Orzeczenie
Sprzedaż drewna nie pozbawia możliwości odliczenia VAT od wydatków poniesionych na cele edukacyjne, służące ochronie lasów – orzekł WSA w Warszawie.
Zdaniem sądu, przy tak specyficznym podatniku, jakim jest nadleśnictwo, nie można pominąć wszystkich celów, dla których zostało ono powołane.
Chodziło o nadleśnictwo, które zawarło umowę na wybudowanie m.in. parku edukacji leśnej oraz wieży widokowej. Miały one służyć prowadzeniu edukacji ekologicznej. Będąc zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, nadleśnictwo chciało odliczyć podatek naliczony wynikający z faktur.
Argumentowało, że choć nie jest to wydatek bezpośrednio związany z prowadzoną przez nie działalnością opodatkowaną (sprzedażą drewna), to trzeba jednak mieć na uwadze skuteczną ochronę zasobów leśnych. Edukacja ekologiczna skutkuje ograniczeniem degradacji środowiska naturalnego, strat jego zasobów i zmniejszania różnorodności biologicznej. W konsekwencji przyczynia się do zwiększenia produkcji drewna i innych produktów gospodarki leśnej – tłumaczyło nadleśnictwo, wskazując na pośredni związek pomiędzy wydatkami na inwestycje a wykonywaną przez nie działalnością opodatkowaną, czyli sprzedażą drewna.
Nie zgodził się z tym dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (interpretacja nr IPPP1/443-158/14-3/ISZ). Uznał, że choć wydatki poniesione przez nadleśnictwo mają istotny wpływ na ochronę lasów i innych elementów środowiska, to nie będą związane, choćby nawet pośrednio, ze sprzedażą drewna lub jakąkolwiek inną sprzedażą opodatkowaną. Wskazał, że ich cel jest raczej statutowy – rekreacyjny, turystyczny bądź edukacyjny. Trudno więc uznać, że przyczyniają się one, choćby pośrednio, do wzrostu przychodów ze sprzedaży drewna bądź jakiejkolwiek innej sprzedaży opodatkowanej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w całości uwzględnił skargę spółki. Uznał, że można odjąć podatek wynikający z faktur, nawet jeżeli zakupy nie są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością opodatkowaną. Powołał się przy tym m.in. na wyrok TSUE w sprawie C-496/11.
Wyrok jest nieprawomocny. ©?
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA w Warszawie z 12 maja 2015 r., sygn. akt 2432/14. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia