statystyki

Pozbywając się własnej wierzytelności, nie można odliczyć tylko straty

autor: Katarzyna Jędrzejewska, Katarzyna Rosik09.12.2014, 07:00; Aktualizacja: 09.12.2014, 07:20
Zbycie wierzytelności własnej to przychód ze sprzedaży praw majątkowych

Zbycie wierzytelności własnej to przychód ze sprzedaży praw majątkowychźródło: ShutterStock

Podatnik, który ceduje swoją należność na firmę windykacyjną, zalicza do kosztów podatkowych kwotę do wysokości przychodu osiągniętego z jej zbycia. Tak orzekł WSA w Warszawie.

Jeżeli wartość nominalna wierzytelności, niezliczonej wcześniej do przychodów, przekroczy wynagrodzenie z jej zbycia, to tylko ta nadwyżka (strata) nie jest kosztem uzyskania przychodu – potwierdził sąd.

Chodziło o spółkę będącą telewizyjnym operatorem cyfrowym. Wielu jej klientów zalegało z zapłatą za dostarczane im usługi i dlatego spółka postanowiła sprzedać swoje wierzytelności firmie windykacyjnej. Otrzymała wynagrodzenie, które jednak stanowiło tylko część wartości nominalnej należności. W rezultacie poniosła stratę – stanowiła ona różnicę pomiędzy nominalną wartością zbytych wierzytelności a kwotą otrzymanego w zamian wynagrodzenia od firmy windykacyjnej.

Spółka chciała zaliczyć wartość zbywanych wierzytelności do kosztów podatkowych. Wskazywała, że istnieje związek pomiędzy uzyskanym przychodem a wartością zbywanych wierzytelności. Dlatego ta ostatnia jest kosztem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT – twierdziła. Uważała, że nie zabrania tego również art. 16 ust. 1 pkt 39. Przepis ten wprost potwierdza, że kosztem podatkowym jest wartość zbywanej wierzytelności, z tym tylko zastrzeżeniem, że gdy przedmiotem sprzedaży jest wierzytelność, która nie została uprzednio zarachowana do przychodów, to koszt jest zmniejszany o stratę wygenerowaną na tej transakcji – twierdziła spółka.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane