Jeżeli przed śmiercią podatnika fiskus prowadził przeciwko niemu postępowanie w sprawie nieujawnionych źródeł, to sankcyjny podatek zapłacą jego spadkobiercy.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną podatniczki, od której fiskus zażądał podatku od przychodów z nieujawnionych źródeł jej zmarłego ojca. Sąd uznał, że w takim przypadku, jeżeli spadkobierca nie odrzuci spadku, odpowiada za podatek spadkodawcy z nieujawnionych źródeł.
– Stan faktyczny w sprawie nie został podważony i nie budzi wątpliwości – podkreślił sędzia NSA Jacek Brolik.
Bezsporne jest, że w przypadku zmarłego ojca skarżącej istniała nadwyżka wydatków na dochodami. Podatnik zmarł przed wydaniem decyzji organu I instancji.
Zgodnie z przepisami, co do zasady spadkobiercy podatnika, przejmują przewidziane w przepisach majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Jak przypomniał Naczelny Sąd Administracyjny w razie śmierci strony w toku postępowania w sprawach dotyczących tych praw lub obowiązków w miejsce dotychczasowej strony wstępują jej spadkobiercy.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że w sprawie dochodzi do przejścia obowiązków o charakterze majątkowym. W związku z tym organy podatkowe mogły zażądać od córki zmarłego podatnika zapłaty podatku z jego nieujawnionych źródeł przychodu.
Sprawa początkowo dotyczyła rozliczeń podatkowych ojca skarżącej. Fiskus uznał, że podatnik wydał więcej niż mógł zarobić. Jednak nie zdążył wydać decyzji, bo podatnik zmarł. Spadek na podstawie testamentu odziedziczyła córka podatnika.
Ponieważ nie odrzuciła spadku, fiskus zażądał, żeby to ona zapłaciła podatek od nieujawnionych przychodów ojca. Sądy administracyjne uznały, że organy podatkowe mają do tego prawo. Wyrok jest prawomocny.
Sygn. akt II FSK 1193/10.
Ważne!
Zryczałtowany podatek od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów lub nie, znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach wynosi 75 proc.
aleksandra.tarka@infor.pl