statystyki

Jak wykazać usługi udostępnienia pracowników budowlanych

autor: Marcin Szymankiewicz14.03.2016, 10:42; Aktualizacja: 14.03.2016, 10:47

Przedmiotem działalności ABC sp. z o.o. (podatnik VAT czynny) z siedzibą we Wrocławiu jest m.in. świadczenie usług oddelegowania personelu budowlanego na rzecz firm krajowych i unijnych. W styczniu 2016 r. ABC sp. z o.o. zawarła z niemiecką firmą (niemiecki podatnik VAT zarejestrowany także dla celów transakcji VAT UE, nieposiadający siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce) umowę, na podstawie której oddelegowuje pracowników do wykonywania specjalistycznych prac budowlanych od 1 lutego 2016 r.

reklama


reklama


Prace budowlane mogą być wykonywane na terenie Polski i innych państw UE. Umowa przewiduje miesięczne okresy rozliczeniowe. Wynagrodzenie uzależnione jest od liczby oraz kwalifikacji oddelegowanych pracowników. Za luty 2016 r. wyniosło 100 000 euro. Zgodnie z umową wynagrodzenie jest płatne w terminie 14 dni od otrzymania wystawionej po zakończeniu danego miesiąca faktury.

Jak spółka ABC powinna rozliczyć VAT oraz CIT z tytułu świadczenia tej usługi za pierwszy miesiąc, tj. luty 2016 r.? Spółka ABC rozlicza VAT (deklaracja VAT-7 i informacje podsumowujące VAT UE) i zaliczki na CIT za okresy miesięczne, a jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE, gdyż dokonuje m.in. nabyć wewnątrzwspólnotowych.

ODPOWIEDŹ

Dla prawidłowego rozliczenia VAT od świadczonej usługi oddelegowania personelu należy ustalić miejsce jej świadczenia.

Miejsce świadczenia

Usługodawca nie określił szczególnego sposobu ustalania miejsca świadczenia usługi oddelegowania personelu świadczonej na rzecz podatnika VAT z innego państwa UE. Należy się zatem posłużyć zasadą ogólną określoną w art. 28b ustawy o VAT. Warto dodać, że okoliczność, iż oddelegowani są pracownicy budowlani, nie powoduje, że miejsce świadczenia tych usług powinno być ustalane zgodnie z art. 28e ustawy o VAT, tj. w sposób właściwy dla usług związanych z nieruchomościami. Pogląd taki potwierdzają organy podatkowe (interpretacje dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 stycznia 2015 r., nr IPPP3/443-1010/14-4/KT i z 14 marca 2014 r., nr IPPP3/443-1149/13-4/KT).

Stosownie do art. 28b ust. 1 in principio ustawy o VAT miejscem świadczenia usług w przypadku usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W omawianym przypadku miejscem świadczenia przedmiotowych usług oddelegowania personelu będą Niemcy, gdzie usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej. Wystąpi zatem eksport usług.

W świetle powyższego należy wskazać, że świadczone usługi nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce. Nie oznacza to jednak, że w związku z ich świadczeniem nie spoczywają na spółce ABC żadne obowiązki.


Pozostało jeszcze 79% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

reklama