statystyki

Poradnia podatkowa z 18 lipca 2016

autor: Agnieszka Pokojska, Tomasz Krywan18.07.2016, 10:53; Aktualizacja: 18.07.2016, 14:26

Czy wspólnota mieszkaniowa może odliczać VAT ze swoich faktur za administrowanie i sprzątanie części wspólnych,

Podatnik chce sprzedawać niepocięte, nieskręcone i nieprasowane liście tytoniu – są jeszcze w miarę wilgotne. Klienci mogą je wysuszyć i wykorzystać do palenia. Po ich zakupie mogą je pociąć, dokupić gilzy i otrzymać wyroby nawet o połowę tańsze od papierosów. Czy ponieważ nie jest to suchy tytoń, to nie zapłacę akcyzy?

W spółce istnieje skierowany do pracowników program, w którym mogą oni zgłaszać pomysły w zakresie poprawy funkcjonowania firmy. Wybrane przez komisję pomysły są nagradzane nagrodami rzeczowymi o wartości do 200 zł. Czy spółka może odliczać VAT przy nabywaniu tych nagród?

Spółka z o.o. zaciągnęła pożyczkę. Odsetki zostały naliczone z góry i potrącone przy wypłacie pożyczki, tj. przelew środków z tytułu pożyczki został pomniejszony o odsetki za cały okres pożyczki. Czy w takim przypadku spółka może zaliczyć odsetki do kosztów uzyskania przychodów w dacie otrzymania przelewu?

Czy wspólnota mieszkaniowa może odliczać VAT ze swoich faktur za administrowanie i sprzątanie części wspólnych

● Wspólnota mieszkaniowa wystawia swoim członkom faktury za administrowanie i sprzątanie części wspólnych. Czy członkowie wspólnoty mogą odliczać VAT z tych faktur?

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

21 czerwca 2011 r. minister finansów wydał interpretację ogólną (nr PT8/033/IO1/AEW/11/PT-571) dotyczącą wspólnot mieszkaniowych jako podatników podatku od towarów i usług (VAT). W interpretacji tej minister finansów wskazał, że „wspólnota mieszkaniowa, realizując wspólny interes właścicieli, występuje w odmiennych rolach w przypadku nabycia towarów i usług w ramach zarządu nieruchomością wspólną oraz w przypadku nabycia towarów i usług na potrzeby utrzymania poszczególnych lokali właścicieli”.

W pierwszej z tych sytuacji – jak czytamy w tej interpretacji – „wspólnota, będąca jednostką odrębną od właścicieli lokali, nabywając towary i usługi dla celów nieruchomości wspólnej nie wykonuje żadnych czynności na rzecz właścicieli. W takiej bowiem sytuacji działa ona w imieniu własnym i na własny rachunek jako podmiot stosunków zobowiązaniowych wynikających z zarządu nieruchomością wspólną, którego działanie jest jedynie finansowane przez właścicieli wyodrębnionych lokali mieszkalnych (m.in. w formie zaliczek, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o własności lokali), mających udziały w nieruchomości wspólnej. Tym samym odbiorcą nabywanych towarów i usług jest wspólnota mieszkaniowa jako odrębny od jej członków podmiot praw, i to ona występuje jako ostateczny konsument. W takim więc zakresie nie świadczy ona żadnych czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług na rzecz właścicieli odrębnych lokali”. W konsekwencji „brak jest podstaw do fakturowania wewnętrznych rozliczeń między wspólnotą a jej członkami w związku z ponoszonymi kosztami zarządu nieruchomością wspólną”.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane