Zgodnie z przepisami, które obowiązują od 1 stycznia 2007 r., pomoc publiczna w wysokości nieprzekraczającej 200 tys. euro (100 tys. euro dla sektora transportu drogowego) przyznana w ciągu trzech lat nie podlega zgłoszeniu Komisji Europejskiej.
Warto dodać, że wsparcia nie można otrzymać na zakup pojazdów oraz przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu produktów rolnych. Nowe rozporządzenie KE w tym zakresie obowiązuje do końca 2013 roku.
Jak liczyć trzy lata
Limit dla pomocy de minimis jest określony na trzy lata. Lata, które w tym celu należy brać pod uwagę, to lata budżetowe stosowane przez podmiot gospodarczy w danym państwie członkowskim do celów podatkowych. Okres trzech lat należy oceniać w sposób ciągły, zatem dla każdego przypadku nowej pomocy de minimis należy ustalić łączną kwotę pomocy de minimis przyznaną w ciągu danego roku budżetowego oraz dwóch poprzedzających go lat budżetowych. W tym celu powinno się uwzględnić pomoc przyznaną przez państwo członkowskie, nawet gdy jest ona finansowana w całości lub w części ze środków Wspólnoty Europejskiej.
Za datę przyznania pomocy de minimis należy uznać moment, w którym podmiot gospodarczy uzyskuje prawo przyjęcia takiej pomocy zgodnie z obowiązującym, krajowym systemem prawnym.
Jak pilnować limitu
W trosce o przejrzystość, równe traktowanie oraz prawidłowe stosowanie pułapu de minimis wszystkie państwa członkowskie UE powinny stosować tę samą metodę obliczeń. Aby ułatwić te obliczenia oraz pozostać w zgodzie z obecną praktyką stosowania zasady de minimis, kwoty przyznanej pomocy, które nie mają formy dotacji pieniężnych, powinny być przeliczane na ekwiwalent dotacji brutto.
Przy obliczaniu ekwiwalentu dotacji dla przejrzystych rodzajów pomocy, innych niż dotacje, lub pomocy wypłacanej w kilku ratach, należy stosować rynkowe stopy procentowe obowiązujące w chwili przyznawania takiej pomocy. Za rynkowe stopy procentowe należy uznać stopy referencyjne okresowo ustalane przez Komisję Europejską na podstawie obiektywnych kryteriów oraz publikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich i w internecie.
Jakie obowiązki ma Unia
Komisja Europejska ma obowiązek czuwać nad przestrzeganiem zasad przyznawania pomocy państwa, a w szczególności nad tym, aby zasady te były respektowane przy przyznawaniu pomocy de minimis. Państwa członkowskie powinny ułatwiać osiągnięcie tego celu poprzez ustanowienie niezbędnego mechanizmu gwarantującego, że łączna kwota pomocy przyznawanej zgodnie z zasadą de minimis temu samemu podmiotowi przez trzy kolejne lata budżetowe nie przekroczy pułapu 200 tys. euro. W tym celu, przyznając pomoc de minimis, państwa członkowskie powinny poinformować zainteresowanego przedsiębiorcę o kwocie pomocy oraz o tym, że ma ona charakter de minimis. Ponadto przed przyznaniem takiej pomocy zainteresowane państwo członkowskie powinno uzyskać od przedsiębiorcy oświadczenie o wszelkiej innej pomocy de minimis otrzymanej w bieżącym roku budżetowym oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat budżetowych, a także sprawdzić, czy przyznanie nowej pomocy de minimis nie spowoduje przekroczenia określonego pułapu.
Limit pomocy de minimis
200 tys. euro
Limit pomocy de minimis, jaką może uzyskać przedsiębiorca bez zatwierdzania jej przez Komisję Europejską, wynosi 200 tys. euro
SŁOWNIK
PROGRAMY POMOCOWE - są aktami normatywnymi (ustawami albo rozporządzeniami), które określają zasady, warunki, formy oraz podstawy prawne przyznawania konkretnego wsparcia przedsiębiorcom. Zawierają podstawowe elementy dotyczące udzielania pomocy, m.in. przeznaczenie (np. na szkolenia, badania i rozwój, ochronę środowiska, zwiększanie zatrudnienia, restrukturyzacje) i formy (dotacja, rozłożenie na raty płatności podatku, gwarancja, poręczenie itp.). Wskazują także organy udzielające wsparcia, warunki dopuszczalności pomocy (m.in. określenie jej maksymalnej wielkości), czas trwania programu i jego beneficjentów.
POMOC INDYWIDUALNA - to przede wszystkim pomoc, która nie jest przyznawana na podstawie programu pomocowego. Za pomoc indywidualną należy uznać również pomoc, która jest udzielana w ramach programu pomocowego i jednocześnie podlega obowiązkowi zgłoszenia do Komisji Europejskiej.
JP(2009-11-08 22:35) Zgłoś naruszenie 80
Złożyłam wniosek do US o rozłożenie zaległości podatkowej na raty, dostałam wykaz co należy przedstawić do wniosku i mówią że to pomoc de minimis, nie rozumię o co chodzi z tą pomocą czy dostane pieniądze na pokrycie długu?może ktoś mi to wyjaśnić
Odpowiedzpatry6cja(2010-01-02 02:17) Zgłoś naruszenie 10
Faktycznie, artykuł bardzo zagmatwanie odpowiada na pytanie czym jest ta pomoc . Dziękuję Bożenie L.za wyjaśnienie. szczególnie ta rzymska maksyma przypadła mi do gustu:)
OdpowiedzKarina(2012-10-08 19:27) Zgłoś naruszenie 00
Proszę o odpowiedz: czy pożyczka z PUP na rozpoczęcie działalności gospodarczej i pożyczka z PFRON również na rozpoczęcie działalności udzielona po 5 latach od zaciągnięcia tej z PUP jest także pomocą de minimis? Czy taką pomoc można uzyskać tylko raz w karierze zawodowej?
Odpowiedzsebastian miziński(2009-12-17 14:59) Zgłoś naruszenie 00
to wszystko kłamstwa
OdpowiedzDeMinimis-wzięłam i nie żałuje(2009-09-22 11:11) Zgłoś naruszenie 02
pomoc de minimis to np. środki z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej, o które można się ubiegać w Powiatowym Urzędzie Pracy.
OdpowiedzSą to też środki finansowe, o które przedsiębiorca się ubiega - unijne, np. na rozwinięcie działalności, przygotowanie miejsca pracy, zakup jakichś urządzeń, maszyn itp., dzieki którym nasza firma będzie bardziej konkurencyjna.
kai(2011-12-14 20:56) Zgłoś naruszenie 00
Z tego co się orientuję, to pomocą de minimis jest naprzykład wrzucenie w koszty (tzw. jednorazowa amortyzacja) środka trwałego, wszystkie dotacje UE, również ta z Urzędu Pracy
Odpowiedzjas(2011-12-25 15:21) Zgłoś naruszenie 00
co sie dzieje kiedy osoba dostajaca pomoc de minimis umiera. czy należy tą pomoc zwrócić kto o tym decyduje
OdpowiedzMARKOS(2010-11-04 10:46) Zgłoś naruszenie 00
Czy ktoś może mi podpowiedzieć:
Odpowiedz1. Czy dofinansowanie z PROW 2007-3013 dla rolnika jest pomocą de minimis?
2. Czy korzystanie z usług doradczych jest pomocą de minimis?
bang_bang(2010-05-18 13:01) Zgłoś naruszenie 00
Kto zna fundusze w ramach których można się ubiegać o pomoc de minimis na rozkręcenie biznesu? Macie jakieś doświadczenia w związku z takimi funduszami w tematyce biznesów internetowych?
OdpowiedzDla tych co nie zrozumieli artykułu. De minimis nie jest żadną konkretną pomocą, ani funduszem, jest to po prostu określenie dla wszystkich funduszy których wartośc w ciągu 3 lat nie przekracza 200 tysięcu euro. Chodzi o limit, poniżej którego Komisja Europejska nie uznaje wedle swojego prawodawstwa za ograniczanie konkurencji i zasad wolengo rynku.
robi(2010-05-14 16:32) Zgłoś naruszenie 00
czyli jak mam już zamkniętą działalność to nie mogę się starać o taką pomoc, na spłatę długu.To co mam robić , już brak mi sił .
Odpowiedzsonia(2010-01-10 15:13) Zgłoś naruszenie 00
Czy ta pomoc jet opodatkowana ?
Odpowiedzkris(2009-12-27 12:17) Zgłoś naruszenie 00
mam nie swoje dziecko teroryzuje mnie on ma 26 lat pomocy
Odpowiedzkris(2009-12-27 12:19) Zgłoś naruszenie 00
nie wiwm co zrobić
Odpowiedzzybi(2009-12-13 20:23) Zgłoś naruszenie 00
dalej niewiem oco w tym chodzi.ja potrzebuje pomocy ale prywatnie a to chyba same firmy
Odpowiedzaaa(2012-10-25 00:17) Zgłoś naruszenie 00
ta nazwa de minimis to najbardziej idiotyczna nazwa w obiegu prawnym, nikt nie wie o co chodzi, jak by nie można było wymyślić jakiejś innej polskiej nazwy...
OdpowiedzBożena L.(2009-12-12 22:02) Zgłoś naruszenie 00
Pomoc de minimis jest szczególnym przypadkiem pomocy publicznej.
OdpowiedzPomoc de minimis to wsparcie państwa udzielane przedsiębiorcom, które nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Zgodnie bowiem z zasadą prawa rzymskiego "de minimis non curat lex" (łac. prawo nie troszczy się o drobiazgi), pomoc o niewielkich rozmiarach nie powoduje naruszenia konkurencji na rynku. W 2005 roku jej wartość wyniosła 650,1 mln zł.
Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 1 stycznia 2007 roku, pomoc publiczna w wysokości nie przekraczającej 200 tys. euro przyznana w ciągu 3 lat nie podlega zgłoszeniu Komisji.
elki(2009-10-28 13:58) Zgłoś naruszenie 00
czy jeśli będę jeździć do klienta i niezbędne jest choćby tanie auto to męgę w ramach tego programu je kupić, wydatek stanowi ok 30% przyznanych środków
Odpowiedzpodaj dalej(2009-10-17 20:06) Zgłoś naruszenie 00
ludzie, korzystajcie z tego rodzaju pomocy przy umarzaniu zaleglosci podatkowych w US i ZUSie. POmoc moze byc udzielana osobie PROWADZĄCEJ dzialalnośc, która umotywuje trudną sytuacje firmy w przeszlości ale oswiadcza że obecnie wychodzi z kryzysu i przyszłośc firmy widzi w świtlanych barwach. Przy likwidacji działalności pomoc nie przysluguje, natomiast przysluguje przy zawieszeniu.
Odpowiedzkatarzyna Drespa(2009-09-24 08:28) Zgłoś naruszenie 00
Dołączam się do wypowiedzi moich poprzedników nic dalej nie wiem tylko szkoda mojego czasu . Czy może ktoś to wyłożyć na chłopski
Odpowiedz(czyli polski język )nie wszyscy pokończyli studia.Z poważaniem Katarzyna
Zed(2009-09-03 00:15) Zgłoś naruszenie 00
tez z tego artykulu nie skumalem o co im biega, ale na innej stronie przeczytalem wyjasnienie a jako ze te tutaj strone wyrzuca jako pierwsza na Googlach to wyjasnie:
Odpowiedzpomoc de minimis to pomoc publiczna ktora nie przekracza 200tys. euro w ciagu trzech lat. czyli inaczej "pomoc minimalna" lub "pomoc ograniczona". taka pomoc poniewaz jest wlasnie malutka/ograniczona rzadzi sie innymi lagodniejszymi prawami ...