To już dziesiąta odsłona naszego zestawienia. Zwycięzców wskazała sześcioosobowa kapituła redakcyjna na podstawie 72 ankiet. Wyłoniliśmy najlepsze firmy w kategoriach spory podatkowe i projekty podatkowe oraz najlepszych doradców w poszczególnych podatkach, w cenach transferowych, sporach przed sądami i w międzynarodowym prawie podatkowym. Wiemy już także, które z firm są największe w tej branży.
ikona lupy />
Dziennik Gazeta Prawna
ikona lupy />
Dziennik Gazeta Prawna
ikona lupy />
Dziennik Gazeta Prawna
ikona lupy />
Dziennik Gazeta Prawna
ikona lupy />
Dziennik Gazeta Prawna
ikona lupy />
Dziennik Gazeta Prawna
ikona lupy />
Dziennik Gazeta Prawna
ikona lupy />
Dziennik Gazeta Prawna
ikona lupy />
Dziennik Gazeta Prawna



VAT
I miejsce - Tomasz Michalik (MDDP)
Doradca podatkowy, partner w MDDP.
Uzasadnienie wyboru
Kapituła doceniła zarówno sukcesy Tomasza Michalika związane ze sporami dotyczącymi VAT, jak i zrealizowanymi przez niego w zeszłym roku projektami. Szczególną uwagę zwrócił przełomowy wyrok NSA dotyczący braku opodatkowania podatkiem VAT opłat reprograficznych. W następstwie tego wyroku NSA najpierw podjął decyzję o konieczności podjęcia uchwały w składzie 7-osobowym, a następnie ten skład zdecydował o skierowaniu pytania prejudycjalnego do TSUE. Tomasz Michalik wygrał również przed sądami wiele spraw dotyczących określania zasad rozliczania świadczeń złożonych, co skutkowało znacznymi oszczędnościami dla podatników. Zrealizowane projekty dotyczyły m.in. opodatkowania VAT skomplikowanej transakcji wymiany nieruchomości między podmiotami niepowiązanymi, a także możliwości odliczenia VAT przez podmiot, który wykaże czynności opodatkowane tym podatkiem dopiero za kilka lat.
II miejsce - Piotr Andrzejak (Sołtysiński Kawecki & Szlęzak)
III miejsce - Tomasz Grunwald (KPMG)
CIT - I miejsce
Andrzej Próchnicki (GWW)
Doradca podatkowy, wspólnik GWW Tax. Kieruje zespołem zajmującym się obsługą podatkową spółek świadczących zintegrowane usługi multimedialne i telekomunikacyjne.
Uzasadnienie wyboru
Doceniliśmy kilka projektów Andrzeja Próchnickiego. Jeden z nich obejmował doradztwo dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów wartości otrzymanego w drodze aportu prawa do użytkowania aktywów (dzierżawa), które w świetle ustawy o CIT nie jest ani środkiem trwałym, ani wartością niematerialną i prawną. Ze względu na tajemnicę zawodową nie możemy ujawnić szczegółów projektu. Doceniliśmy też wygraną eksperta przed organem podatkowym II instancji. Sprawa dotyczyła m.in. zasad ustalania wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych i zasad determinujących prawo do tzw. ulgi technologicznej. Ostatnią sprawą, którą wzięła pod uwagę kapituła, było doradztwo dotyczące podatkowych aspektów refinansowania długu zewnętrznego o dużej wartości, którego efektem są znaczne oszczędności dla spółki, klienta kancelarii GWW.
II miejsce - Paweł Toński (Crido Taxand)
III miejsce - Mateusz Pociask (EY)
CENY TRANSFEROWE
I miejsce - Ewelina Stamblewska-Urbaniak (Crido Taxand)
Doradca podatkowy, członek ACCA. Szefowa zespołu cen transferowych w dziale doradztwa podatkowego w Crido Taxand.
Uzasadnienie wyboru
Kapituła doceniła sukces, jakim było opracowanie strategii podatkowej w unikalnej na rynku transakcji o znacznej wartości podatkowej. Ze względu na tajemnicę zawodu doradcy podatkowego nie możemy ujawnić żadnych szczegółów tej transakcji. Wzięliśmy też pod uwagę inne osiągnięcie, jakim było opracowanie modelu rozliczeń pomiędzy polską i niemiecką spółką zależną, który został oparty na metodzie podziału zysku.
II miejsce - Aneta Błażejewska-Gaczyńska (EY)
III miejsce - Jacek Bajger (KPMG)
MIĘDZYNARODOWE PRAWO PODATKOWE
I miejsce - Michał Thedy (Thedy & Partners)
Doradca podatkowy, wspólnik zarządzający i współzałożyciel nowej kancelarii Thedy & Partners. Specjalizuje się w obsłudze międzynarodowych transakcji oraz reorganizacji (M&A) oraz w strukturyzacji inwestycji zagranicznych podmiotów w Polsce i polskich podmiotów za granicą. Absolwent socjologii i prawa, do września 2015 r. był dyrektorem w dziale doradztwa transakcyjnego EY.
Uzasadnienie wyboru
Kapituła redakcyjna wzięła pod uwagę ilość, wartość podatkową i stopień skomplikowania zrealizowanych przez Michała Thedy’ego projektów w zeszłym roku. Doradzał m.in. przy jednej z największych transakcji na rynku nieruchomości w Polsce. Doradztwo polegało na audycie podatkowym transakcji oraz jej ustrukturyzowaniu w optymalny sposób, z uwzględnieniem oczywiście regulacji różnych krajów. Michał Thedy skutecznie doradzał również przy przejęciu europejskiej spółki działającej w 9 krajach przez polski podmiot. Obsługa obejmowała badanie zagranicznych spółek pod kątem podatkowym przed transakcją oraz jej ustrukturyzowanie.
II miejsce - Monika Marta Dziedzic (MDDP)
III miejsce - Jarosław Bieroński (Sołtysiński Kawecki & Szlęzak)
PIT
I miejsce - Artur Cmoch (GWW)
Doradca podatkowy, wspólnik zarządzający GWW Tax. Specjalizuje się w podatkowej obsłudze transakcji oraz restrukturyzacji, a także w bieżącym doradztwie na rzecz przedsiębiorstw, w szczególności z sektora nieruchomości oraz telekomunikacji.
Uzasadnienie wyboru
Kapituła doceniła wdrożenie przez doradcę nowatorskiego projektu, którego efektem była znaczna redukcja zobowiązań podatkowych (ponad 150 mln zł). Przedmiotowa restrukturyzacja przeprowadzona była z udziałem podmiotów zagranicznych, przy jednoczesnym wyłączeniu stosowania przepisów o kontrolowanych spółkach zagranicznych (CFC). Projekt, który kapituła również wzięła pod uwagę, dotyczył przeszacowania dla celów podatkowych wartości znaku towarowego oraz nieruchomości należących do przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną (efektem były wielomilionowe oszczędności podatkowe).
II miejsce - Michał Grzybowski (EY)
III miejsce - Dorota Szubielska i Piotr Karwat (Chadbourne & Parke)
PODATKI I OPŁATY LOKALNE
I miejsce - Karina Pęcherz (SD & Partners)
Adwokat.
Uzasadnienie wyboru
Mecenas Karina Pęcherz wygrała dla klientów wiele spraw sądowych dotyczących optymalizacji podatku od nieruchomości. Chodziło o wyodrębnienie lokali w budynku, które skutkowało znaczną obniżkę daniny od nieruchomości – od części wspólnej. Podobne spory wielokrotnie opisywał DGP. Wskazywaliśmy na możliwość obniżenia podatku z kwot rzędu 200 tys. zł do kilku tysięcy za dany rok. W wyniku doradztwa Kariny Pęcherz klienci zaoszczędzili niepomiernie większe sumy.
II miejsce - Kamil Szczęsny (GWW)
III miejsce - Michał Nielepkowicz (Nielepkowicz & Partnerzy)
SPORY PRZED SĄDAMI
I miejsce - Marek Kolibski i Konrad Turzyński (KNDP)
Marek Kolibski – doradca podatkowy, radca prawny, partner w KNDP.
Konrad Turzyński – doradca podatkowy, prawnik, partner w KNDP od lipca 2015 r.
Uzasadnienie wyboru
Sukcesem doradców było doprowadzenie do korzystnego dla spółek komandytowo-akcyjnych wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 22 kwietnia 2015 r. w sprawie C-357/13 Drukarnia Multipress. Trybunał uznał, że SKA jest spółką kapitałową w rozumieniu dyrektywy Rady 2008/7/WE z 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału, co oznaczało, że polskie przepisy ustawy o PCC są niezgodne z tą dyrektywą. W konsekwencji polski fiskus nie ma możliwości pobierania podatku od wielu transakcji z udziałem SKA, takich jak np. podwyższenie jej kapitału zakładowego w zamian za aport, wymiana udziałów, przekształcenia spółek z o.o. i akcyjnych w SKA.
Trybunał nie zgodził się z argumentacją prezentowaną przez polski rząd, który wskazywał, że SKA nie jest spółką kapitałową, bo ma charakter mieszany, czyli osobowo-kapitałowy. W związku z tym polskie władze twierdziły, że SKA nie spełnia wszystkich warunków uznania jej za spółkę kapitałową, a tym samym nie spełnia warunków określonych w dyrektywie. Jest to oczywiście spółka nastawiona na zysk – wyjaśniał polski rząd – ale dyrektywa pozwala państwom na opodatkowanie takich spółek na własnych zasadach. Skoro Polska skorzystała z tej możliwości, to SKA nie należy traktować jak spółki kapitałowej. Trybunał nie zgodził się z tą argumentacją. Przyznał rację spółce. Wyjaśnił też, że dyrektywa nie wprowadza takiego warunku, aby wszystkie akcje spółki kapitałowej były przedmiotem obrotu na giełdzie, ani takiego, aby wszyscy akcjonariusze ponosili odpowiedzialność do wysokości akcji i mogli je zbywać bez zgody pozostałych.
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE wpłynął później znacząco na ukształtowanie się krajowego orzecznictwa w zakresie uznania spółki komandytowej za spółkę kapitałową w rozumieniu dyrektywy. Wyrok miał doniosłe znaczenie ekonomiczne dla wielu spółek.
II miejsce - Tomasz Burczyński (GWW)
III miejsce - Dariusz Malinowski (KPMG) i Lesław Mazur (Thedy & Partners)
AKCYZA
I miejsce - Krzysztof Rutkowski (KDCP)
Doradca podatkowy, radca prawny, partner w Kancelarii KDCP. Specjalizuje się w akcyzie, opłacie paliwowej i doradztwie prawnym dla branż akcyzowych.
Uzasadnienie wyboru
Na uwagę zasługiwały istotne skutki serii wygranych spraw przez Naczelnym Sądem Administracyjnym, w których doradcą i pełnomocnikiem był Krzysztof Rutkowski. Spory dotyczyły kluczowej dla branży piwowarskiej kwestii, tj. opodatkowania akcyzą piw smakowych, a więc piw, przy produkcji których po zakończeniu fermentacji dodawane są substancje słodzące. Przez lata branża toczyła spory z organami celnymi o to, czy dodanie substancji słodzących powoduje wzrost tzw. stopnia Plato i podwyższenie akcyzy. Organy twierdziły, że dosłodzenie podwyższa stopień Plato i należną akcyzę. W serii spraw prowadzonych przez mec. Rutkowskiego NSA po raz pierwszy rozstrzygnął spór w sposób merytoryczny, przyznając rację podatnikowi.
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że dodanie do przefermentowanego piwa bazowego substancji słodzących nie powoduje wzrostu należnej akcyzy. Wyroki te oznaczają milionowe oszczędności nie tylko dla reprezentowanego browaru, lecz także dla całej branży piwowarskiej. Orzeczenia te przełożyły się na zmianę postrzegania tematu akcyzy od piw słodzonych przez organy z całego kraju.
II miejsce - Aleksandra Rutkowska (EY)
III miejsce Szymon Parulski (Parulski i Wspólnicy)
Największe firmy doradztwa podatkowego w 2015 r.
Miejsce w rankingu Nazwa firmy Punkty
Wielka czwórka
1 PwC 5
2 EY (Ernst & Young Doradztwo Podatkowe) 6
3 KPMG Doradztwo Podatkowe 7
Firmy zatrudniające 10 i więcej osób z uprawnieniami do doradztwa
1 Grupa Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy 14
2 MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy 14,5
3 Crido Taxand 18
4 Russell Bedford 23
5 GWW (GWW Ladziński, Cmoch i Wspólnicy) 24,5
6 Kancelaria Ożóg Tomczykowski 25,5
7 Grant Thornton 25,5
8 RSM Poland 26,5
9 ECDDP 28
10 TPA Horwath Sztuba Kaczmarek 28
11 Marek Kolibski, Andrzej Nikończyk, Michał Dec i Partnerzy Kancelaria Doradców Podatkowych i Radców Prawnych 28,5
12 Roedl & Partner 29
13 Kancelaria Olesiński & Wspólnicy 32
14 Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi 33,5
15 Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych P.J. Sowisło & Topolewski 36
16 Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa 38,5
17 Grupa Gumułka 45
18 Ecovis System Rewident 48
19 Forystek & Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni 52
Firmy zatrudniające od 3 do 9 osób z uprawnieniami do doradztwa
1 BDO 23,5
2 Sołtysiński Kawecki & Szlęzak 24,5
3 Kancelaria Podatkowa Skłodowscy 30,5
4 Domański Zakrzewski Palinka 31
5 Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy 33
6 Grupa Leader 36
7 K.R. Group 37,5
8 Certus LTA M. Hryniewicka 37,5
9 DLA Piper 41
10 Baker Tilly Poland Tax Advisers 43,5
11 Małgorzata Rentflejsz i Wspólnicy 44,5
12 Advicero Tax 45,5
13 SD&Partners 46,5
14 Arena Tax 47
15 Chadbourne & Parke Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy 47
16 Independent Tax Advisers 47,5
17 Taxpoint 48
18 PKF Consult 50,5
19 Parulski i Wspólnicy Doradcy Podatkowi 52
20 Accounting Audyt Partner 54,5
21 Kancelaria Doradztwa Podatkowego Mariusz Gotowicz 56
22 CSWP Tax Kołecki Małkiewicz 56,5
23 Kochański Zięba i Partnerzy 57
24 ATA Tax 57
25 Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe* 59,5
26 Kancelaria Adwokacko-Podatkowa prof. dr. hab. Henryka Dzwonkowskiego 64
27 KDCP Kancelaria Doradztwa Celnego i Podatkowego Rutkowski & Witalis*** 65,5
28 Tax-Net Doradztwo 66
29 Marciniuk i Wspólnicy 71,5
30 TaxTone 74
31 Acan Doradcy Podatkowi Paweł Kowalczyk 79,5
32 Norton Rose Fulbright Piotr Strawa i Wspólnicy** 85
33 Gide Loyrette Nouel, Gide Tokarczuk Grześkowiak 89
34 InCorpore Banach Szczepanik Partnerzy 95,5
35 Martini i Wspólnicy 99
36 Thedy & Partners**** 102
* Operacyjna działalność spółki rozpoczęła się 1 maja 2015 r.** Dział rozpoczął działalność w obecnym kształcie dopiero 1 października 2015 r.*** Kancelaria rozpoczęła działalność od czerwca 2015 r.**** Kancelaria rozpoczęła działalnośći w ostatnim kwartale 2015 r.
Firmy zatrudniające 2 i mniej osób z uprawnieniami do doradztwa
1 HLB M2 Audyt 12,5
2 Axon Tax 13,5
3 Gessel, Koziorowski Kancelaria Prawna 16,5
4 Sławomir Zieleń i Wspólnicy 17,5
5 Grupa GPSW (dawniej ECCOM) 17,5
6 Biuro Podatkowe „Maxim” 21
7 Lizyngodar 21
8 Kancelaria Doradztwa Podatkowego Wojciech Serafiński 21,5
9 KWS Tax 23,5
10 Kancelaria Doradztwa Podatkowego Rafał Styczyński 25,5
11 J.Pustuł, M.Przywara Doradztwo Podatkowe 29
12 Taxonity 30
13 Adam Stułka STU Stułka Doradztwo Podatkowe i Prawne 32
14 Nielepkowicz & Partnerzy 34