W rozpatrywanej przez Wojewódzki Sąd Administarcyjny we Wrocławiu sprawie skarżącym był bank, który jest członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej. Oferuje klientom m.in. kredyty gotówkowe.
Przed zawarciem umowy kredytowej bank musi ocenić, czy klient ma zdolność kredytową i jakie jest ryzyko udzielenia mu pożyczki. Ocena ta jest niezbędnym elementem świadczenia usług finansowych. Bank planuje w przyszłości świadczyć usługę oceny i monitorowania ryzyka innym spółkom z grupy. Do zakresu usługi będą wchodzić czynności: analizy portfela pożyczek, monitoringu procesów pożyczkowych, wsparcia modelowania reguł decyzyjnych, generowania informacji o ryzyku kredytowym, asysty w zarządzaniu nadużyciami i oszustwami w działalności pożyczkowej.
Bank, który wystąpił o interpretację, chciał wiedzieć, czy usługi wsparcia dotyczące oceny i monitorowania ryzyka będą zwolnione z VAT na mocy art. 43 ust. 13 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).
Sąd najpierw przypomniał, że od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o VAT. Jak wynika z art. 43 ust. 13 ustawy o VAT, warunkiem zwolnienia usług pomocniczych z opodatkowania jest to, aby usługa taka spełniała łącznie następujące wymogi: była elementem usługi właściwej (głównej), była usługą odrębną, była niezbędna do świadczenia usługi podstawowej, czyli udzielania kredytów i pożyczek. Sąd wyjaśnił, że zasada ta jest zgodna z art. 135 ust. 1 lit. a – d dyrektywy 112 oraz orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (np. sprawy C-2/95 oraz C-235/00). Jeśli zatem powyższe warunki zostaną spełnione, to czynność można zakwalifikować do usług związanych z obrotem bankowym i finansowym.
Spór w sprawie sprowadzał się więc do rozstrzygnięcia, czy usługi świadczone przez bank są właściwe dla usługi finansowej udzielania kredytów i pożyczek (jest zwolniona z VAT), czy są elementem tej usługi oraz czy są niezbędne do świadczenia usługi zwolnionej.
Sąd orzekł, że wszystkie te przesłanki zostały spełniony. W efekcie zarządzanie ryzykiem, obejmujące jego monitorowanie i ocenę, jest niezbędne do świadczenia usług finansowych, jakimi są usługi udzielania kredytów i pożyczek.
Wyrok jest nieprawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA we Wrocławiu z 18 kwietnia 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 188/12.