Spółdzielnie mieszkaniowe podniosą czynsze lokatorom? Wszystko przez źle wdrożoną unijną dyrektywę

autor: Mariusz Szulc28.04.2014, 07:06; Aktualizacja: 28.04.2014, 08:34
balkon, nieruchomość

Problem mają obecnie spółdzielnie mieszkaniowe, które świadczą na rzecz mieszkańców odpłatne usługi związane z eksploatacją lokali.źródło: ShutterStock

Zwolnienie z podatku, jakie ustawa o VAT przewiduje dla czynności świadczonych na rzecz lokatorów przez spółdzielnie mieszkaniowe, jest niezgodne z prawem unijnym

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (24)

 • heca...(2014-04-28 13:24) Zgłoś naruszenie 00

  Polska stała się pieskiem i jest wielkie podniecenie kiedy chwalą naszego
  ...?! - pogłaszczą ,poklepią i się uśmiechną z pobłażaniem.
  Kiedyś była propaganda że istniejemy,dzięki ZSRR a teraz że ... UE .

  Odpowiedz
 • ire(2014-05-06 23:14) Zgłoś naruszenie 00

  Spłacony wkład przez lokatorów spłodzielni mieszkaniowej co dalej .Jeszcze podwyzki z jakiej racij Co własciele ,mogą zrobc z tymi wymysłami władzy Czynsze w górę i z jakiej racijh .Skoro zapłacony wkład mieszkanioiwy kredyt spłacony io Co jeszcze durniom płacic za stołki

  Odpowiedz
 • zdziwiona(2014-04-28 12:51) Zgłoś naruszenie 00

  Ale co oni w czynszu chcą ovatować? Rozliczenie ciepła ma juz swoj vat wynikający z faktury dostawcy, woda tak samo, fundusz remontowy to składka/oszczędności więc jaki tu vat? zostaje stawka eksploatacyjna i to chcą ovatować? Naprawdę nic z tego nie rozumiem.

  Odpowiedz
 • Janek(2014-04-30 14:03) Zgłoś naruszenie 00

  Jedynym lekarstwem na ten bajzel zdaje się być Janusz Korwin Mikke. Zagłosujcie proszę na KNP, jeśli zależy Wam na naszym kraju.

  Odpowiedz
 • 007KAL(2014-04-28 11:38) Zgłoś naruszenie 00

  A może warto popatrzeć na problem "na zimno", a wtedy da się zauważyć, że w III RP już - prawie nikt - nie wie co to jest VAT. W szczególności nie wiedzą tego urzędnicy MF i sędziowie ferujący "prawomocne" wyroki, a nawet autor niniejszego artykułu.
  Jak UE i MF III RP chce, aby Administacje Spółdzielni Mieszkaniowych były płatnikami VAT-u, to dobrze, ale trzeba kompletnie zmienić prawo i je skomercjaliwaoć. Jak będą firmami, to wtedy będą odliczać VAT od wszelkich kupowanych usług, towarów i materiałów, a przy okazji zniknie miejsce do przekrętów, typu prywatna firma pana Janka (na pelny etat prawcownika działu technicznego Administracji Osiedla X nie płatnika VAT-u) ma monopol na roboty hydrauliczne, bo Pan Janek jako Spółdzielnia ma klucz do węzła co/cw. Przy okazji będzie można zobaczyć - w końcu - jak przepływają nasze pieniądze... Ale tego się legalnie zrobić nie da (? OFE) administracje są własnością spółdzielni, a więc są zależne od społdzielni, a więc są własnością spółdzielców i zostały powołane do załatwiania bieżących problemów tych ostatnich, a więc nie są firmami, więc nie mogą być płatnikami VAT-u... A może UE nie wie, co to jest spółdzielnia w Polsce, albo chodzi o jeszcze jedno miejsce, gdzie można "zaczać przez nacisk UE nas owatować" !!!

  Odpowiedz
 • jaq(2014-04-28 10:58) Zgłoś naruszenie 00

  nie wiesz za co ? za czyszczenie polskiego budżetu ze zbędnej kasy.

  Odpowiedz
 • licens(2014-04-28 11:02) Zgłoś naruszenie 00

  ...I oczywiście nikt za to nie poniesie kary.
  Święte krowy są nietykalne.

  Odpowiedz
 • Jaś(2014-04-28 10:11) Zgłoś naruszenie 00

  To za co - do jasnej - biorą pieniądze urzędnicy Ministerstwa Finansów i nasze euro-osły?

  Odpowiedz
 • rewizor(2014-04-28 09:42) Zgłoś naruszenie 00

  Polska wadliwie wdrożyła w tym zakresie jej art. 132 ust. 1 oraz art. 135 dotyczące zwolnień"-Polska wdrożyć nic nie może ale ludzie którzy rządzą uważając się za "ekspertów".Czy nie można pisać kto za taką interpretację odpowiada,pomijam niespójność sądów ale do takich orzeczeń już na przyzwyczaił

  Odpowiedz
 • kB(2014-04-29 07:24) Zgłoś naruszenie 00

  I przede wszystkim nie czynsze, bo czynsz płacimy przy najmie.

  Odpowiedz
 • Lidia Olszewska - home stager(2014-04-29 10:14) Zgłoś naruszenie 00

  Nie tylko niespójność sądów jest tutaj problemem, ale także osoby, które przyczyniły się do tego błędu.

  Odpowiedz
 • Wilus(2014-05-08 14:52) Zgłoś naruszenie 00

  Napisac porzadna korygowana nowele dotyczaca spoldzielni mieszkaniowych przede wszystkim uregulowac przekrety na duza skale wobec spoldzielcow , przestac wyplacac za ochrone zarzadow dla rady nadzorczej po 250 OO PLN miesiecznie za przytakiwanie a nie obrone spoldzielcow ,ktora powinna byc spoleczna a nie obciazac i tak zawyzanych kosztow eksploatacji. Rozwalic ten komuny przybytek i gniazdo przkretow.

  Odpowiedz
 • Anna Poll(2014-04-28 13:54) Zgłoś naruszenie 00

  Z tego bełtu człowiek, który nie ma nic wspólnego z kombinatoryką finansową, czy to polską, czy brukselska, nic nie zrozumie.
  Może bardziej przystępne byłoby pokazanie, jak np. Szwedzi sobie z tym radzą. Spółdzielczość mieszkaniowa w Szwecji jest dość rozpowszechniona.

  Odpowiedz
 • d(2014-05-06 06:29) Zgłoś naruszenie 00

  tak naprawdę ten VAT to tylko jedno wielkie zawracanie głowy ludziom, nic z tego nie ma pozytywnego a wiele minusów, chyba że kręci się wielka karuzela, jak gdzieś tam podają, ale to nie dla "maluczkich" i ubogich, którymi dedydenci defraudanci różnej maści czynią sukcesywnie obywateli, w tym podatników vat w RP, poza tym prawie każdy decyduje i orzeka jak chce ?

  Odpowiedz
 • Margo(2014-05-02 17:54) Zgłoś naruszenie 00

  Jesli spółdzielnie zaczną naliczać VAT to staną sie przedsiebiorstwami. To oznacza, że zostanie naruszona ustawa o spółdzielniach, gdyż spółdzielnie są właścicielem lokali, zarzadzaja swoja własnością i nie świadcza usług. Brak wdrożenia dyrektywy przez Polske to nie przypadek. Jej implementacja do prawa krajowego musiałaby sie wiązać z likwidacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Jeszcze jedna sprawa. Jestem właścicielem wyodrebnionego lokalu i spółdzielnia nim zarzadza z mocy ustawy, bo nie zawiązała się w moim budynku wspólnota (za mało wyodrebnionych lokali). Ciekawa jestem w takim wypadku jak mi dolicza VAT do ich usług i jak to uzasadnia? Jesli nie zgodze sie na to i potraktuje spóldzielnię jak zwykłego swiadczeniobiorce to powinnam miec prawo rezygnacji z ich usług, bo np. są dla mnie za drodzy. Prawo w tym momencie nie może mi tego zabronicv, gdyz z jednej strony zostanie naruszona zasada konkurencyjności (spółdzielnia jako monopolista z mocy ustawy) , a z drugiej strony zostana naruszone moje prawa jako konsumenta, gdyż musza zostac mi zagwarantowane prawa do odstąpienia od umowy z płatnikiem VAT, czyli przedsiębiorcą. Czy źle myslę???

  Odpowiedz
 • Na chlopski rozum(2014-05-02 15:02) Zgłoś naruszenie 00

  No to po co mi unia, skoro jej dyrektywa nie jeszt przystosowana do polskiej rzeczywistosci? Dlaczego to ja mam sie dopasowywac? moze kolej , aby unia sie dopadowala! U nas struktura praw do lokali jest inna niz w niemczech czy francji - tam same wlasnosci i mieszkan i domów, my jestesmy za biedni na cos takiego. Dlaczego spoleczne organizacje Maja placic VAT? Bo Kasienka tusk za maz wychodzi i trzeba fete przygotowac?
  Ta uni to Taki kolchoz, ze hej!

  Odpowiedz
 • jajo(2014-04-28 21:54) Zgłoś naruszenie 00

  większość mieszkańców nie jest lokatorami tylko właściielami mieszkań więc o czym ta gatka, spółdzelnia jest tylko administratorem

  Odpowiedz
 • sedlex(2014-05-04 11:14) Zgłoś naruszenie 00

  do -rewizor ,<eksperci> -precyzyjnie ...eksperci,TUSKA -dopuszczeni do koryta

  Odpowiedz
 • stan47.emeryt(2014-04-28 21:39) Zgłoś naruszenie 00

  Spółdzielnie mieszkaniowe podniosą czynsze lokatorom. czyli wynajmującym mieszkania. Właścicielom mieszkań nie, bo przecież właściciel mieszkania nie płaci czynszu tylko opłaty eksploatacyjne i podatki. Niestety chore w tym państwie jest to, że opłaty właściciela są takie same jak najemcy mieszkania.

  Odpowiedz
 • zwykły obywatel(2014-04-28 21:03) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawi mnie, za co jest opłata eksploatacyjna. Przy wykupie mieszkania na własność,korzystam z tego, co moje. Za swoje też remontuję.
  Za wszystkie inne usługi pobierane są dodatkowe opłaty : fundusz remontowy, podatek od nieruchomości,opłaty za media ( gaz, woda, prąd, ciepło, konserwacja domofonu, kablówka, wymiana wodomierzy, jakaś opłata za działalność kulturalną - o której istnieniu nikt nie ma pojęcia). Co to za własność?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane