Związek gmin płaci CIT od otrzymania przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego, mimo że będzie je wykorzystywał do zaopatrzenia mieszkańców w wodę – wynika z wyroku NSA.
Wątpliwości dotyczyły przepisu, który zwalnia z podatku dochody związków jednostek samorządu terytorialnego – w części przeznaczonej dla tych jednostek (art. 17 ust. 1 pkt 4g ustawy o CIT).
Spór toczył się o to, czy zwolnienie to ma zastosowanie do przekazania przez gminę na rzecz związku gmin przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego wykorzystywanego przez związek do zaopatrzenia mieszkańców w wodę i odprowadzania ścieków.
Związek gmin uważał, że spełnia warunki zwolnienia, ale dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu był innego zdania. Stwierdził, że nie zostało spełnione kryterium przedmiotowe, czyli nie doszło do przekazania przedsiębiorstwa gminom.
Do takich samych wniosków doszedł WSA we Wrocławiu. Wyjaśnił, że przy wykonywaniu zadań publicznych związek międzygminny działa jako odrębny podmiot i wykonuje zadania publiczne gmin we własnym imieniu. Zatem nabycie przedsiębiorstwa i wykorzystywanie go do prowadzenia działalności przez związek uniemożliwia skorzystanie ze zwolnienia.
Tak samo orzekł NSA. Sędzia Zbigniew Kmieciak wyjaśnił, że proponowana przez związek gmin wykładnia powodowałaby, iż zwolnienie obejmowałoby wszystkie dochody związku. Tymczasem przepis zwalnia tylko te, które zostały przeznaczone jednostkom samorządu.
ORZECZNICTWO
Wyroki NSA z 9 listopada 2016 r., sygn. akt II FSK 3214/14, II FSK 3270/14, II FSK 3346/14.