statystyki

Spółdzielnie nie wiedzą, czy płacić podatek od dróg, chodników i parkingów

autor: Mariusz Szulc16.09.2014, 07:55; Aktualizacja: 16.09.2014, 09:54
Liczba budowanych mieszkań spółdzielczych

Liczba budowanych mieszkań spółdzielczychźródło: DGP

Spółdzielnie mieszkaniowe ciągle nie wiedzą, czy muszą płacić fiskusowi podatek od dróg, chodników i parkingów. Zgody co do tego nie ma nawet w sądach administracyjnych. Problemem są niespójne przepisy.

Wszystkie osiedlowe drogi, parkingi i chodniki są traktowane jak budowle w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 849). Te zaś, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy, podlegają daninie według stawki 2 proc. od swojej wartości.

Spółdzielnie uważają, że nie powinny płacić daniny, bo – jak wskazują – art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy opodatkowuje jedynie budowle i ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Tymczasem drogi, chodniki i parkingi są związane zasobami mieszkalnymi, a nie z działalnością gospodarczą – argumentują spółdzielnie.

Podatek od każdej budowli

Fiskus i duża część sądów administracyjnych są innego zdania. Przykład to nieprawomocne orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 24 czerwca 2014 r. (sygn. akt I SA/Gd 298/14). Sąd wyjaśnił w nim, że spółdzielnia musi płacić podatek nawet od budowli związanych z zasobami mieszkaniowymi. Powołał się na art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy, z którego wynika, że budowlami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej są budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Wojewódzki Sąd Administracyjny zwrócił uwagę na to, że art. 1a ust. 1 pkt 3 przewiduje wyłączenie jedynie dla gruntów i budynków mieszkalnych. Nie wspomina o budowlach. Wystarczy więc, że drogi, parkingi i chodniki są w posiadaniu spółdzielni, by należało płacić od nich podatek.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • l(2014-09-16 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    płacić za wszystko, obciążać lokatorów za "luksus" mieszkania w starych blokach, to szczyt marzeń, zaraz idę po kredyt moze jakieś 500 tys. może starczy na zwykły dom w stanie surowym jak podają ceny, rata tylko minimum od 10 tys. miesięcznie, co to dla obywateli tak zamożnego kraju !!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane