VAT
Podatnik, u którego wystąpi nadwyżka VAT naliczonego nad należnym, może zarządać zwrotu nadpłaty. Podstawowy termin zwrotu wynosi 60 dni od daty złożenia rozliczenia. Jednak aby otrzymać zwrot w tym terminie, podatnik musi wykonać chociaż jedną czynność opodatkowaną na terytorium kraju. Powstaje wątpliwość, czy w przypadku wewnątrzwspólnotowego (WNT) nabycia towarów mamy do czynienia z czynnością wykonaną na terytorium kraju? Odpowiedź jest twierdząca.
Aby w ogóle można było mówić o WNT, towar musi przekroczyć granicę. Zatem z czynnością tą mamy do czynienia już przy wjeździe towaru do Polski. Dlatego ustawodawca wyraźnie zapisał, że czynnością opodatkowaną jest WNT „za wynagrodzeniem na terytorium kraju”.
Mimo to zdarza się, że fiskus próbuje kwestionować prawo do zwrotu w terminie 60 dni, jeżeli podatnik wykonał w danym okresie wyłącznie WNT. Takie stanowisko jest jednak nieuzasadnione i jeśli urząd skarbowy nie dokona zwrotu w tym terminie lub nie rozpocznie czynności sprawdzających, można domagać się zapłaty odsetek.
C3