statystyki

Podatek od spadków i darowizn: wpłata na własne konto udokumentuje darowiznę

autor: Przemysław Molik10.03.2011, 03:00; Aktualizacja: 10.03.2011, 13:45

Wpłacającym środki pieniężne z tytułu darowizny na konto obdarowanego nie musi być darczyńca.

Reklama


Reklama


Naczelny Sąd Administracyjny we wczorajszym wyroku odniósł się do sposobu dokumentacji przekazanej darowizny między osobami najbliższymi, która może być zwolniona z podatku od spadków i darowizn.

W rozpatrywanej sprawie córka złożyła zgłoszenie nabycia kwoty pieniężnej od swojej matki na podstawie zawartej w tym samym dniu umowy darowizny. Do zgłoszenia podatniczka dołączyła umowę darowizny i dowód wpłaty dokonanej przez nią samą na jej rachunek bankowy z wyszczególnieniem w tytule wpłaty, że jest to darowizna od matki.

Organ podatkowy w wyniku postępowania podatkowego uznał, że darowizna ta nie spełniła wszystkich wymogów powodujących jej zwolnienie od opodatkowania określonych w art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. 2009 r. nr 93, poz. 768). Przepis ten wprowadza obowiązek udokumentowania przekazania pieniędzy na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez SKOK. W ocenie organu podatkowego ten obowiązek nie został spełniony, ponieważ wpłaty dokonała osoba obdarowana, a nie darczyńca.

Podatniczka argumentowała, że matka nie mogła osobiście wpłacić pieniędzy na rachunek córki, bo specyfika jej konta umożliwiała wpłatę pieniędzy tylko posiadaczowi rachunku. W związku z tym na podstawie ustnego pełnomocnictwa do wpłaty kwoty darowizny dokonanego przy okienku kasowym przekazała córce pieniądze i dokonała wpłaty, zaznaczając, że jest to darowizna od matki.

NSA nie podzielił stanowiska organu podatkowego i godząc się z wyrokiem sądu I instancji, uznał, że omawiany przepis nie określa jednoznacznie, czy wpłacającym ma być darczyńca, czy też wystarczy, że dokona osobiście dyspozycji wpłaty. Stanowisko organów podatkowych jest więc nadinterpretacją przepisów ustawy i ograniczeniem możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego.

Wyrok jest prawomocny.

Sygn. II FSK 1953/09

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama