statystyki

Kurs waluty z jednego dnia

autor: Magdalena Majkowska17.10.2008, 03:00

Obowiązujący w VAT sposób przeliczania walut na złote będzie zgodny z przepisami PIT i CIT. Zniknie problem związany z kursem walut w przypadku faktur wystawianych danego dnia. Zasady przeliczania zostaną ujednolicone, jednak nadal trzeba będzie stosować różne kursy.

Reklama


Reklama


Faktury wystawione w obcej walucie wymagają zastosowania właściwego kursu przeliczeniowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest on inny na potrzeby podatku dochodowego i inny dla celów VAT. Różne regulacje prowadzą do tego, że przedsiębiorcy muszą przeliczać faktury w walucie obcej po innym kursie na potrzeby każdego z tych podatków. Obowiązek stosowania różnych kursów do każdej faktury powoduje, że nietrudno o pomyłkę.

Rozwiązanie problemu

Problem ma rozwiązać zaproponowana przez rząd regulacja zmierzająca do ujednolicenia zasad przeliczania kwot wykazywanych na fakturach w walucie obcej do zasad obowiązujących w podatkach dochodowych. Odpowiednia zmiana znajduje się w nowelizacji ustawy o VAT, która została już uchwalona przez Sejm.

- Od 1 maja 2004 r. wprowadzono nowe regulacje przy przeliczaniu kwot na fakturach VAT wyrażonych w walutach obcych - przypomina Mariusz Szkaradek, doradca podatkowy w firmie Doradztwo Podatkowe KPMG.

Ekspert wyjaśnia, że kwoty te przelicza się na złote według kursu średniego waluty obcej wyliczonego i ogłoszonego przez NBP na dzień wystawienia faktury. Natomiast w podatkach dochodowych przeliczanie przychodów i kosztów wyrażonych w walucie obcej następuje według kursu średniego NBP ogłoszonego na dzień poprzedzający moment uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu. Nowelizacja ustawy o VAT ma na celu usunięcie tych rozbieżności.

- W przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania będą określone w walucie obcej, przeliczenie na złote będzie następować według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego - tłumaczy Mariusz Szkaradek.

Ujednolicenie zasad

W opinii Grzegorza Bącika, prawnika w Kancelaria Chałas i Wspólnicy, projektowaną zmianę należy ocenić pozytywnie.

- To krok we właściwą stronę. Prowadzenie działalności przez przedsiębiorców będzie ułatwione, z uwagi na pewną korelację podatków dochodowych oraz VAT - uważa Grzegorz Bącik.

Nasz rozmówca podkreśla, że dzięki zmianie zasada wyboru kursu walut służącego przeliczaniu wartości wyrażanych w walutach obcych będzie generalnie taka sama w VAT i podatkach dochodowych.

- Co prawda moment, w którym przelicza się kurs, będzie różny w podatkach dochodowych oraz w VAT, jednak przedsiębiorcy nie będą już musieli dodatkowo uwzględniać różnych zasad wyboru kursów walut, odmiennie wskazywanych przez różne przepisy - mówi Grzegorz Bącik.

Zdaniem eksperta wprowadzane ułatwienie podniesie komfort prowadzenia działalności oraz zmniejszy ilość pomyłek mogących pojawić się poprzez wybór błędnych kursów walut użytych dla różnych celów.

Różne kursy walut

Pełna unifikacja przepisów jest trudna, z uwagi na to, że moment powstania obowiązku podatkowego w VAT nie pokrywa się z dniem uzyskania przychodu. Również Agnieszka Bieńkowska, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, zwraca uwagę, że proponowana nowelizacja, choć wprowadzana pod hasłem ujednolicenia zasad stosowania kursów walut dla potrzeb podatku dochodowego oraz VAT, nie rozwiązuje wszystkich problemów w tym zakresie.

- Faktycznie, w przypadku gdy dzień powstania obowiązku w VAT pokrywać się będzie z dniem uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, nowy przepis ustawy o VAT zapewni możliwość stosowania tego samego kursu walut dla obu podatków - mówi Agnieszka Bieńkowska.

Potwierdza, że proponowana zmiana nie rozwiąże problemu w tych przypadkach, gdzie dzień powstania obowiązku w VAT nie pokrywa się z dniem powstania przychodu.

- Choć w obu sytuacjach podatnicy stosować będą kurs ogłoszony na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (uzyskania przychodu), będą to jednak dwa różne dni, czyli dwa różne kursy - tłumaczy nasza rozmówczyni.

Dodaje, że analogiczna sytuacja występuje w przypadku importu usług i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Tu również moment powstania obowiązku w VAT nie zawsze pokrywa się z dniem poniesienia kosztu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Stosowanie dwóch różnych kursów walut będzie więc nieuniknione.

Pozostałe rozbieżności

Agnieszka Bieńkowska wskazuje, że wprowadzana zmiana spowoduje, że zniknie problem związany z kursem walut w przypadku faktur wystawianych danego dnia, ale przed ogłoszeniem przez NBP kursu na ten dzień.

Zgodnie z przepisami w przypadku gdy podatnik nie wystawił faktury w terminie, w którym był zobowiązany do jej wystawienia, do przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej stosuje się średni kurs wyliczony i ogłoszony przez NBP na dzień powstania obowiązku podatkowego, a jeśli taki nie został ogłoszony, należy stosować ostatnio wyliczony i ogłoszony kurs. Ponieważ kurs na dany dzień ogłaszany jest zazwyczaj koło południa, w praktyce w ciągu tego samego dnia może zdarzyć się konieczność zastosowania różnych kursów walut w zależności od godziny wystawienia faktury.

Zmiana w ustawie o VAT pozwoli na odejście od konieczności śledzenia bieżącego dziennego kursu średniego wyliczonego i ogłoszonego przez NBP, co ułatwi przeliczanie tych kwot na potrzeby VAT.

Mariusz Szkaradek zwraca uwagę, że nowela nie ingeruje natomiast w zasady przeliczania na złote wartości podstawy opodatkowania w przypadku importu towarów, które będą przeliczane zgodnie z przepisami celnymi, tj. według kursu średniego NBP wyliczonego i ogłoszonego na przedostatnią środę miesiąca, obowiązującego przez cały następny miesiąc.

- W tym zakresie nadal będą istnieć rozbieżności, gdyż koszty z tytułu importu towarów przelicza się według kursu średniego NBP ogłaszanego na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień poniesienia kosztu - wyjaśnia ekspert.

1 grudnia 2008 r. mają wejść w życie zmiany w ustawie o VAT

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • euro(2008-11-07 08:34) Odpowiedz 00

  joko tyczegoś nie rozumiesz. To nie oto chodzi w życiu żeby sobie utrudniać i się zamartwiać jaki ma być kurs?- w podatkach powinno być jasno sformułowane tak aby nikt nie mógł sobie interpretować (US,właściciel firmy,księgowy,audytorzy itd).Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę że Polska na tle krajów UE nie ma jasnych i prostych ustaw (radze sobie porównać z przepisami odnośnie VAT np. holandii.-Radze troche porozmawiać z audytorami czy księgowymi z innych krajów to może zrozumiesz o czym pisze. I jeszcze jedno czy ty kiedyś uczestniczyłeś w kontroli skarbowej ???

 • Paweł(2008-10-24 10:51) Odpowiedz 00

  Mam wrażenie, że autorzy powyższych komentarzy kompletnie nie zrozumieli o co chodzi w zmianie przepisów. Chodzi przecież o zmiany dla celów podatkowych, a nie dla księgowych. A to już zupełnie inna bajka. Nie da się wszystkiego podciągnąć pod księgowość. Osobiście rozliczam rejestry vat podmiotów zagranicznych.

 • ela - księgowa(2008-10-20 10:15) Odpowiedz 00

  Taaaaaaaak, niedługo dla pieniędzy ludzie g... spod siebie zjedzą. Czy to taki problem ujednolicić przepisy ściągające z ludzi podatki? I jeszcze do tego pseudoeksperci. Niedobrze się robi.

 • mjb(2008-10-22 18:49) Odpowiedz 00

  Zgadzam się ze wszystkim kometarzami - problem jest taki że zmiany w projektach ustaw są tworzone przez prawników, którzy o księgowości pojęcia nie mają. Jak coś zmieniać to dobrze, a nie tworzyć kolejny chaos.

 • joko(2008-10-27 10:05) Odpowiedz 00

  Rozwalają mnie takie komentarze jak "Księgowego", czy "eli-księgowej". Czytając ich opinie mam wrażenie, że albo czytają nieuważnie, albo mają problemy z wyciąganiem wniosków. Niedobrze się robi widząc takich mądrali. Kret... zupełni!!!

 • ksiegowy(2008-10-20 09:27) Odpowiedz 00

  No nie takie opinie jak Pana „Prawnika” Grzegorza Bącika dobijają mnie całkowicie. Czytając jego wywody mam wrażenie ze nigdy w swoim życiu nie dokonał ani jednego rozliczenie faktur walutowych (nie księgował). Jak nie potraficie zmienić tej bezsensownej zasady kursów to lepiej nie dotykajcie się w ogóle to tego, ponieważ znowu coś sknocicie

 • bgn(2008-10-17 08:11) Odpowiedz 00

  Łatwiej byłoby przeliczać np. wg kursu z dnia wystawienia faktury dla wszystkich podatków oraz wprowadzić euro.
  To o czym piszą w artykule to skomplikowanie sprawy w inny sposób. Lepiej byłoby tego w ogóle nie ruszać.

 • Księgowa (od 30 lat)(2008-10-22 14:31) Odpowiedz 00

  Fatycznie, czytając te wszystkie przepisy podatkowe, jedno przychodxzi do głowy.
  Ich autorzy nigdy nie mieli do czynienia z rozliczaniem podatków, księgowaniem faktur itp.
  Istotnie robi się niedobrze.
  Takie przepisy powinni tworzyć księgowi-praktycy.

 • piter82(2009-10-27 14:12) Odpowiedz 00

  Ja używam do takich celów odpowiedniego oprogramowania. Polecam forumowiczom program Faktura VAT z serii Pakiet Przedsiębiorcy. Pobierzesz go stąd: http://www.pakietprzedsiebiorcy.pl/faktura_vat.php . Używam go od jakiegoś czasu i liczy wszystko prawidłowo :)

 • :)(2010-04-24 16:28) Odpowiedz 00

  Księgowi to banda frustratow wykonujących najnudniejszy zawód świata

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama