Wygaśnięcie decyzji pozbawiającej podatnika prawa do karty podatkowej oznacza, że urząd może wymierzyć podatek na zasadach ogólnych – wynika z wyroku NSA.
Sprawa dotyczyła podatnika, który świadczył usługi z zakresu teleradiomechaniki. Płacił podatek według karty podatkowej w wysokości określonej w decyzji naczelnika urzędu skarbowego.
W wyniku kontroli urząd stwierdził jednak, że podatnik naruszył warunki karty. Świadczył usługi, których nie zgłosił. W związku z tym naczelnik urzędu wydał dwie decyzje: jedną o wygaśnięciu prawa do karty i drugą – wymierzającą podatek na zasadach ogólnych za cały rok podatkowy.
Podatnik się z tym nie zgadzał. Uważał, że urząd błędnie zaklasyfikował świadczone przez niego usługi, bo nie miał do tego odpowiedniej wiedzy. Mężczyzna twierdził, że gdyby naczelnik, a potem dyrektor izby, dopuścili dowód z opinii biegłego, to okazałoby się, że wszystkie świadczone przez niego usługi mieszczą się w ramach działalności zgłoszonej do opodatkowania.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi przyznał mu rację. Orzekł, że organy powinny były zasięgnąć wiedzy specjalisty. Z tego powodu WSA uchylił decyzję dyrektora izby w sprawie wygaśnięcia decyzji ustalającej wysokość karty podatkowej. Nakazał jeszcze raz zbadać sprawę, ale po zasięgnięciu najpierw opinii biegłego.
W związku z tym powstał problem, czy urząd miał prawo wymierzyć podatek na zasadach ogólnych. Pytanie wzięło się stąd, że decyzja o wygaśnięciu prawa do karty została przez łódzki sąd uchylona. Podatnik uważał więc, że w takiej sytuacji postępowanie w sprawie wymiaru podatku powinno zostać zawieszone. Twierdził, że najpierw należało rozstrzygnąć, czy w ogóle utracił prawo do ryczałtu.
Takiego samego zdania był łódzki WSA. Orzekł, że dyrektor izby powinien był zawiesić postępowanie w sprawie wymiaru podatku na zasadach ogólnych.
Inaczej jednak widział to dyrektor izby skarbowej. Zwrócił uwagę na to, że wyrok WSA w sprawie wygaśnięcia prawa do karty podatkowej był wciąż nieprawomocny. W związku z tym organ miał nadal prawo wymierzyć podatek na zasadach ogólnych – stwierdził dyrektor izby.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że WSA nie miał racji. Nie była w tej sprawie potrzebna opinia biegłego. Zdaniem NSA to organ powinien ustalić, czy świadczone przez podatnika usługi pozwalają na dalsze opodatkowanie w formie karty.
W związku z tym NSA uchylił wyrok sądu I instancji. Sędzia Jerzy Rypina zaznaczył jednak, że mimo iż sprawa wraca do organu, to decyzja w sprawie wygaśnięcia prawa do karty jest ostateczna. Nie trzeba więc było zawieszać postępowania w sprawie wymiaru podatku i można go było określić na zasadach ogólnych – orzekł NSA.
ORZECZNICTWO
Wyroki NSA z 20 sierpnia 2014 r., sygn. akt II FSK 2034/12; II FSK 2011/13. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia