zaloguj się do e-DGP
statystyki

Czy można wszcząć postępowanie kontrolne zamiast kontroli podatkowej

skomentuj

Z uwagi na ograniczenia wynikające z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, co do długości trwania kontroli u jednego podatnika w roku, urzędy kontroli skarbowej wszczynają postępowanie kontrolne zamiast kontroli podatkowej. Czy jest to działanie prawidłowe?

W związku z powyższą praktyką organów kontroli skarbowej warto przypomnieć, co jest istotą postępowania podatkowego, a co kontroli podatkowej. To pierwsze ma na celu wymiar podatku, czyli ustalenie bądź określenie prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego. Postępowanie podatkowe powinno być więc inicjowane dopiero w sytuacji, gdy organ podatkowy dysponuje już określonym materiałem dowodowym, w świetle którego ma wątpliwości co do prawidłowości wywiązania się przez podatnika z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Logiczne jest to, że aby taki materiał dowodowy uzyskać, organ podatkowy powinien skorzystać w tym celu z prawem przewidzianej na taką okoliczność procedury podatkowej, tj. przeprowadzić kontrolę podatkową.

Zgodnie z art. 281 par. 2 Ordynacji podatkowej celem kontroli podatkowej jest sprawdzenie, czy kontrolowani wywiązują się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. W praktyce jednak często podejmowane są czynności charakterystyczne dla kontroli podatkowej, polegające na gromadzeniu materiału dowodowego, bez formalnego wszczęcia kontroli. Faktyczne prowadzenie kontroli bez upoważnienia nie podlega po pierwsze ograniczeniom czasowym i choćby z tego względu musi zostać uznane za naginanie prawa. Na szczęście sądy administracyjne coraz częściej odmawiają uznania za dowód w postępowaniu podatkowym materiałów zgromadzonych w trakcie postępowania kontrolnego, które miało faktycznie charakter kontroli skarbowej. Jeśli sytuacja taka ma miejsce, podatnik może w procesie odwoławczym postawić zarzut proceduralny, co może mieć istotne znaczenie w toku dalszego postępowania. Zalecanym rozwiązaniem może być również sporządzenie skargi na podstawie art. 227 kodeksu postępowania administracyjnego do głównego inspektora kontroli skarbowej.

Komentarze: 2

  • 1: Pomelo z IP: 77.236.2.* (2011-05-27 21:50)

    "Na szczęście sądy administracyjne coraz częściej odmawiają uznania za dowód w postępowaniu podatkowym materiałów zgromadzonych w trakcie postępowania kontrolnego, które miało faktycznie charakter kontroli skarbowej.
    Czy Pan na pewno wie, co pisze, tak w kontekście ustawy o kontroli skarbowej i miejsca kontroli podatkowej prowadzonej w ramach postępowania kontrolnego?

  • 2: Teresa z IP: 83.30.180.* (2011-05-30 22:17)

    A z jakiego powodu posłowie, a następnie Sejm zatwierdził takie przepisy ustawy o kontroli skarbowej, które pozwalają prowadzić postępowanie kontrolne bez jakiegokolwiek limitu czasu? Cóż wszyscy myślą,że ich to nie dotyczy . A to tylko kwestia czasu!!!

Twój komentarz
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Zapisz się na bezpłatny newsletter Gazety Prawnej

Sonda:

Czy prezydent powinien podpisać ustawy reformujące system emerytalny

Wyszukaj w Encyklopedii

Galerie zdjęć

Twarze Biznesu

Zapisz się na bezpłatny newsletter