statystyki

Nie może być tak, że kto inny kupuje towar, a kto inny odlicza VAT

autor: Patrycja Dudek11.02.2015, 07:09; Aktualizacja: 11.02.2015, 08:38
Pieniądze

Sprawa dotyczyła właściciela firmy, który handlował materiałami budowlanymiźródło: ShutterStock

Podatnik, który wystawił fakturę nie na faktycznego odbiorcę, lecz na inną firmę, musi dwukrotnie uiścić daninę. Raz od transakcji rzeczywistej, drugi raz od fikcyjnej – orzekł NSA

Uzasadniając to orzeczenie, sędzia Roman Wiatrowski podkreślił, że w tej sytuacji nie ma mowy o podwójnym opodatkowaniu, bo są to dwie odrębne podstawy opodatkowania – art. 99 ust. 12 i art. 108 ust. 1 ustawy o VAT.

Sprawa dotyczyła właściciela firmy, który handlował materiałami budowlanymi. Sprzedawał je kontrahentom, którzy nie byli czynnymi podatnikami VAT i z tego powodu nie mogli odliczać podatku naliczonego. W związku z tym wpadł na pomysł, że towary będzie dostarczał faktycznym odbiorcom, lecz faktury będzie wystawiał na firmę budowlaną, która może odliczać VAT.

Urząd kontroli skarbowej zakwestionował 138 takich faktur. Stwierdził, że nie dokumentują one rzeczywistych transakcji. Co prawda wykazana w nich sprzedaż miała miejsce, lecz wskazana na nich firma budowlana nie była faktycznym odbiorcą. Urząd nie miał wątpliwości, że towar trafił do kogo innego.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane