unijnych i konstytucji RP).

  • 10: mireckisop@gmail.com z IP: 94.78.188.* (2010-02-06 16:22)

    Pan maciej grabowski /piszę celowo z małej litery/to przykład ministra który nie
    ma pojęcia o prowadzeniu działalności gospodarczej i podatkach .Zresztą większość ludzi w rządzie ,sejmie i nawet w firmach z udziałem skarbu państwa to ludzie którzy tak naprawdę nigdy w życiu nie pracowali .A jak pracowali z nadanie partii to firmy którymi kierowali poszły na dno/np. stocznie/.Trzeba być wielkim nieukiem by nie rozumieć że do każdej działalności gospodarczej musi być ciężarówka .Skubać podatników z VAT to najpierw a zwrotów 0.Czy księgowy ,informatyk ,przedstawiciel handlowy ,rzeczoznawca ,prawnik itp.potrzebuje auta ciężarowego .A brać od tych ludzi VAT to państwo pierwsze .Premier Tusk obiecała "tanie państwo' a tu taniości nie widać .Może by tak zmniejszyć pensję urzędników nap o 40 % ,ilość o następne 40 % .Zaś samochody w państwie służbowe ograniczyć maksymalnie .Na marginesie ilość aut w urzędach jest większa od lekarzy .A to kosztuje bo utrzymanie auta i kierowcy .Czas nie wybierać tych panów

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie