Polski podatnik, który uzyskuje przychody w walutach obcych, musi przeliczyć je na złote zgodnie z przepisami ustawy o PIT. Podobnie przedsiębiorcy przeliczają na złote wydatki zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Czy ważne jest korzystanie z banku

Podatnik przez cztery miesiące 2008 r. pracował w Niemczech. Resztę roku pracował w Polsce. Będzie rozliczał wszystkie zarobki w Polsce. Czy do przeliczenia zagranicznych zarobków ważne jest to, czy korzystał on z usług banku?
Tak Warto na początek wyjaśnić, że zgodnie z generalną zasadą przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez NBP.
Podstawa prawna
• Art. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy przeliczać koszty kursem NBP

Podatnik dokonał firmowych zakupów za granicą. Czy do przeliczenia tych kosztów podatnikowi potrzebny będzie kurs NBP?
Tak Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w ustawie o PIT, jako niestanowiące kosztów podatkowych (katalog wydatków niestanowiących kosztów zawiera art. 23 ustawy o PIT). Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
Podstawa prawna
• Art. 22 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy przeliczać delegacje służbowe

Spółka ponosi koszty służbowych delegacji zagranicznych, które trwają od tygodnia do miesiąca. Pracownicy do delegacji dołączają dokumenty z różnymi datami czasem z różnych miesięcy. Czy delegacje trzeba przeliczać na złote?
Tak Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego z ostatniego dnia poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych na podstawie zaksięgowanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Rozliczenie kosztów podróży służbowych jest dokonywane w terminie 14 dni od zakończenia podróży. Biorąc pod uwagę fakt, że ustawodawca nie określił, który konkretnie moment uznaje się za dzień przeprowadzenia operacji gospodarczych, w przypadku rozliczenia kosztów delegacji zagranicznej spółka może przyjąć, że dniem przeprowadzenia operacji gospodarczych jest dzień rozliczenia tej delegacji. Dieta wyrażona w walucie obcej, jako koszt pracodawcy, przeliczana jest na złote według ogólnej reguły, tj. według kursu średniego z dnia poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, czyli z dnia poprzedzającego dzień rozliczenia delegacji przez pracownika.
Podstawa prawna
• Art. 15 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Czy stosować kurs NBP

Podatnik, który w 2007 roku pracował w Danii, nie mógł ustalić kursu kupna walut według danych banku, z usług którego korzystał. Bank stosował różne kursy. Czy w takiej sytuacji podatnik powinien zastosować kurs ogłaszany przez NBP?
Tak Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu kupna walut, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.
Podstawa prawna
• Art. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy ważne jest wydanie towaru

Spółka realizuje wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów oraz eksport. Dla odbiorców zagranicznych faktury wystawiane są w walucie obcej i przeliczane na złotówki. Faktury wystawiane są w ciągu siedmiu dni od dnia wydania towaru. Czy dla rozliczeń ważne jest wydanie towaru?
Tak W opisanym przypadku faktury wystawiane są do siedmiu dni od dnia wydania towaru, zatem przychód z działalności gospodarczej powstanie w spółce w dniu wydania towaru, a nie w dniu wystawienia faktury. Tym samym spółka powinna przychody w walutach obcych przeliczać na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, którym u podatnika jest dzień wydania towaru.
Podstawa prawna
• Art. 12 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Czy ważny jest dzień poprzedzający transakcję

Podatnik prowadzi małą firmę. Dokonuje wielu transakcji z kontrahentami zagranicznymi. Czy przy przeliczaniu przychodów na złote ważny jest dzień poprzedzający finalizację transakcji?
Tak Za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.
A zatem przychód powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi. Jeżeli jednak przed tym dniem zostanie wystawiona faktura albo zostanie uregulowana należność, to przychód powstanie odpowiednio wcześniej. Nie należy jednak mylić uregulowania należności z otrzymaną zaliczką, która nie jest przychodem.
Jeśli przykładowo przychód powstaje w chwili wykonania usługi, tj. 23 stycznia, to przeliczenia przychodu na złote należy dokonać według kursu z dnia poprzedzającego jego powstanie, czyli z 22 stycznia.
Wszystko dlatego, że przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Podstawa prawna
• Art. 14 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy faktury trzeba przeliczać

Firma zajmuje się usługami spedycyjnymi. Wystawia faktury za sprzedaż swoich usług zarówno w walucie polskiej, jak i w walucie obcej. 26 lutego wystawiono dla kontrahenta niemieckiego fakturę w euro. Sprzedaż tej usługi nastąpiła natomiast 20 lutego. Czy fakturę podatnik musi przeliczyć na złote?
Tak Za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny VAT. Za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.
Zatem dniem uzyskania przychodu jest data wykonania usługi, o ile wcześniej nie miało miejsca wystawienie faktury lub uregulowanie należności. Przychody wyrażone w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Przychód wyrażony w walucie obcej należy przeliczyć na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. W omawianym przypadku dniem uzyskania przychodu jest dzień wykonania usługi, tj. 20 lutego, zatem do przeliczenia euro na złote należy wziąć kurs średni euro z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, czyli 19 lutego.
Podstawa prawna
• Art. 14 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy środki na koncie trzeba przeliczać

Przedsiębiorca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Świadczy usługi transportowe oraz nabywa towary na terenie Wspólnoty. Zapłaty dokonuje z rachunku walutowego, na który wpłaca dewizy nabywane w kantorach. Czy podatnik powinien przeliczyć odsetki z rachunku oraz opłaty, prowizje bankowe i wydatki związane z zakupem towarów i usług (np. paliwa, opłaty autostradowe, noclegi)?
Tak Przychodem z działalności gospodarczej są m.in. odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością. Przychody wyrażone w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty. Zatem w odniesieniu do odsetek od środków na rachunkach walutowych, utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, datą powstania przychodu będzie dzień otrzymania odsetek na koncie dewizowym.
Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. U podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.
W konsekwencji podatnik musi przychód z tytułu odsetek od środków zgromadzonych na rachunku walutowym przeliczyć na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Natomiast wydatki ponoszone w walutach obcych, takie jak opłaty, prowizje bankowe oraz wydatki związane z zakupem towarów i usług (np. paliwa, opłaty autostradowe, noclegi), opłacone gotówką lub kartą płatniczą, podatnik musi przeliczyć na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
Podstawa prawna
• Art. 14, art. 22 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).