statystyki

Poradnia podatkowa z 26 lutego 2016 r.

26.02.2016, 07:04; Aktualizacja: 01.03.2016, 08:50

Czy zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe powinien dostać bezpośrednio podatnik, czy jego pełnomocnik? Do kogo należy decyzja o zabezpieczeniu wykonania zobowiązania podatkowego? Komu ma być doręczone zarządzenie zabezpieczenia?

Z orzecznictwa wynika, że nie ma to istotnego znaczenia. Z orzeczenia TK nie wynikało bowiem, że zawiadomienie o wszczęciu postępowania karno-skarbowego musi być doręczone wyłącznie podatnikowi. W wyroku z 8 października 2015 r. (sygn. akt I FSK 968/14) Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że urząd, doręczając zawiadomienie pełnomocnikowi, spełnił ustawowy wymóg. Niedoręczenie powiadomienia bezpośrednio podatnikowi nie miało istotnego znaczenia. Liczy się to, aby podatnik uzyskał taką informację, a może ją mu przekazać również jego pełnomocnik. Poza tym - jak zauważył NSA - podatnik dowiaduje się o wszczęciu postępowania (które będzie skutkować zawieszeniem biegu terminu przedawnienia) choćby z wezwania na przesłuchanie w charakterze podejrzanego. Takie wezwanie zawiera opis przedmiotu postępowania.

Podstawa prawna

Art. 70 par. 6 pkt 1 i art. 70c ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.).


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane