statystyki

Nie można odliczać VAT od zakupu aut osobowych i paliwa do nich

12.03.2010, 03:00; Aktualizacja: 14.03.2010, 09:04

Podatnicy nie mają prawa odliczania VAT od zakupu samochodów osobowych i paliwa do nich.

Reklama


Reklama


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie rozstrzygnął wczoraj kwestię możliwości odliczania VAT od zakupu i paliwa do samochodów osobowych. Według sądu takie odliczenie nie jest możliwe teraz ani nie było możliwe przed wejściem Polski do Unii Europejskiej.

Po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Magoora (C-414/07) spółka złożyła wniosek o wznowienie postępowania w zakresie VAT oraz o wydanie nowych decyzji uwzględniających prawo do odliczenia VAT naliczonego w związku z nabyciem paliwa do samochodów służbowych po 1 maja 2004 r. Wśród samochodów służbowych znajdowały się zarówno samochody z kratką, jak i samochody osobowe.

Organy podatkowe uznały wniosek spółki za zasadny w części dotyczącej samochodów z kratką, ale odmówiły zwrotu VAT od paliwa do aut osobowych. Organy podatkowe prezentują stanowisko spójne z oficjalną interpretacją Ministerstwa Finansów, konsekwentnie odmawiającą prawa do odliczenia VAT od samochodów osobowych i paliwa do nich. Stoją na stanowisku, że oceny prawa do odliczenia VAT należy dokonać według reguł obowiązujących przed akcesją do UE. Skoro ówczesne przepisy nie pozwalały na odliczenie VAT od paliwa do samochodów osobowych, to nie ma podstaw, aby właściciele takich samochodów powoływali się na wyrok ETS, gdyż kolejne zmiany ustawy o VAT ich sytuacji podatkowej nie pogorszyły. Wyrok jest nieprawomocny.

Sygn. akt I SA/Rz 21/10

OPINIA

Tomasz Olkiewicz

partner w MDDP Doradztwo Podatkowe

Zdaniem WSA w Rzeszowie sam fakt uchylenia starej ustawy o VAT nie ograniczył prawa do wprowadzenia nowych przepisów. Nowe przepisy zawierały więcej ograniczeń w zakresie odliczania VAT od aut, ale nie dotyczyło to pojazdów osobowych. W tym ostatnim przypadku przepisy są takie same. Nie można odliczać podatku w tych przypadkach ani od zakupu samochodów osobowych, ani od paliwa do nich czy choćby rat leasingowych.

Przepisy dyrektywy UE zostały naruszone, ale nie w zakresie pojazdów osobowych. Dotychczas w sprawie aut osobowych wypowiedziały się na korzyść pełnego prawa do odliczenia VAT od samochodów osobowych i paliwa: WSA w Krakowie oraz WSA w Gliwicach. Na niekorzyść podatników – zgodnie ze stanowiskiem MF – WSA w Warszawie, Gorzowie Wielkopolskim i Olsztynie. NSA jeszcze nie wyrokował.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • fir(2010-03-13 16:52) Odpowiedz 00

  Nie wszyscy pracownicy korzystają z samochodów dostawczych. Jak wy wyobrażacie sobie przedstawiciela handlowego w samochodzie dostawczym, bo ja nie, ale państwo widocznie tak. Niech politycy zaczną jeździć takimi, a nie limuzyny im w głowie!

 • tak i siak(2010-03-12 06:57) Odpowiedz 00

  Ciekawe, czy w instytucjach państwowych przepis również obowiązuje - np. w budżetówce, gdzie samochodów służbowych jest b.dużo. Może jakiś prawnik odpowie? Pozdrawiam.

 • lll(2010-03-12 08:20) Odpowiedz 00

  A dlaczego ma nieobowiązywać. Instytucje państwowe nie prowadzą działalności podatkowej, nie są vatowcami, wiec niby jak mają odliczać ten vat?

 • ekonomista(2010-03-12 08:22) Odpowiedz 00

  w zakresie swojej podstawowej działalności budżetówka jest zwolniona z VAT-u

 • Dominik(2010-03-12 10:15) Odpowiedz 00

  Urzędnika VAT nie tyka...

 • tak i siak(2010-03-12 11:11) Odpowiedz 00

  Proszę o jeszcze jedna informację: VAT w Gospodarstwach Pomocniczych?
  Dziękuję :)

 • GK(2010-03-12 11:54) Odpowiedz 00

  Wszystko niby logiczne, ale czy przepis uznany (w całości) za niezgodny z przepisami UE, może być niezgodny tylko w części i to tylko na podstawie naszej analizy stanu istniejącego? A z formalnego punktu widzenia, to mamy się opierać na przepisie, czy na domniemaniu jego istnienia? Czy obowiązują przepisy uchylone?
  Myślę, że WSA w Krakowie i Gliwicach odniosły się do stanu obowiązującego aktualnie, a pozostałe WSA stworzyły sobie stan prawny na podstawie analizy sytuacji prawnej. Tylko, które podejście jest bliższe prawu?

 • n(2010-03-12 13:25) Odpowiedz 00

  Nie powinno byc odliczenia od samochodow osobowych. Polska wywalczyla okres przejsciowy ktory przepisy dotyczace odliczenia vatu zawiesza na ten okres. Komisja Europejska jak wydaje sie przychylila sie do tej decyzji.

 • Mistrz(2010-03-14 09:26) Odpowiedz 00

  dlatego kupiłem motor na firmę i mam ich w dupie odliczyłem pełen wat od zakupu i odliczam pełen vat od paliwa (nie tylko jak motorem jeżdżę)

 • doradca podatkowy(2010-03-14 11:08) Odpowiedz 00

  W związku z tym, że wszelkie wątpliwości powinny w państwie prawa być interpretowane na korzyść podatnika, logiczne jest, że przepis niezgodny z przepisami unijnymi, jest niekonstytucyjny. W związku z powyższym odliczenie paliwa od każdego samochodu "służbowego" jest dopuszczalne. Podatnik nie może być kozłem ofiarnym beznadziejnego prawa podatkowego. Mamy takie prawo, jakich mamy polityków. Ale to my jesteśmy za to odpowiedzialni.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama