statystyki

Podatek od handlu w weekendy zaszkodzi małym, polskim sklepom. Zobacz szczegóły projektu ustawy

29.01.2016, 13:50; Aktualizacja: 31.01.2016, 10:48
sklep, market, hipermarket, zakupy, handel

Nie będzie ucieczki od podatku handlowegoźródło: ShutterStock

„Ustawa jest dokładnie odwrotna do założeń jakie deklarowano na spotkaniach z nami”. Tak małopolscy kupcy komentują projekt ustawy handlowej na stronach Dziennika Polskiego. Serwis publikuje projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, którego –jak twierdzą dziennikarze- nie znają nawet posłowie PiS.

reklama


reklama


Kluczowym dla sprzedawców punktem projektu ustawy jest wyliczenie stawek podatkowych, które będą zobowiązywały poszczególne sklepy i sieci handlowe do płacenia podatku. Przedmiotem opodatkowania będzie miesięczny przychód ze sprzedaży. Nie ma to jednak nic wspólnego z podatkiem od towarów i usług, który już obowiązuje sprzedawców.

Podatek od sprzedaży detalicznej, którego podstawą jest dochód nieprzekraczający 0,3 mld zł wynosić będzie 0,7 proc. Gdy dochód przekroczy wskazaną wartość, sprzedawcy będą musieli opłacić podatek w wysokości 1,3 proc. Zwolnieni z podatku są sprzedawcy, których miesięczny dochód nie przekracza 1,5 mln złotych. W weekendy i dni wolne od pracy, stawka podatku wzrośnie do 1,9 proc. Minister rozwoju tłumaczy, że byłoby to urzeczywistnienie zasady, by nie handlować w niedzielę. „Chodzi o to, by mieć więcej czasu dla rodziny, przyciąganie ludzi do hipermarketów w weekend nie jest najlepszym społecznie zachowaniem”- mówi Mateusz Morawiecki.

więcej
Wideo

M. Morawiecki o podatku od supermarketów: Chodzi o to, by mieć w niedzielę więcej czasu dla rodziny

Można domniemywać, że sklepy będą chciały ciężar podatków od sklepów przerzucić na konsumentów zarówno w formie podwyższonych cen, jak i przez zaostrzenie wymogów wobec kontrahentów.  Morawiecki tłumaczy jednak, że konkurencja sprawi, że sklepom nie będzie łatwo „odbić sobie podatek na klientach”.

Z kolei alternatywa „pomniejszania” ujawnianego dochodu (a tym samym stawki podatku) poprzez tworzenie samodzielnych oddziałów lub filii, staje się wątpliwa z powodu zapisu w artykule 6 projektu. Podmioty tworzące sieć handlową ponoszą solidarną odpowiedzialność za jej zobowiązania z tytułu należnego podatku, nie dotyczy to sprzedawców detalicznych. Ustawodawca ma prawo zastosować taką formę zabezpieczenia podpierając się przepisami kodeksu cywilnego. Kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, co nazywamy „solidarnością dłużników”. W świetle prawa, obejście podatku handlowego będzie niełatwym zadaniem.

25 stycznia Minister Finansów przekazał projekt do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Konsultacje ministra Szałamachy i Kowalczyka z kupcami mają odbyć się jeszcze kilka razy, rozpoczną się już 29 stycznia.

reklama


Źródło: Źródło zewnętrzne

Polecane

reklama

  • ABDULL(2016-01-29 19:39) Odpowiedz 45

    TYLKO W POLSCE SA SKLEPY OTWARTE A DLACZEGO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! W NIEMCZECH TEGO NIE MA A NAM SIE DNI TYGODNIA POMYLILY BARDZO DOBRZE NIECH BEDA ZAMKNIETE ALBO PLACA BO I TAM LUDZIE PRACUJA CO SA NIEWOLNIKAMI ONI TEZ CHCA ODPOCZAC

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Wyborca(2016-01-29 15:04) Odpowiedz 40

    Podstawowa sprawa jest to, czy market(sklep_), ktory nie osiaga 18 mln zl obrotow rocznie (kwota wolna od podatku) bedzie placil 1,9% od obrotow w soboty (niedziele). Te dni daja z reguly ca 30 % obrotow tygodniowych. Jezeli 18 mln obrotow rocznie zwalnia z podatku to jasne chyba jest, ze rowniez z podatkow od obrotow w soboty i niedziele (analogicznie jak w PIT).Ale wcale to nie jest takie jasne w wypowiedziach zainteresowanych i publikacjach, ktore z reguly sa ponizej elementarnej logiki!!!Moze pojawi sie ktos majacy pojecie o cywilizowanych zasadach prawnych i wyjasni te watpliwosci.!!!!!!!!!!!!!Jesli by mialo tak byc to polozycie tysiace malych i srednich sklepow!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • zamknac(2016-01-29 15:56) Odpowiedz 43

    sklepy powinny być w niedziele i święta zamknięte

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Artur(2016-01-31 15:33) Odpowiedz 31

    Dlaczego , czepili się akurat handlu ?? Sprawa prosta i oczywista - doktrynalna dalsza klerykalizacja kraju. Te wszystkie gadki o dbaniu o pracownika to zwykła ściema dla "ciemnego luda". Przecież aby kraj funkcjonował , MUSI pracować wielu w różnych zawodach, również w niedzielę. Wolność handlu to podstawa gospodarki i nikt nikogo nie zmusza do pracy w tej branży ,a doktrynalne pomysły pogłębiły by stopień bezrobocia. Argument o tym ,że w Niemczech też są sklepy zamknięte w niedzielę , jest argumentem BZDURNYM , dlatego,że tam zarabiają 4 razy więcej i mają o wiele niższe bezrobocie . Czy my ,musimy zawsze wdrażać NAJGŁUPSZE pomysły jakie istnieją w świecie ???

  • Leninland(2016-01-29 18:03) Odpowiedz 31

    Pisowscy socjaliści

  • fff(2016-01-29 20:38) Odpowiedz 22

    powinno byc jak przed wojną-w niedziele moze pracowac tylko wlasciciel i jego rodzina. i szlus niech menago jego dzidzia,seba i vanessa zapier...w sklepie.

  • nie podzialający tej wiary(2016-01-31 18:07) Odpowiedz 10

    Kościół dodatkowo zyska bo wierni będą walić drzwiami i oknami na msze tzw święte dlatego tez należy wprowadzić dla pasibrzuchów kasy fiskalne dla ofiar z niedzielnych mszy.Podatek ten powinien być w potrójnym wymiarze.Skoro zabraniają handlu w niedzielę na ich rzecz a Nierząd się do ich żądań stosuje to i niech stosuje się do żądań tych nie podzielających tej wiary (zgodnie z Konstytucją) opodatkuje rządzących czyli czerwonych i czarnych kapturków.

  • arek(2016-01-31 15:57) Odpowiedz 10

    Co najlepiej umieją rządzący ?? Podnosić podatki np bankowy i od hipermarketów za co w ostateczności zapłacą wszyscy , ingerować w handel , nakazywać , zakazywać , dotować TR ,oraz KK.

  • gość(2016-01-30 15:54) Odpowiedz 03

    Uważam że wszystkie sklepy powinny być zamknięte w niedziele,zakaz handlu spożywczym i przemysłowym towarem równiez na stacjach paliwowych co jest totalnym wariactwem. A jezeli chodzi o waloryzacje emerytów to jest prosty sposób zamiast dawać to wystarczy aby emeryt który ukończył 70 lat nie pacił podatku od emerytury i nic nie trzeba dawac bo emerytura bedzie wyzsza. Trzecia sprawa jezeli chodzi o bezpańskie psy wystarczy ze wszystkie psy które sa na łańcuchu na wsiach u nieodpowiedzialnych właścicieli za darmo wysterylizować przez lekarzy gminnych a populacja bezpańskich psów sie sama zmniejszy.I nie bedzie mordowania szczeniaków Są proste sposoby tylko trzeba chciec pozdrawiam wszystkich myslących.

  • gosc(2016-01-31 18:57) Odpowiedz 00

    A co powiedzą obywatele jak wszystkie stacje paliw zastaną zamknięte w niedzielę?????