statystyki

"Urząd skarbowy ustala się według siedziby firmy"

20.11.2009, 03:00; Aktualizacja: 20.11.2009, 10:26

Trzy pytania do RAFAŁA SIDOROWICZA, konsultanta w TPA Horwath Sztuba Kaczmarek - Lokalizacja siedziby podatnika ma priorytetowe znaczenie dla ustalenia organu podatkowego właściwego dla celów podatku dochodowego. Natomiast w zakresie VAT o właściwości urzędu w pierwszym rzędzie decyduje miejsce wykonywania czynności opodatkowanych.

Reklama


Reklama


EWA MATYSZEWSKA

Polska spółka z o.o. prowadząca działalność na terenie kilku województw dokonała w październiku 2009 r. przeniesienia swojej dotychczasowej siedziby do innego województwa. Spółka zgłosiła to zdarzenie do Krajowego Rejestru Sądowego. Jak ustalić właściwość urzędu skarbowego dla wpłacania zaliczek na CIT oraz do wpłat należnego VAT?

RAFAŁ SIDOROWICZ

Lokalizacja siedziby podatnika ma priorytetowe znaczenie dla ustalenia organu podatkowego właściwego dla celów podatku dochodowego. Natomiast w zakresie VAT o właściwości urzędu w pierwszym rzędzie decyduje miejsce wykonywania czynności opodatkowanych. Dopiero gdy podatnik – co ma miejsce w przypadku spółki – wykonuje te czynności na terenie objętym zakresem działania co najmniej dwóch urzędów skarbowych, właściwość miejscową organu określa się według lokalizacji siedziby podatnika. W przypadku spółki właściwość urzędu skarbowego dla rozliczeń z tytułu obydwu podatków determinowana jest położeniem jej siedziby.

Który urząd skarbowy będzie właściwy w naszej sytuacji?

Urzędem właściwym dla rozliczeń CIT i VAT za dany okres będzie urząd właściwy na ostatni dzień tego okresu.

Kiedy spółka powinna zacząć rozliczać się w nowym urzędzie?

W przypadku gdy o właściwości organu podatkowego decyduje położenie siedziby podatnika, której ujawnienie wymaga obligatoryjnego wpisu w odpowiednim rejestrze (np. w rejestrze przedsiębiorców w KRS), złożenie deklaracji oraz dokonywanie wpłat na konto nowego urzędu będzie uznane za prawidłowe począwszy za okres rozliczeniowy, w którym zamieszczono stosowny wpis w danym rejestrze. Spółka powinna więc ustalić, czy zmiana jej siedziby została w KRS ujawniona do końca października. O ile zmiana ta została do tego czasu zarejestrowana, spółka powinna rozliczyć się z tytułu obydwu podatków z urzędem skarbowym właściwym dla jej nowej siedziby, w przeciwnym przypadku rozliczenia powinny zostać dokonane z jej dotychczasowym urzędem skarbowym.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • aaaaa(2009-11-20 10:28) Odpowiedz 00

  ale bzdety... Ble ble ble, nie macie o czym pisać tylko takie pierdoły ...

 • LOGI(2009-11-20 19:45) Odpowiedz 00

  Czy ta GAZETA PRAWNA nie jest przypadkiem lekturą zalecaną dla młodzieży szkół podstawowych?

 • ala(2009-11-23 11:16) Odpowiedz 00

  napisali by coś ciekawego a nie ciągłe przepisywanie przepisów!!!

 • Tym(2009-11-21 00:02) Odpowiedz 00

  Jaki Rafał? Przecież to jest Paweł Sidorowicz. Rafał to ściema.

 • bbbbb(2009-11-20 19:11) Odpowiedz 00

  do 1
  Bzdety ... ???. Zależy jak dla kogo.
  Pewnie wystarcza Ci wiedza :
  miękki kartofel - to na prawo,
  twardy kartofel - to na lewo.

  Ty szukasz pewno tylko informacji o PIS, albo o PO.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama