statystyki

Komisja Europejska eliminuje nieuczciwą przewagę konkurencyjną

autor: EC02.11.2015, 11:54; Aktualizacja: 02.11.2015, 12:04

Luksemburg niesłusznie przyznał korzyści podatkowe Fiatowi, a Holandia Starbucksowi. Kwoty, które należy odzyskać, to co najmniej 20 mln euro od każdej z firm.

Komisja Europejska może zwrócić się do każdego państwa członkowskiego oraz do przedsiębiorstw (w tym korzystających z pomocy i ich konkurentów) o dostarczenie jej bezpośrednio wszystkich informacji rynkowych niezbędnych do oceny udzielonej przez dany kraj pomocy. Uprawnienie to Komisja uzyskała na posiedzeniu Rady w lipcu 2013 r. Po raz pierwszy skorzystała z niego w dochodzeniu prowadzonym w sprawie Fiat Finance and Trade oraz Starbucks Manufacturing EMEA BV. Skutkiem pozyskania tych informacji był komunikat z 21 października br., w którym Komisja Europejska stwierdziła, że selektywne korzyści podatkowe dla Fiata w Luksemburgu i Starbucksa w Holandii są niezgodne z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy państwa.

Skomplikowana metoda obliczeń

Dochodzenie prowadzone przez Komisję wykazało, że w przypadku Fiat Finance and Trade (działalność w zakresie świadczenia usług finansowych, takich jak pożyczki wewnątrz grupy, na rzecz innych przedsiębiorstw produkujących samochody z grupy Fiat) w wydanej interpretacji podatkowej zatwierdzono sztuczną i niezwykle skomplikowaną metodę, która nie jest odpowiednia do obliczania dochodu podlegającego opodatkowaniu z uwzględnieniem warunków rynkowych. Podatki płacone przez Fiat Finance and Trade zostały sztucznie obniżone na dwa sposoby.

Po pierwsze, ze względu na wiele ekonomicznie nieuzasadnionych założeń i stosowanie korekt w dół kapitał własny określony w przybliżeniu w interpretacji indywidualnej był dużo niższy niż rzeczywisty kapitał przedsiębiorstwa.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane