statystyki

Czy wydatek na zakup środka trwałego używanego krócej niż rok może być KUP

autor: Rafał Styczyński17.10.2016, 11:16; Aktualizacja: 17.10.2016, 12:22

Prowadzę firmę budowlaną. W związku z wygraniem przetargu zakupiłem betoniarkę za 15 000 zł netto. Zamierzam ją sprzedać po ok. 10 miesiącach, czyli zaraz po zakończeniu tego dużego zlecenia. Czy w tej sytuacji mogę zaliczyć wydatki na jej zakup bezpośrednio do kosztów? Co się stanie, gdy będę ją mieć ponad rok?

Reklama


EKSPERT RADZI

Przewidywany okres używania powyżej jednego roku (czyli co najmniej rok i jeden dzień) jest warunkiem uznania składnika majątku za środek trwały czy wartość niematerialną i prawną. Zależy zatem od tego możliwość zaliczenia wydatków na nabycie takiego składnika majątku do kosztów uzyskania przychodu. Chodzi o przewidywany przez podatnika okres używania (według jego subiektywnej oceny).

Betoniarka ma być wykorzystywana krócej niż rok, a zatem wydatek związany z jej nabyciem może być odniesiony bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów w miesiącu jej oddania do użytkowania.

Jeśli okres używania betoniarki przekroczy rok, to mamy do czynienia z tzw. ujawnieniem środka trwałego. W takiej sytuacji należy w pierwszym miesiącu następującym po miesiącu, w którym ten rok upłynął, wykonać następujące czynności:


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane

Reklama