statystyki

Interpretacja podatkowa musi być zrozumiała

autor: Patrycja Dudek03.09.2014, 07:25; Aktualizacja: 03.09.2014, 07:26
Fiskus wydając interpretację, powinien zadbać o jej czytelność

Fiskus wydając interpretację, powinien zadbać o jej czytelność

Fiskus wydając interpretację, powinien zadbać o jej czytelność. Dlatego lepiej, by sentencja i uzasadnienie stanowiły jedną całość – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Podatnik we wniosku o wydanie interpretacji szczegółowo opisał stan faktyczny i zadał fiskusowi sześć pytań. Zaprezentował w nich różne warianty planowanych przedsięwzięć i swoje stanowisko w tych kwestiach.

Dyrektor izby skarbowej udzielił mu odpowiedzi. Problem w tym, że podatnik nie mógł wywnioskować z dokumentu – jakiej. W skardze do wojewódzkiego sądu administracyjnego zwrócił uwagę na to, że fiskus w sentencji uznał jego stanowisko za nieprawidłowe, a w uzasadnieniu w znacznej mierze je podzielił. Skarżący domagał się więc uchylenia niespójnej interpretacji jako naruszającej prawo.

WSA w Szczecinie przyznał mu rację. Zdaniem sądu rozstrzygnięcie i pisemne uzasadnienie interpretacji powinny stanowić logiczną całość. Nie jest dopuszczalna sytuacja, w której podatnik, a także sąd mają wątpliwości co do tego, w jakim zakresie stanowisko pytającego jest prawidłowe, a w jakim nie – wyjaśnił WSA. Podkreślił też, że zadaniem interpretacji jest wyeliminowanie wątpliwości wnioskodawcy, a nie ich wzbudzenie – tak jak miało to miejsce w tym wypadku.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2014-09-03 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    NSA , a de facto jaczejka tzw. fiskusa - czyli spółka towarzyszy złodziei - udaje , że poucza ( sami siebie ) , w trosce o podatników rzekomo ; a powinien odnieść się wprost do przestępstwa urzędnika - w szczególności i do tego , że to nie "interpretacja" powinna być "czytelna" , tylko przepis powinien być jednoznaczny - w ogólności .
    Tyle , że wówczas cała konstrukcja tego geszeftu , z tym całym kryminalnym i agenturalnym NSA , rozleciałaby się w drobiazgi , a element musiałby iść do pracy . Albo do więzienia . O stryczku nie wspomnę , bo element , karę śmierci , w porę sobie zlikwidował .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane