statystyki

Podmioty powiązane będą musiały udokumentować więcej transakcji

autor: Joanna Pasymowska30.03.2015, 08:46

Wcelu wyznaczenia transakcji podlegających obowiązkowi sporządzenia dokumentacji cen transferowych zgodnej z art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.) trzeba sumować wartości transakcji zawieranych z tym samym podmiotem, nawet jeżeli nie są to transakcje jednorodne. Jeżeli łączna kwota wynikająca z danej umowy/umów dotyczących różnych świadczeń zawartych z podmiotem powiązanym w danym roku podatkowym przekroczy limit wskazany w ustawie o CIT, należy sporządzić dokumentację wszystkich transakcji realizowanych z tym podmiotem. Takie stanowisko zaprezentował Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 17 grudnia 2014 r., sygn. akt II FSK 2849/12).

W powołanym orzeczeniu spółka będąca członkiem grupy kapitałowej zawiera wiele transakcji z krajowymi i zagranicznymi podmiotami z grupy, które różnią się między sobą co do typu i przedmiotu. Są to transakcje dotyczące przede wszystkim działalności podstawowej (np. usługi dystrybucji paliwa gazowego), jak również pobocznej (np. wynajem i dzierżawa nieruchomości). Według NSA w takiej sytuacji w celu określenia, czy wystąpił obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej do tych transakcji, należy zsumować wartość transakcji dotyczącej usług dystrybucji paliwa gazowego i transakcji wynajmu nieruchomości, i następnie taką wartość należy porównać z limitem 30 tys. euro dla usług.

Argumentem powoływanym przez NSA za takim podejściem było m.in. to, że ustawa o CIT wskazuje trzy rodzaje transakcji: świadczenie usług, sprzedaż lub udostępnianie wartości niematerialnych i prawnych oraz pozostałe przypadki. Transakcje podlegające dokumentowaniu należy grupować zgodnie z tym podziałem. Co więcej, odnoszenie wartości poszczególnych typów usług do wysokości limitu mogłoby w konsekwencji prowadzić do obejścia przepisów. Ponadto NSA podzielił pogląd wyrażony w tej samej sprawie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 9 lutego 2012 r. (sygn. akt III SA/WA 1506/11), że przy określaniu transakcji podlegających obowiązkowi dokumentacyjnemu nie ma znaczenia ich porównywalność czy jednorodność i w konsekwencji, bez względu na to, czego dotyczą usługi, stanowią świadczenia tego samego rodzaju.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane