statystyki

Poradnia podatkowa z 13 maja 2016 r.

13.05.2016, 07:15; Aktualizacja: 13.05.2016, 09:57
Projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, który przewiduje wprowadzenie klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania, wyklucza możliwość wydania interpretacji indywidualnej dotyczącej takiego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, co do których fiskus będzie miał podejrzenia, że stanowią unikanie opodatkowania

Projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, który przewiduje wprowadzenie klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania, wyklucza możliwość wydania interpretacji indywidualnej dotyczącej takiego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, co do których fiskus będzie miał podejrzenia, że stanowią unikanie opodatkowaniaźródło: ShutterStock

Czy mogę zoptymalizować podatek gminny, Czy spółka będzie mogła wystąpić o interpretację, Czy klauzula będzie miała zastosowanie do małych transakcji?

Reklama


Pani Mirosława prowadzi firmę, do której należy budynek. W lutym zeszłego roku wyodrębniła w nim dwa lokale. Słyszała o możliwości optymalizacji podatku od budynku. Czy może ją obecnie przeprowadzić?

NIE. Od 1 stycznia 2016 r. nie można już zoptymalizować podatku od nieruchomości w sytuacji, w jakiej znalazła się pani Mirosława. Zmieniły się bowiem przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, które zamknęły możliwość korzystnych rozliczeń z gminnym fiskusem (wójt, burmistrz, prezydent miasta).

Optymalizacje funkcjonowały więc do końca 2015 r. Polegały na tym, że osoby które wyodrębniły lokale w budynku, mogły obniżyć podatek nawet kilkudziesięciokrotnie. Po wyodrębnieniu własności lokali współwłaściciele płacili bowiem podatek jedynie od całej powierzchni wyodrębnionego lokalu oraz jedynie od ułamka części wspólnej budynku. Przykładowo, po wyodrębnieniu z budynku o powierzchni 1000 mkw. dwóch lokali po 100 mkw. każdy ze współwłaścicieli nie płacił podatku od 8/10 powierzchni wspólnej, a więc od 9600 mkw. powierzchni użytkowej. Na taką optymalizację pozwalał art. 3 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Od 1 stycznia 2016 r. w przepisie wprowadzono zmiany, które powodują, że współwłaściciele budynku muszą uiścić daninę od 10 tys. mkw.

Pani Mirosława skorzystać zatem z optymalizacji nie może, może za to skorygować swoje rozliczenia podatku od nieruchomości za okres od 1 marca do 31 grudnia 2015 r. W tym okresie bowiem miała wyodrębnione dwa lokale w budynku, a więc podatek od części wspólnej można było obliczyć na korzystnych zasadach. Nie można nimi objąć lutego 2015 r., ponieważ zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych po takich zmianach jak wyodrębnienie lokali obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia kolejnego miesiąca. 


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama