W najnowszym projekcie rozporządzenia dotyczącego zwolnień z akcyzy pominięto energię elektryczną wyprodukowaną ze spalania biogazu. Preferencja obejmie prąd wyprodukowany np. z wiatru bądź energii słonecznej.

– To grozi naruszeniem konkurencyjności pomiędzy firmami produkującymi energię z różnych odnawialnych źródeł energii – twierdzi Marzena Michałeczko, konsultant w dziale doradztwa prawnopodatkowego w PwC.
Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia o zwolnieniach z akcyzy. Został on dołączony do dużej nowelizacji ustawy akcyzowej, podpisanej przez prezydenta 27 sierpnia 2015 r. (druk sejmowy nr 3522).
Ministerstwo Finansów zaproponowało w nim zwolnienie dla zużytej energii elektrycznej, która została wyprodukowana w małych generatorach (łączna moc nieprzekraczająca 1 MW). Warunkiem ma być to, by energia nie została dostarczona do połączonych, współpracujących z sobą instalacji służących do jej przesyłania. Ponadto od wyrobów energetycznych, które zostaną zużyte do tego rodzaju produkcji, musiałaby zostać zapłacona akcyza w należnej wysokości.
– I właśnie ten ostatni warunek może wykluczać szansę na preferencję dla biogazu – tłumaczy Marzena Michałeczko. Biogaz może być bowiem zwolniony z podatku na podstawie art. 31b ust. 1 pkt 2 lub 31b ust. 3 pkt 2 ustawy akcyzowej. Pierwszy przepis przyznaje preferencję wyrobom gazowym przeznaczonym do celów opałowych i wykorzystanym łącznie do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Drugi zwalnia z podatku wszystkie wyroby gazowe przeznaczone do produkcji energii elektrycznej.
– W obu tych przypadkach podatnik nie zapłaci akcyzy od wykorzystanego biogazu, a tym samym nie skorzysta ze zwolnienia dla wyprodukowanego w ten sposób prądu – wyjaśnia ekspertka. Tymczasem – jak przekonuje – energia elektryczna produkowana z biogazu może tylko zyskiwać na znaczeniu. Z rządowego programu Innowacyjna Energetyka Rolnictwo Energetyczne wynika, że do 2020 r. w każdej polskiej gminie powinna działać biogazownia wykorzystująca biomasę pochodzenia rolniczego do produkcji energii elektrycznej. Pod koniec 2012 r. było ich tylko 184, ale liczba ta sukcesywnie rośnie. Ma się do tego przyczynić wejście w życie ustawy o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. z 2015 r. poz. 478).
Etap legislacyjny
Projekt nowelizacji rozporządzenia z 8 lutego 2013 r. (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 195 ze zm.) w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego – w konsultacjach