Podział kosztów pomiędzy uczestnikami grupy, działającymi wspólnie w celach gospodarczych, nie jest świadczeniem usług – potwierdził wczoraj NSA.
Chodziło o spółkę, która – chcąc przystąpić do przetargu – zawarła umowę konsorcjum z dwoma podmiotami. Warunkiem udziału w przetargu było wniesienie wadium, np. w formie gwarancji bankowej. Konsorcjum nie było uprawnione do jej uzyskania, dlatego o gwarancję wystąpiła spółka będąca liderem grupy.
Bank w zamian za wystawienie gwarancji pobrał od niej prowizję. Spółka podzieliła jej koszt pomiędzy wszystkich członków grupy, proporcjonalnie do ich udziału w zysku z ewentualnego kontraktu. Podział kosztów udokumentowała notą księgową.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że popełniła błąd, bo powinna wystawić fakturę VAT. Stwierdził, że spółka nabyła od banku usługę gwarancji bankowej, a następnie sama wykonała ją na rzecz pozostałych uczestników konsorcjum. Podział kosztów stanowił więc odpłatne świadczenie usług i w związku z tym spółka powinna naliczyć od niego VAT – uznał dyrektora izby.
Spółka się z tym nie zgodziła. Twierdziła, że do żadnego świadczenia usług z jej strony nie doszło. Wyjaśniła, że podzieliła jedynie koszty, które powinni ponieść wszyscy uczestnicy konsorcjum. Tłumaczyła, że wystąpiła o udzielenie gwarancji tylko dlatego, że konsorcjum nie ma podmiotowości prawnej.
Warszawski WSA przyznał jej rację. Orzekł, że nie doszło do odpłatnego świadczenia usług. Sąd wyjaśnił, że nie każde przesunięcie czy rozliczenie pomiędzy dwoma podmiotami jest czynnością podlegającą opodatkowaniu. W tym wypadku spółka nie działała wyłącznie we własnym imieniu, lecz w ramach zawartego porozumienia, i nie odsprzedawała usług na rzecz partnerów. Doszło jedynie do operacji księgowej polegającej na obciążeniu kosztami – uznał sąd.
Tego samego zdania był Naczelny Sąd Administracyjny. Orzekł, że podział kosztów między konsorcjantami nie stanowi wynagrodzenia za wykonanie usługi. Sędzia Adam Bącal wyjaśnił, że w tej kwestii istnieje już utrwalone orzecznictwo – przypomniał inne podobne wyroki (sygn. akt I FSK 291/08, I FSK 1788/07).
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 6 sierpnia 2014 r., sygn. akt I FSK 1288/13.