statystyki

Jakie skutki ma przedawnienie zobowiązania podatkowego

autor: Em14.04.2011, 03:00

Bieg terminu przedawnienia może zostać zawieszony lub przerwany.

Reklama


Reklama


Po upływie okresu przedawnienia organy podatkowe nie mogą już kwestionować naszych rozliczeń. Zobowiązanie podatkowe przedawniają się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Istnieje jednak wiele sytuacji, w których bieg terminu przedawnienia zostaje zawieszony lub zostaje przerwany, czyli biegnie od nowa. Z częścią z nich zwykły podatnik raczej się nie zetknie, najważniejsze są trzy sytuacje.

Bieg przedawnienia zostanie przerwany z chwilą zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po takim działaniu organy podatkowe mają kolejne pięć lat na prowadzenie postępowania i wyegzekwowanie zaległego podatku. Co ważne, zastosowanie środka egzekucyjnego musi być zgodne z prawem.

Bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega wstrzymaniu, jeżeli zostanie wszczęte postępowanie karne skarbowe w sprawie dotyczącej niewykonania zobowiązania podatkowego. Podobnie termin przedawnienia zawiesza wniesienie sprawy do sądu administracyjnego.

Natomiast w sytuacji kiedy organ ustanowi na naszym majątku hipotekę przymusową lub zastaw przymusowy, z majątku objętego takim zabezpieczeniem może egzekwować zaległe podatki niezależnie od terminu przedawnienia.

Podstawa prawna

Art. 68 – 71 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • D_W(2011-04-14 08:15) Odpowiedz 00

    Pytanie praktyczne. zarzuty z kks dotyczą częsci okresu objętego postępowaniem. Czy dochodzi do przedawnienia zobowiązania z pozostałego okresu, czy też nie przedawnia się zobowiązanie za cały okres?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama