statystyki

Obiad z klientem nie jest kosztem uzyskania przychodu

autor: Łukasz Zalewski16.02.2011, 03:00; Aktualizacja: 16.02.2011, 10:16

Wydatki na obiady podczas spotkań z potencjalnymi klientami oraz na spotkaniach w restauracji nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Reklama


Reklama


O możliwości zaliczenia wydatków na lunch z kontrahentami lub potencjalnymi klientami nie decyduje to, czy spotkanie było wystawne lub miało taki charakter. Jak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, to, czy spotkanie ma charakter wystawny, jest kryterium indywidualnym dla każdej spółki.

Dla jednej firmy samo wyjście na obiad będzie wystawne, a dla innej charakter wystawny będzie miało spotkanie dla stu osób organizowane w wytwornej i znanej restauracji.

Zdaniem sądu kryterium wystawności nie ma więc decydującego znaczenia dla kwalifikacji wydatków na lunch lub spotkanie do kosztów uzyskania przychodów. Istotne jest natomiast, czy poniesione wydatki można zaliczyć do reprezentacji. Jeśli tak, to zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) wydatku takiego nie można zaliczyć do kosztów podatkowych.

Sąd uznał, że za wydatki mające charakter reprezentacji należy uznać wydatki na pizzę oraz gotowe zestawy obiadowe serwowane uczestnikom spotkania, podczas którego prezentowane są produkty, a także wydatki na posiłki w restauracji organizowane dla kierowników i kadry zarządzającej.

Sąd przyznał więc rację ministrowi finansów, który w wydanej interpretacji stwierdził, że spółka nie może zaliczyć powyższych dwóch rodzajów wydatków do kosztów podatkowych.

Minister uznał natomiast, że spółka może zaliczyć do kosztów wydatki na drobny poczęstunek (ciastka, kawę, herbatę) dla pracowników uczestniczących w prezentacji produktów firmy. Wyrok jest nieprawomocny.

SYGN. AKT III SA/Wa 1234/10

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Stefan(2011-02-16 08:05) Odpowiedz 00

    W Czechach w koszty można wrzucić wszystko. Nawet zegarek Patek dla Prezesa. Tam Urząd Skarbowy jak przychodzi na kontrolę, to przeprasza, że przyszedł. Dlatego oni są tam gdzie są, a my, w naszym polskim ***********

  • ele(2011-02-16 20:39) Odpowiedz 00

    takimi g.. sprawami zajmują się w Polsce instytucje opłacane z podatków; tych s.. należałoby zagodnić do naprawy dróg

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama