statystyki

Drenaż fundamentu z niższą stawką VAT

autor: Przemysław Molik08.05.2012, 08:49; Aktualizacja: 08.05.2012, 08:53

Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się z organami podatkowymi, że wykonanie drenażu fundamentów w budynku mieszkalnym nie ma związku z budową bryły budynku i tym samym musi być opodatkowane podstawową stawką VAT.

Reklama


Reklama


Sędzia Artur Mudrecki podkreślił, że Ministerstwo Finansów powinno wziąć pod uwagę przy wydawaniu interpretacji, że żyjemy w XXI wieku i technika budowlana jest zaawansowana. Nie można sztucznie rozdzielać usług związanych z postawieniem budynku mieszkalnego tylko od tego, czy usługa ta dotyczy czynności w bryle budynku, czy poza nią. Przecież drenaż fundamentu ma związek z późniejszym właściwym i bezpiecznym użytkowaniem budynku. Pogląd ministra sztucznie rozdziela usługę związaną z budownictwem mieszkaniowym.

W interpretacji minister uznał, że drenaż opaskowy fundamentu stanowi element infrastruktury towarzyszącej budynkowi, znajduje się poza jego bryłą i dlatego jego wykonanie nie może być opodatkowane 7-proc. (obecnie 8-proc.) stawką, ale podstawową 22-proc. (obecnie 23 proc.)

Sąd nie zgodził się z tym. Podkreślił, że w sprawie infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu jest jednolita linia orzecznicza NSA. Ministerstwo powinno brać to pod uwagę przy wydawaniu kolejnych interpretacji.

Wyrok jest prawomocny.

ORZECZNICTWO

Wyrok NSA z 27 kwietnia 2012 r., sygn. akt I FSK 978/11.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama