Rekompensata dla pożyczkobiorcy za wywiązanie się z zobowiązań przed terminem nie pomniejsza przychodu – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.

Pytanie zadała spółka, która planowała udzielenie pożyczki podmiotowi powiązanemu. W umowie nie zamierzała określić precyzyjnie terminu jej spłaty – wynosiłby on od kilku do nawet kilkunastu lat. Przez ten czas spółka miała dostawać odsetki. Pożyczkobiorca mógłby wcześniej spłacić pożyczkę i dostałby za to wynagrodzenie.
Spółka uważała, że mogłaby zaliczyć je do kosztów podatkowych. Uzasadniała, że jest to wydatek, który pozwoli sfinansować jej dalszą działalność, generującą zyski. Istnieje więc pośredni związek między kosztem a przychodami podatkowymi. Na poparcie swojego stanowiska przedstawiła interpretację (nr IBPBI/2/423-661/13/PC). Dyrektor katowickiej izby stwierdził, że rekompensata za wcześniejszy zwrot zobowiązania nie ma związku z przychodem. Artykuł 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT wyklucza z przychodów zwrócone pożyczki. Dyrektora nie przekonał też argument o powiązaniu wypłaty z ewentualnymi przyszłymi przychodami.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30 grudnia 2014 r., nr IBPBI/2/423-1210/14/PC