statystyki

"Obniżone odsetki nalicza się od 1 stycznia 2009 roku"

13.01.2009, 03:00; Aktualizacja: 13.01.2009, 15:41
  • Wyślij
  • Drukuj

Rozmawiamy z MAGDALENĄ KOBOS z Ministerstwa Finansów - Podatnicy, którzy złożą korektę deklaracji i wpłacą zaległość podatkową, mogą zastosować obniżone odsetki. Jednak obniżona stawka ma zastosowanie do naliczania odsetek za zwłokę za okres od 1 stycznia 2009 r.





ROZMOWA

• W przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji i zapłaty w całości, w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej, stosuje się obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 75 proc. stawki. Do jakiego okresu ta zasada ma zastosowanie?

- Przepis ten obowiązuje od 1 stycznia 2009 r. i nie nadano mu mocy wstecznej. Zmieniony art. 56 par. 3 Ordynacji podatkowej nie daje również upoważnienia ministrowi finansów do ustalania obniżonej stawki odsetek za zwłokę za okres przed 1 stycznia 2009 r. Nowe zasady mają więc zastosowanie do korekt deklaracji złożonych po 1 stycznia 2009 r. i nie obejmują sytuacji, gdy korekta została złożona przed tym dniem.

Artykuł 56 par. 1b Ordynacji podatkowej zawiera też wyłączenie stosowania obniżonych odsetek w odniesieniu do korekt składanych w związku z kontrolą podatkową lub czynnościami sprawdzającymi, mimo że te korekty są prawnie skuteczne.

• Czyli niższe odsetki zapłacą tylko ci, których zaległość dotyczy okresu po 1 stycznia 2009 r.?

- Tak. Obniżona stawka odsetek ma zastosowanie do naliczania odsetek za zwłokę za okres od 1 stycznia 2009 r. Jeżeli skorygowana deklaracja dotyczy zaległości powstałej przed 1 stycznia 2009 r., to do 31 grudnia 2008 r. odsetki powinny być naliczane według stawki podstawowej, zaś od 1 stycznia 2009 r. do dnia zapłaty, według obniżonej stawki.

• Stosowanie obniżonych odsetek jest uwarunkowane zapłatą w całości, w ciągu siedmiu dni, zaległości.

- To prawda. Wraz z zaległością należy samodzielnie naliczyć i zapłacić należne od tej zaległości odsetki. W razie spóźnionej wpłaty przywilej zastosowania obniżonych odsetek wygasa. Tak samo będzie przy niepełnej wpłacie - nastąpi wtedy rozksięgowanie wpłaty w części na zaległość i w części na odsetki, a więc warunek zapłaty całości długu nie zostanie spełniony.

Poprzez obniżoną stawkę odsetek ustawa premiuje więc autokorekty składane z inicjatywy podatnika (płatnika) połączone z terminową wpłatą.

• Jak w takim przypadku naliczać odsetki?

- Odsetki za zwłokę będą naliczane na analogicznych zasadach jak w przypadku zaległości podatkowej istniejącej w okresach, w których obowiązywały różne stawki odsetek za zwłokę. W tym zakresie ma zastosowanie par. 2 ust. 2 rozporządzenia ministra finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz.U. nr 165, poz. 1373 z późn. zm.). Zgodnie z nim w przypadku zaległości podatkowej istniejącej w okresach, w których obowiązywały różne stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, odsetki są naliczane według wzoru określonego w ust. 1, odrębnie za każdy z tych okresów. Te same zasady naliczania odsetek przewiduje par. 2a ust. 2 powołanego rozporządzenia dla obniżonej stawki odsetek.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 4

  • 1: pr z IP: 145.237.93.* (2009-01-13 11:41)

    Tytuł jest sprzeczny z treścią artykułu. ...Więcej jest wypaczeniem jego treści i dezinformacją.
    Przecież z tekstu wyraźnie wynika, że data powstania zaległości nie ma znaczenia.

  • 2: a z IP: 83.14.180.* (2009-01-13 12:33)

    Pytanie: jesli podatnik złozył sam z siebie korektę, powstała zaległość (np. 1200 zł), od której są już odsetki za zwłokę (np 150 zł), zadeklarował wpłatę w ciągu 7 dni wraz z odsetkami - nalezy mu się więc ulga w postaci obniżonej stawki odsetek. Jednakże wpłata dokonywana jest w 3 ratach po 400 zł (co drugi dzień), w przeciągu owych 7 dni. Czy w tym wypadku poszczególne wpłaty powinny być rozksięgowane na odsetki ze stawką 75% czy 100%?

  • 3: podatnik z IP: 83.21.23.* (2009-01-14 09:27)

    Niestety MF po raz kolejny próbuje swoimi wypowiedziami wpłynąć na interpretację przepisów. Eksperci już wypowiedzieli się jednoznacznie, że analizowany przepis należy traktować jako przepis proceduralny, a te obowiązują do wszystkich zapłat zaległości od 1 stycznia 2009 niezależnie od daty ich powstania. Brak przepisu przejściowego w tym wypadku jest na niekorzyść fiskusa, a nie jak sugeruje MF - podatników.

  • 4: nn z IP: 213.199.242.* (2009-01-14 11:59)

    I to właśnie wynika z powyższego artykułu. Czyli jak korygujemy np. PIT za 2007 r., którego termin płatności upłynął z 30 kwietnia 2008 r., to do końca 2008 r. liczymy pełną kwotę odsetek, a od 01 stycznia 2009 do dnia zapłaty w obniżonej wysokości.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie