Kowalczyk: W 2017 r. nie ruszymy kwoty wolnej

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki13.06.2016, 07:53; Aktualizacja: 13.06.2016, 08:55
Henryk Kowalczyk

Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrówźródło: Newspix
autor zdjęcia: PIOTR TWARDYSKO

Mimo wcześniejszych zapowiedzi w 2017 roku nie zostanie zwiększony pułap dochodu wolnego od PIT. Ale może to otworzyć drogę do obniżki wieku emerytalnego.

Gabinet Beaty Szydło odstępuje od pomysłu, w którym kwota wolna miała rosnąć stopniowo, o 1000 zł rocznie – tak by docelowy poziom 8000 zł osiągnąć w 2019 r. W tajniki nowego planu wprowadził nas minister Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

– W sprawie kwoty wolnej decyzje już zapadły. Będzie jednolity podatek i przy jego wprowadzeniu zrealizujemy zapowiedzianą podwyżkę kwoty wolnej. Tak by cała operacja była neutralna dla budżetu – mówi minister Kowalczyk w wywiadzie dla DGP.

Podatek jednolity, łączący różne daniny (w tym składkę na ZUS) w jedną, ma wejść w życie od początku 2018 r. Jesienią rząd przedstawi jego projekt, tak by można było jeszcze w tym roku go uchwalić i mieć kolejne 12 miesięcy na przygotowania. Minister zapowiada, że rząd nie będzie zmieniał kwoty wolnej, bo nie ma sensu robić tego tylko na jeden rok. To oznacza poważne zmodyfikowanie jednej z najważniejszych obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy, przejętej potem przez PiS. W scenariuszu uwzględniającym podatek jednolity oznaczałoby to tyle, że dochód w granicach 8 tys. zł albo byłby zwolniony z nowego podatku, albo obłożony bardzo niską stawką. Zmiany udałoby się zbilansować dzięki wprowadzeniu płynnej progresji, która oznaczałaby większe obciążenia dla więcej zarabiających.

Rezygnacja z wcześniejszego planu oznacza, że w przyszłym roku Ministerstwo Finansów uniknie poważnego ubytku w dochodach z podatków. Stopniowe zwiększanie kwoty wolnej według poprzednich założeń uszczupliłoby dochody w przyszłym roku o 4 mld zł. Ministerstwo już wcześniej sugerowało, że trudno byłoby z tym pogodzić jednoczesną realizację drugiej wyborczej obietnicy, czyli obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Według wyliczeń resortu obniżenie wieku w takim wariancie kosztowałoby w 2017 r. Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i Fundusz Emerytur Pomostowych około 8,6 mld zł.

Jednak według ministra Kowalczyka przy rezygnacji z podwyższenia kwoty wolnej robi się miejsce na obniżenie wieku.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (36)

  • uczciwy Polak(2016-11-01 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    UWAZAM ze PIS juz zaczyna rzadzic jak PO wszystko robi zeby nie stracili na zmianach bogaci moim zdaniemwolna stopa od podatku powinnabyc ustalona jako pierwsza po wyborach ale coz obietnice poszly do kosza jak do tej pory rzady pisu sa do niczego wrzyciu juz na was nie pujde glosowac moi znajomi mieli racje ze pis pokaze swoje oblicze miala byc emerytura po 40 latach pracy a jak sie okazuje to podwyzszacie emerytury osoba ktore nie przepracowaly ani 10 lat w kraju wstyd i chanba ze pchacie nieroba ibogatym pieniadze do kieszeni ale coz nie ma sie co dziwowac bo wy nalezycie do tych elit i sobie krzywdy nie dacie zrobic

    Odpowiedz
  • TYGRYS(2016-09-22 20:31) Zgłoś naruszenie 00

    Co ten człowiek (Kowalczyk) bredzi? Jaki jednolity podatek. Składka emerytalna nie jest podatkiem, jest składką na emeryturę i tak jest na całym świecie, a składka zdrowotna jest w podatku i jest odliczana od podatku w wysokości 7,75%, Składka zdrowotna do niczego nie służy, a składka emerytalna jest zapisywana na konto płacącego składkę i służy do ustalenia wysokości emerytury. Ten jednolity podatek to jakaś bzdura, obłęd wymyślony przez kogoś kto z głową ma coś nie tak. A co ze składką rentową i innymi składkami? A jaki to jednolity podatek będą płacili renciści i emeryci, którzy nie płacą składki emerytalnej? Tego Kowalczyka i powinno się odsunąć natychmiast od gmerania przy podatkach, bo ta propozycja podatku jednolitego, notabene jest kontynuacją propozycji Platformy Obywatelskiej o której bredziła premier Kopacz w czasie kampanii wyborczej, spowoduje tylko skomplikowanie prostego podatku PIT.

    Odpowiedz
  • ekspert ekonomiczny(2016-06-14 15:00) Zgłoś naruszenie 02

    Oczywiscie, ze ma sens. Wole placic jeden podatek 18% raz bez kwoty wolnej. niz zeby mi podniesli z 3 do 8 tys., bo przy srednioduzych zarobkach i tak za duzo zaoszczedze..

    Odpowiedz
  • ekspert ekonomiczny(2016-06-14 15:00) Zgłoś naruszenie 03

    Oczywiscie, ze ma sens. Wole placic jeden podatek 18% raz bez kwoty wolnej. niz zeby mi podniesli z 3 do 8 tys., bo przy srednioduzych zarobkach i tak za duzo zaoszczedze..

    Odpowiedz
  • sfsa(2016-06-14 10:24) Zgłoś naruszenie 70

    Blokada TK, blokada obietnic, blokada , blokada i nic wiecęj

    Odpowiedz
  • ob(2016-06-14 10:04) Zgłoś naruszenie 90

    Duda twierdził ,że pieniądze na podniesienie kwoty wolnej od podatku są , a jak ktoś mówi inaczej to kłamie i jeśli on nie zrealizuje swoich obietnic w ciągu roku to się poda do dymisji .Wykażę się jeszcze cierpliwością i oczekuję obiecanej kwoty wolnej 8000zł od 1.01.2017r lub dymisji .Prezydent Duda ma możliwość pokazać wszystkim Polakom czy posiada honor ...

    Odpowiedz
  • Enon(2016-06-14 09:03) Zgłoś naruszenie 140

    Podwyższą. W 2018 r. tuż przed wyborami samorządowymi. Zjełczała kiełbasa wyborcza zostanie odświeżona, umyta i wypachniona.

    Odpowiedz
  • Elander(2016-06-14 01:46) Zgłoś naruszenie 014

    dla tych co nie umieją czytać ze zrozumieniem: PiS obietnicę zrealizuje tyle,że dopiero w 2018 r równoczesnie z całym systemem podatkowym.Ma to sens!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • polskidziad(2016-06-13 23:37) Zgłoś naruszenie 123

    ......ścierwa ! i tyle !! , a żerują na szarej masie .....,

    Odpowiedz
  • Nastąpi to wczesniej niz sadzą neo-BOLSZEWICY PIS(2016-06-13 22:27) Zgłoś naruszenie 132

    Zaczyna zmniejszać się ... ZAPAS "KIEŁBASY WYBORCZEJ PIS"... Potwierdzają się "słowa na wiatr" Kłapaczki ... "DAMY RADĘ". KŁAMALI ... KŁAMIA ... i nadal BEDA KŁAMAC, dopóty dopóki "ULICA" nie wywiezie ich na SMIETNIK HISTORI

    Odpowiedz
  • Czekaj Tatka latka, aż Cię zjedzą ... (2016-06-13 22:10) Zgłoś naruszenie 133

    Ciąg dalszy Kabaretu PIS ... p.t. "GRUSZKI na wierzbie PIS".

    Odpowiedz
  • VIM(2016-06-13 22:08) Zgłoś naruszenie 122

    jak w za komuny w wojsku- serdecznie witamy a zdrugiej strony!! JUŻ WAS MAMY !!!!!

    Odpowiedz
  • Nina(2016-06-13 17:50) Zgłoś naruszenie 72

    A co to tak długo trwa, przecież powrót do starej ustawy emerytalnej miał być priorytetem dla Pana Prezydenta i PIS, my kobiety ur. w 1953 r. czekamy na naprawienie art. 25 który nas dyskryminuje, ustawa wprowadzona przez PO i PSL 1.01,.2013 nie wprowadziła okresu przejściowego i działa wstecz do 2008 roku, kobiety ur w 1953 czekają na powszechne emerytury, które mają zawieszone. PIS i Pan Prezydent obiecali że nie będzie dyskryminowanych Polaków.

    Odpowiedz
  • ken(2016-06-13 16:54) Zgłoś naruszenie 235

    no jasne, najlepiej przelac 500+ na piwko grilla i nowy tv nierobom i patologii i rozwalić emerytury z OFE w 3 lata na program "500 zl dla nieroba za głosy" zamiast dać ulgi pracującym na PKB w tym kraju. rządy prymitywów

    Odpowiedz
  • wyrok TK(2016-06-13 15:48) Zgłoś naruszenie 252

    PiS nie robi łaski. Ma psi obowiązek wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego z roku 2015 (wydany jeszcze w poprzedniej kadencji rządowej), stwierdzający niezgodność z Konstytucją tak niskiej kwoty wolnej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wyborczyni(2016-06-13 14:39) Zgłoś naruszenie 132

    Prezydent Andrzej Duda obiecał nam wyborcom: ,,jeżeli w ciągu roku nie będzie obniżony wiek emerytalny' to poda się do dymisji, więc czkamy na obniżenie wieku emerytalnego 60/65 kobiet/ mężczyzn

    Odpowiedz
  • EU(2016-06-13 14:01) Zgłoś naruszenie 244

    Kolejne oszustwo wyborcze PiS , a personalnie J.Kaczyńskiego ,B,Szydło i A,Dudy. Wreszcie minister finansów policzył ? Panie wicepremierze Morawiecki , co Pan na to? Czy to jest wiarygodność Pana formacji politycznej?

    Odpowiedz
  • blodbad(2016-06-13 11:49) Zgłoś naruszenie 213

    Czy na podstawie wyroku TK podatnik nie może sobie ustalić kwoty wolnej od podatku sam w zeznaniu PIT?

    Odpowiedz
  • wyborca(2016-06-13 10:47) Zgłoś naruszenie 146

    Czekamy z niecierpliwościa na ustawe przywracającą poprzedni WIEK EMERYTALNY I POMOCY FRANKOWICZOM. Zgodnie z obietnicami wyborczymi PISu i PREZYDENTA . No chyba ,że nas wyborców PISu oszukano

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • wyborca(2016-06-13 09:58) Zgłoś naruszenie 453

    Podniesienie kwoty wolnej od podatku w sposób prosty ,sprawiedliwy, nie kosztowy wspiera ludzi pracy , a paradoksalnie tych najniżej zarabiających ,których pis okłamał by zdobyć władzę. Teraz eksperci pis intensywnie myślą nocami jak te duże pieniądze widziane przez Dudę i Szydło przed wyborami trafiły do wyborców lepszego sortu i kto im w tym przeszkadza.

    Odpowiedz