statystyki

Po wyroku trybunału należą się też odsetki

autor: Patrycja Dudek25.08.2014, 05:45; Aktualizacja: 25.08.2014, 05:45
klepsydra-pieniądze

Skoro podstawą prawną do zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych było orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, to danina powinna zostać zwrócona wraz z oprocentowaniemźródło: ShutterStock

Skoro podstawą prawną do zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych było orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, to danina powinna zostać zwrócona wraz z oprocentowaniem – orzekł NSA.

W tej sprawie wynosiły one prawie 800 tys. zł. Tyle domagała się spółka od kwoty ponad 1,3 mln zł niesłusznie zapłaconego podatku. Chodziło o PCC pobrany w 2007 r. przez notariusza od podwyższenia kapitału w związku z wniesieniem wkładu w postaci przedsiębiorstwa.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • Kuba(2014-08-25 09:21) Zgłoś naruszenie 00

  A może Gazeta Prawna wyjaśni szerokiemu gronu czytelników: Jeżeli TK uznał,że przepis wydany przez państwo jest niezgodny z Konstytucja to czy osobą które poniosły szkodę wskutek niekonstutycyjnego zapisu nalezy się odszkodowania!
  Ostatni wyrok TK w sprawie możliwości rozwiązywania ZUZPów. Pracownicy -miliony -poniosą szkode.
  Jest przyczyna i jest szkoda.

  Odpowiedz
 • Społeczny Inspektor Pracy(2014-08-25 09:40) Zgłoś naruszenie 00

  Jeżeli TK uznał,że przepis wydany przez państwo jest niezgodny z Konstytucją ( ostatnie orzeczenie TK w sprawie możliwości rozwiązywania ZUZPów bez oczekiwania ze strony pracodawcy na podpisanie nowego). Czy osobom które poniosły szkodę wskutek w/w niekonstutycyjnego zapisu należą się odszkodowania od Skarbu Państwa za szkody wyrządzone faktem niekonstytucyjności przepisu !
  . Pracownicy -miliony -poniosą szkodę.
  Uzasadnienie :
  Jest przyczyna,sprawca i jest szkoda. Trzy warunki niezbędne do złożenia pozwu. Pracownik miał prawo liczyć, że długofalowy zapis w ZUZPie obejmie i Jego gdyż bez zgody Związków Zawodowych przepis ZUSPu nie ulegnie zmianie ( np Jubileusze) .
  Tymczasem po wielu długich latach pracy dowiedział sie, że ZUZP może być wypowiedziany jednostronnie gdyż przepis który gwarantował Jego trwałość był niekonstytucyjny. Pracownik ponosi więc szkodę ,szkodę tą spowodowały organy państwa,wprowadzając w błąd co do możliwej trwałości zapisów ZUZPracy - więc dlaczego państwo nie miało by wypłacić odszkodowania za wydanie niekonstytucyjnego przepisu i straty nim spowodowanej??
  Dlaczego nie zaskarżyć za to spowodowanie szkody Skarbu Państwa.

  Co na to Gazeta Prawna?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane