statystyki

Nagroda dla przedsiębiorcy także z potrąceniem 10 proc. podatku

autor: Patrycja Dudek21.01.2015, 07:39; Aktualizacja: 21.01.2015, 08:19

Nawet jeśli zwycięzcą konkursu jest osoba prowadząca działalność gospodarczą, to i tak organizator musi potrącić zryczałtowany 10-proc. podatek – orzekł wczoraj NSA w dwóch wyrokach.

Dotyczyły one różnych spółek, które organizowały konkursy. Pierwsza z nich, licząc na zwiększenie sprzedaży w kolekturach, raz w tygodniu wybierała najlepszych sprzedawców. Druga – właściciel sieci marketów zajmujących się hurtową sprzedażą produktów – zorganizowała konkurs dla swoich klientów, także prowadzących działalność gospodarczą. Wygrać można było gotówkę, bony towarowe albo upominki.

Obie firmy liczyły na to, że skoro nagrody są przyznawane przedsiębiorcom, to zwycięzcy sami odprowadzą od nich podatek, jak od przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z tym nie potrącały 10-proc. daniny od przekazanych nagród. Uważały, że miałyby taki obowiązek tylko wtedy, gdyby zwycięzcami były osoby nieprowadzące działalności gospodarczej.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane