statystyki

Jedno nazwisko, ale dwa odliczenia na internet

16.10.2008, 03:00; Aktualizacja: 17.10.2008, 20:16

Zamieszczenie na fakturze danych tylko jednego z małżonków nie pozbawia ulgi internetowej drugiego. Wystarczy, że oboje ponosili koszty użytkowania sieci informatycznej.

Reklama


Reklama


ANALIZA

Małżonkowie we wspólnym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2006 rok skorzystali z ulgi na internet. Wydatki za ten rok wyniosły nieco ponad 900 zł. Podatnicy podzielili się wydatkami po połowie. Problem pojawił się w związku z fakturą VAT dokumentującą wydatki na internet. Faktura była wystawiona tylko na nazwisko męża. Organy podatkowe, co jest powszechnym poglądem, uznały, że aby oboje małżonkowie mogli skorzystać z odliczenia, na fakturze powinny znaleźć się dane osobowe obojga małżonków.

Korzystny wyrok

Innego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (wyrok z 18 sierpnia 2008 r. sygn. akt I SA/Łd 127/08, niepublikowany), który przypomniał, że małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej. Ponadto wspólnie zajmują mieszkanie oraz prowadzą wspólne gospodarstwo domowe. W 2006 roku wspólnie korzystali z sieci internet, a koszty związane z użytkowaniem sieci pokrywali z majątku wspólnego. W ocenie sądu, skoro wydatki na korzystanie z sieci w równym stopniu obciążały żonę i męża, to naturalną konsekwencją tego jest możliwość odliczenia poniesionych wydatków przez obojga małżonków. Zdaniem składu orzekającego, zamieszczenie na fakturze dokumentującej wydatek danych tylko jednego z małżonków nie pozbawia prawa do skorzystania z ulgi internetowej drugiego z nich. Dotyczy to sytuacji, gdy oboje małżonkowie ponosili rzeczywiste koszty użytkowania sieci informatycznej.

Powszechna praktyka

Jak zauważa Anna Misiak, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy Spółka Doradztwa Podatkowego, opisany wyrok może posłużyć do rewizji dotychczasowego podejścia organów skarbowych w zakresie warunków odliczania ulgi internetowej przez małżonków.

- Do tej pory, w opinii organów skarbowych, w przypadku posiadania jednej faktury przez małżonków prawo do odliczenia ulgi przez każdego z nich przysługiwało tylko pod warunkiem, że faktura była wystawiona na nich obojga - tłumaczy ekspert.

Wyrok WSA podważa tę tezę. W ocenie eksperta w przypadku podatników, którzy pozostają we wspólności majątkowej, a tak jest w przypadku przeważającej większości małżeństw, prawo do odliczenia ulgi na podstawie jednej faktury wystawionej na jednego z małżonków może mieć każdy z nich.

Zdaniem Anny Misiak argumentacja sądu może być odnoszona także do innych odliczeń dokonywanych przez małżonków, choćby darowizn dokonywanych przez jednego z nich.

W ocenie Marcina Sarnowskiego, starszego konsultanta w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, wyrok WSA w Łodzi to bardzo dobra wiadomość dla podatników i przełamanie dotychczasowego stanowiska ministra finansów w kwestii możliwości odliczania przez małżonka wydatków na użytkowanie sieci internet, gdy na fakturze za usługi internetowe figurują wyłącznie dane drugiego małżonka.

- Oczywiście wyrok ten nie gwarantuje automatycznej zmiany dotychczasowego stanowiska organów podatkowych, ale może posłużyć jako dodatkowy argument w ewentualnym sporze - podkreśla ekspert.

Jednak według Marcina Sarnowskiego w świetle orzeczenia uprawnieni do skorzystania z ulgi nie będą jednak raczej inni domownicy zamieszkujący wraz z podatnikiem, np. dzieci, których majątek, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, stanowi majątek odrębny.

760 zł można odliczyć maksymalnie od dochodu w ramach ulgi na internet

KIEDY MOŻNA ODLICZYĆ WYDATKI NA INTERNET

Odliczenie przysługuje, gdy spełnione są warunki:

• wydatek został poniesiony na użytkowanie sieci Internet,

• użytkowanie sieci Internet odbywa się w lokalu będącym miejscem zamieszkania,

• wydatek zostanie udokumentowany fakturą VAT,

• odliczane wydatki nie przekroczą rocznie 760 zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • Sankcja(2009-01-23 13:35) Odpowiedz 00

  "sprawa jest jeszcze nie do końca rozwiązana" - Chodziło mi o fakt iż wyrok jest ale jak nasze US kochane się będą na to zapatrywać to zobaczymy.:)

 • Sankcja(2009-01-23 13:23) Odpowiedz 00

  "Małżonkom przysługują odrębne limity odliczeń, pod warunkiem, że oboje będą posiadać dowody wpłaty i faktury (albo wspólne dowody wpłaty i faktury). Nie znaczy to, że oboje mogą odliczyć po 760zł, ale że oboje mogą odliczyć w sumie tyle, ile wydali w danym roku na Internet, nie więcej jednak niż 760 zł każde z nich. To samo dotyczy innych osób zamieszkałych pod tym samym adresem - jeżeli kilka osób zamówi kosztowne łącze wspólnie, każde opłaci swoją część, a faktura będzie opiewać na wszystkich usługobiorców - nie będzie problemów z rozliczeniem kosztów jednego łącza przez kilka czy nawet kilkanaście osób. Poznaj zdanie dostawców Internetu." Pit.pl
  Natomiast co do wyroku sprawa jest jeszcze do końca nie rozwiązana więc jeśli, nie chcemy mieć sporu z US proponuje tak jak powyżej :)

 • FELIX(2009-01-16 15:06) Odpowiedz 00

  WITAM MAM PYTANKO CZY MOGĘ ROZLICZYĆ INTERNET KTÓRY PLACE W DWÓCH LOKALACH JAK JEST TO NA MOJE NAZWISKO .JEDNO JEST NA STARYM ADRESIE ZAMELDOWANIA A DRUGIE W MOIM NOWYM DOMU JEDNORODZINNYM W KTÓRYM JESTEM OD GRUDNIA 2008 ZAMELDOWANY I MAM INTERNET OD PONAD ROKU

 • bolo(2008-12-28 19:55) Odpowiedz 00

  prowadzę działalność gospodarczą-samozatrudnienie.Internet mam na firmę, czy żona może też odpisać?

 • karolmaks(2008-10-16 07:38) Odpowiedz 00

  to nie tak jak myślisz/anty pisuar/-nie możesz odliczyć "podwójnej" kwoty z faktury.Część kwoty na którą opiewa faktura możesz odliczyć ty,a resztę współmałżonek/wspólnie nie więcej niż 760 zł

 • HeRy(2008-10-19 21:07) Odpowiedz 00

  Zięć i teściowa to nie rodzina.

 • Ale te "antyhPISuary" głupie!!!!(2008-10-16 15:45) Odpowiedz 00

  Nie może byc przeciez inaczej, bo to POpaprane badziewie :-(

 • Misiek(2008-10-17 07:20) Odpowiedz 00

  tylko córka? a dlaczego ulga internetowa nie miałaby obejmować zięcia? miałby być poszkodowany dlatego, że nosi inne nazwisko niż teściowa?

 • anty kon Donek(2008-10-16 13:38) Odpowiedz 00

  POzdrowienia dla antyPISuara.

 • robert(2008-10-16 11:12) Odpowiedz 00

  a ja lubie pisuary, przynosza wieksza ulge niz odliczenia internetu

 • karolmaks(2008-10-16 07:40) Odpowiedz 00

  sprostowanie-wspólnie nie więcej niż 1520 zł-jeśli na taką lub wyższą kwotę opiewa faktura

 • antyPISuar(2008-10-16 06:52) Odpowiedz 00

  Nareszcie mądra decyzja Sądu, zresztą tego należało oczekiwać.Poczekajmy jeszcze na komentarz fiskusa.Ja obiecuje że za 2008 r. odliczę podwójnie internet chociaż mam fakturę tylko na 1 nazwisko :)
  Pozdr. dla Filozusa.

 • antyPISuar(2008-10-16 10:07) Odpowiedz 00

  jasne karolmaks, dz.

 • marlena(2008-10-16 16:05) Odpowiedz 00

  czy prawdą jest,że z ulgi na internet może skorzystać podatkowo nie tylko małżonek podatnika,ale także inni domownicy(jeśli posiadają to samo nazwisko)np córka??

 • Put(2009-01-29 14:09) Odpowiedz 00

  czy może ktoś się orientuje czy z ulgi mogą korzystać też użytkownicy mobilnego internetu bez stałego łącza???

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama