Wprowadzenie od 2016 r. prewspółczynnika spowoduje, że podwyżka stawki podatkowej na sprzęt przeciwpożarowy będzie jeszcze bardziej dotkliwa
Wprowadzenie od 2016 r. prewspółczynnika spowoduje, że podwyżka stawki podatkowej na sprzęt przeciwpożarowy będzie jeszcze bardziej dotkliwa
Wzrost VAT – z 8 do 23 proc. – wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 18 grudnia 2014 r. (sygn. C-639/13). Trybunał uznał w nim, że polskie przepisy nakładające niższą stawkę podatku na towary przeznaczone na cele ochrony przeciwpożarowej są niezgodne z dyrektywą.
Na skutek tego w nowelizacji ustawy o VAT (Dz.U. z 2015 r. poz. 605) zapisano uchylenie poz. 129–134 załącznika nr 3 do ustawy. Dziś wymienia on sprzęt przeciwpożarowy, czyli np. specjalistyczne samochody pożarnicze, sprzęt łączności, kombinezony, kamizelki, urządzenia i pojazdy niezbędne do gaszenia pożarów, paliwa do nich, urządzenia szkolno-treningowe.
Jak mówi Paweł Frątczak, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, zmiana oznacza, że w przyszłym roku zakupy sprzętu mogą być prawie o jedną czwartą mniejsze niż w tym roku.
– Największy problem będą miały samorządy, które finansują ochotniczą straż pożarną (OSP) – przyznaje rzecznik.
Gmina ponosi koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej OSP oraz umundurowania, przeszkolenia i badań druhów OSP – wyjaśnia Magdalena Jadziewicz-Kasak z Wydziału Prasowego Urzędu m.st. Warszawy. Wskazuje na art. 32 ust. 2 i 3 ustawy o ochronie przeciwpożarowej (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 178, poz. 1380 ze zm.).
W tym roku Warszawa nie zwiększy już wydatków na ochronę przeciwpożarową (w budżecie przewidziano na ten cel ponad 220 tys. zł). Natomiast budżet na 2016 r. jest właśnie w trakcie przygotowania.
– Decyzję o wysokości kwot m.in. na ochronę przeciwpożarową podejmie rada miasta po 15 listopada – informuje Magdalena Jadziewicz-Kasak. Podobnie będzie w innych samorządach.
Zdaniem Romana Namysłowskiego, doradcy podatkowego i partnera w Crido Taxand, straż i gminy powinny jednak rozważyć, czy jeszcze w tym roku nie przeprowadzić transakcji zakupu sprzętu przeciwpożarowego lub nie zapłacić zaliczki, nawet jeżeli dostawa będzie miała miejsce już po zmianie stawki VAT.
– To ostatnie rozwiązanie może być jednak trudne do przeprowadzenia, biorąc pod uwagę proces budżetowania i specyfikę gospodarowania środkami publicznymi przez gminy i straż pożarną – przyznaje ekspert.
Radzi też przyjrzeć się już podpisanym umowom oraz tym, które dopiero zostaną zawarte. – Należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zdefiniowana jest cena, tj. czy umowa przewiduje możliwość jej podwyższenia ze względu na wzrost stawki VAT – mówi.
Roman Namysłowski przypomina, że zarówno straż pożarna, jak i gminy mają ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego. Co więcej, prawo to zostanie jeszcze bardziej zawężone wraz z wprowadzeniem od 2016 r. prewspółczynnika. To oznacza, że podwyżka stawki VAT będzie jeszcze bardziej dotkliwa.
W PONIEDZIAŁEK
Poradnik VAT 2015 cz. 1 – ustawa z oznaczonymi zmianami oraz komentarzem eksperta
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
-
Strażacy dołączą do opiekunek dziecięcych: Nie będzie egzaminu eksternistycznego
-
Fiskus sprawdzi, czy paliwo zostało kupione po 1 lipca Nie można odliczyć VAT od paliwa do auta użytkowanego do celów mieszanych, kupionego...
-
Komisja Europejska chce obniżyć VAT na e-prasę, ale MF nie jest zainteresowane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama