statystyki

Formalne czy nieformalne, ale pewne

autor: Hanna Filipczyk26.01.2015, 11:33

Reklama


Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno „Koncepcję rozwoju zadań Krajowej Informacji Podatkowej”. Koncepcja ta, a także rozwiązania zawarte w projekcie ustawy o administracji podatkowej, pozwalają wierzyć, że waga informacji udzielanej podatnikom zostaje nareszcie doceniona.

W ramach realizacji „Koncepcji” projektowana jest zmiana rozporządzenia o upoważnieniu do wydawania interpretacji indywidualnych. Ministerstwo Finansów czyni tym samym pierwszy krok na drodze do specjalizacji rzeczowej biur KIP. Biura te faktycznie opracowują interpretacje, przy czym obecnie każde z nich działa w zakresie wszystkich podatków. Nie jest to najbardziej racjonalny sposób funkcjonowania.

Model docelowy zakłada, że danym podatkiem będzie zajmowało się jedno lub dwa biura. Ma to zapewnić większą jednolitość i wyższą jakość interpretacji, a także skrócenie do 2 miesięcy czasu oczekiwania na ich wydanie. W tym właśnie celu planowane są przesunięcia, określonej w rozporządzeniu właściwości dyrektorów izb skarbowych formalnie upoważnionych do wydawania interpretacji. Na pierwszy rzut oka stan po projektowanej zmianie sprawia wrażenie dość nieuporządkowanego. To dlatego, że specjalizacja biur ma następować stopniowo, w etapach rozpisanych na kilka lat. Niewykluczone, że po drodze wnioskodawcy będą mieli kłopot z opanowaniem nowych reguł właściwości. Przejściowe niedogodności warto będzie znosić, o ile obietnica jednolitości, wysokiej jakości i sprawności rozstrzygnięć zostanie rzeczywiście spełniona.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama