statystyki

Spółdzielnie nie wiedzą, czy płacić podatek od dróg, chodników i parkingów

autor: Mariusz Szulc16.09.2014, 07:55; Aktualizacja: 16.09.2014, 09:54
Liczba budowanych mieszkań spółdzielczych

Liczba budowanych mieszkań spółdzielczychźródło: DGP

Spółdzielnie mieszkaniowe ciągle nie wiedzą, czy muszą płacić fiskusowi podatek od dróg, chodników i parkingów. Zgody co do tego nie ma nawet w sądach administracyjnych. Problemem są niespójne przepisy.

Wszystkie osiedlowe drogi, parkingi i chodniki są traktowane jak budowle w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 849). Te zaś, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy, podlegają daninie według stawki 2 proc. od swojej wartości.

Spółdzielnie uważają, że nie powinny płacić daniny, bo – jak wskazują – art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy opodatkowuje jedynie budowle i ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Tymczasem drogi, chodniki i parkingi są związane zasobami mieszkalnymi, a nie z działalnością gospodarczą – argumentują spółdzielnie.

Podatek od każdej budowli

Fiskus i duża część sądów administracyjnych są innego zdania. Przykład to nieprawomocne orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 24 czerwca 2014 r. (sygn. akt I SA/Gd 298/14). Sąd wyjaśnił w nim, że spółdzielnia musi płacić podatek nawet od budowli związanych z zasobami mieszkaniowymi. Powołał się na art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy, z którego wynika, że budowlami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej są budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Wojewódzki Sąd Administracyjny zwrócił uwagę na to, że art. 1a ust. 1 pkt 3 przewiduje wyłączenie jedynie dla gruntów i budynków mieszkalnych. Nie wspomina o budowlach. Wystarczy więc, że drogi, parkingi i chodniki są w posiadaniu spółdzielni, by należało płacić od nich podatek.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • l(2014-09-16 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    płacić za wszystko, obciążać lokatorów za "luksus" mieszkania w starych blokach, to szczyt marzeń, zaraz idę po kredyt moze jakieś 500 tys. może starczy na zwykły dom w stanie surowym jak podają ceny, rata tylko minimum od 10 tys. miesięcznie, co to dla obywateli tak zamożnego kraju !!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane