Nie trzeba mieć siedziby działalności gospodarczej w Polsce, aby uzyskać w naszym kraju status podatnika VAT zwolnionego – potwierdził NSA.

Sprawa dotyczyła polskiego oddziału holenderskiej spółki świadczącej głównie usługi ubezpieczeniowe. W naszym kraju są one zwolnione z VAT.
Spółka prowadzi w Polsce działalność poprzez swój oddział zarejestrowany tu dla celów VAT. Spytała dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, czy może uzyskać status podatnika wykonującego wyłącznie czynności zwolnione na podstawie art. 43 ustawy o VAT.
Dyrektor uznał, że to niemożliwe. Stwierdził, że prowadzenie działalności za pośrednictwem oddziału nie oznacza, iż spółka posiada na terytorium Polski siedzibę działalności gospodarczej. A to warunek zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT – stwierdził. Uznał, że spółka powinna zarejestrować się jako podatnik VAT czynny.
Interpretację tę uchylił WSA w Warszawie. Orzekł, że warunkiem wystarczającym dla uznania podatnika VAT za zwolnionego jest zgłoszenie, że będzie on wykonywać wyłącznie czynności zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ustawy o VAT. Wskazane w art. 96 ust. 10 przesłanki uznania podatnika za zwolnionego z VAT zostały połączone spójnikiem „lub”, a zatem wystarczy spełnienie którejkolwiek z nich – stwierdził WSA.
Tak samo orzekł NSA. Potwierdził, że podatnik będzie zwolniony z VAT, jeżeli spełni jedną z przesłanek z art. 96 ust. 10 – będzie zwolniony na podstawie art. 113 ust. 1 lub zgłosi, że będzie wykonywać wyłącznie czynności zwolnione z podatku na podstawie art. 43 tej ustawy.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 26 listopada 2014 r., sygn. akt I FSK 1775/13. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia