statystyki

Bryksa z KP: Banki powinny mieć prawo do kompensowania przewalutowania franka do 20 proc. należnego podatku

15.01.2016, 13:07; Aktualizacja: 27.01.2016, 20:10
frank szwajcarski - monety

Kancelaria Prezydenta przygotowała projekt ustawy o restrukturyzacji kredytów walutowychźródło: ShutterStock

"Chcemy, by banki miały prawo kompensowania braku spodziewanych korzyści, które będą wynikały z umorzeń rat kredytowych, z podatkiem bankowym" - powiedział Bryksa. "Chcemy, by banki miały prawo kompensowania braku spodziewanych korzyści, które będą wynikały z umorzeń rat kredytowych, z podatkiem bankowym" - powiedział Bryksa. "Prezydent chce, by banki mogły odliczyć do 20 proc. nowego podatku przez straty z restrukturyzacji kredytów FX- dodał

Reklama


Reklama


"Chcemy, by banki miały prawo kompensowania braku spodziewanych korzyści, które będą wynikały z umorzeń rat kredytowych, z podatkiem bankowym" - powiedział Bryksa. Bryksa dodał, że nie będzie możliwości pełnego odliczenia, czyli wyzerowania podatku.

"Ale każdorazowo, miesięcznie bank będzie mógł odliczyć do 20 proc. kwoty należnego podatku. Będzie to następowało w systemie kroczącym w przyszłość. Kwota nieodliczona w konkretnym miesiącu będzie przechodziła na kolejne okresy" - powiedział.

Poinformował, że nie będzie to "strata" jednorazowa, będzie się rozkładać na cały okres życia kredytu.

Kancelaria Prezydenta przygotowała projekt ustawy o restrukturyzacji kredytów walutowych. W piątek zostanie wysłany do KNF razem z listą pytań, które pomogą oszacować skutki finansowe tej regulacji.

Prezydencki projekt dotyczący kredytów walutowych zakłada trzy mechanizmy restrukturyzacji kredytów. Oprócz restrukturyzacji dobrowolnej, proponuje się restrukturyzację przymusową, w której określony ma być tzw. kurs sprawiedliwy, który będzie wyliczany indywidualnie. Ostatni mechanizm zakłada przeniesienie nieruchomości na kredytodawcę ze skutkiem zwolnienia z długu.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama