statystyki

Mrożone słodycze mogą być obłożone niższą, 8-procentową stawką

autor: Elżbieta Delert17.07.2014, 07:35; Aktualizacja: 17.07.2014, 08:47

Nie można stosować różnych stawek podatku do ciastek o przedłużonej trwałości i do ciastek, których termin przydatności do spożycia nie przekracza 45 dni – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki, której wyroby były zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 10.71.12.0., a zgodnie z nomenklaturą scaloną – do kodu 1905 90 60.

Spółka chciała stosować do nich 8-proc. stawkę VAT. Twierdziła, że dyrektywa 2006/112/WE pozwala stosować obniżone stawki pod warunkiem, że będą one stosowane do wszystkich produktów znajdujących się w tej samej kategorii.

Argumentowała, że krajowe regulacje, które zezwalają na stosowanie obniżonej stawki podatku jedynie do wyrobów ciastkarskich, których termin przydatności do spożycia wynosi poniżej 45 dni, naruszają zasadę neutralności VAT i zasadę ochrony konkurencji. Zarzucała polskiemu ustawodawcy, że posłużył się kryterium niewymienionym w dyrektywie.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane