statystyki

Samorząd nie odliczy VAT, jeśli skorzystał ze zwolnienia

autor: Elżbieta Delert01.08.2014, 09:30; Aktualizacja: 01.08.2014, 09:37
VAT

Od 1 stycznia 2010 r. wnoszenie wkładów niepieniężnych do spółek prawa handlowego i cywilnego podlega opodatkowaniu VAT. Podatnik nie ma już możliwości wyboru zwolnienia. Może jedynie odliczyć podatek naliczony z tytułu wniesienia aportu do spółkiźródło: ShutterStock

Gmina nie odzyska podatku naliczonego, jeśli wcześniej wykorzystała preferencję związaną z wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki komunalnej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Gmina wybudowała w 2009 r. oczyszczalnię ścieków. Nie odliczyła wtedy VAT od wydatków związanych z tą inwestycją. Po zakończeniu budowy podniosła kapitał zakładowy gminnej spółki komunalnej, wnosząc do niej w ramach aportu oczyszczalnię. W zamian za to otrzymała udziały. Spółka zgodnie z par. 38 obowiązującego wówczas rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2008 r. nr 212, poz. 1336) uznała, że wniesienie aportu podlega zwolnieniu z VAT.

Samorządowcy byli przekonani, że gmina będzie mogła odliczyć naliczony VAT od wniesionego do spółki wkładu, ponieważ dokonywała zakupów związanych z przedmiotem aportu. Powołała się na to, że krajowe przepisy są niezgodne z dyrektywą 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, która nie przewiduje zwolnienia aportu z VAT. Skoro więc unijne regulacje uznają wniesienie wkładu za czynność opodatkowaną VAT, to – jak dowodziła gmina – należy uznać, iż przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z wniesionym mieniem.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane