statystyki

Carpooling, czyli podwożenie znajomych do pracy, może zainteresować fiskusa

autor: Mariusz Szulc18.10.2013, 07:07; Aktualizacja: 18.10.2013, 09:04
Kierowca

Kierowcaźródło: ShutterStock

Osoba, która w zamian za zwrot części kosztów paliwa zabiera do samochodu innych, nie ma z tego tytułu przychodu do opodatkowania . Taki pojawi się jednak, gdy opłata będzie wyższa. Jeśli przejazdy będą regularne, mogą wystąpić także obowiązki w VAT.

Reklama


Reklama


Carpooling, czyli wspólne podróżowanie, to amerykański pomysł, który szerzej rozpowszechnił się zarówno w Nowym Świecie, jak i w Europie Zachodniej w latach 50. ubiegłego wieku. Polega on na umówieniu się kierowcy pojazdu wraz z pasażerami na wspólną podróż w wybranym kierunku. W zamian za swoją usługę kierujący otrzymuje zwrot przypadającej na pasażerów proporcjonalnie części kosztów zużytej benzyny. W Polsce carpooling stał się naprawdę popularny dopiero od kilku lat. Powstały nawet specjalne serwisy, które ułatwiają zarówno kierowcy, jak i pasażerom zorganizowanie wspólnej podróży, jak np. www.blablacar.pl czy też www.carpooling.pl. Skoro w grę wchodzą pieniądze, czy na wspólnie podróżujących z zainteresowaniem spojrzy fiskus?

Co do zasady nie ma PIT

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP wyjaśniło, że co do zasady ani kierowca, ani pasażer nie mają obowiązków podatkowych na gruncie ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.). Chodzi oczywiście o sytuację, gdy pierwszy z nich otrzymał umówioną część kosztów przejazdu, albo gdy podróżujący nie musiał płacić, gdyż kierujący pojazdem odstąpił od obciążania go wydatkami. MF zastrzegło, że z uwagi na brak legalnej definicji umowy carpoolingu i ustawowych zasad, na jakich dochodzi do korzystania z tego sposobu podróżowania, nie można wykluczyć sytuacji, w których dojdzie do powstania przychodu.

Zdaniem Katarzyny Puchacz, konsultanta podatkowego w Accreo, przykładem będzie pobranie przez kierowcę opłat od pasażerów w wysokości przekraczającej proporcjonalnie im przypisaną część kosztów przejazdu. Wtedy można uznać, że wystąpił przychód podlegający opodatkowaniu, a w rozliczeniu rocznym kierowca podróżujący prywatnym autem powinien go zakwalifikować do źródła „inne przychody”. Nie pobiera wtedy miesięcznych zaliczek na PIT, ale ewentualnie musi zapłacić podatek, jeśli wynika on ze składanej deklaracji podatkowej. Ekspert Accreo podkreśla, że jeśli podróż odbędzie się przy użyciu auta firmowego, to takim źródłem może być działalność gospodarcza.

Carpooling w Polsce

Carpooling w Polsce

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W obu sytuacjach opodatkowaniu podlegać powinna nadwyżka otrzymana ponad kwotę zwrotu rzeczywistych kosztów przejazdu.

Regularne przejazdy a VAT

Jeśli kierowca ofiaruje swoje usługi cyklicznie, może być uznany za podatnika VAT ze wszystkimi wynikającymi z tego skutkami. Dlaczego?

Jak przypomina MF, zgodnie z art. 9 ust. 1 dyrektywy 2006/112/WE podatnikiem jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. Definicję tę wdrożono do art. 15 ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Taką działalnością jest przede wszystkim wykorzystywanie w sposób ciągły majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.

Także te przepisy zostały wdrożone do ustawy o VAT i zgodnie z jej przepisami opodatkowaniu podlega m.in. odpłatne świadczenie usług wykonywane przez podatnika tej daniny.

Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 października 2009 r. (sygn. akt C-246/08). Wynika z niego, że działalność gospodarcza na gruncie ustawy powinna mieć charakter trwały i być wykonywana w zamian za wynagrodzenie otrzymywane przez podmiot dokonujący danej transakcji (pkt 37 wyroku).

Skoro tak – to jak podkreśla resort – regularnie wykonywane usługi carpoolingu wypełniają taką definicję, a kierowca może być traktowany jak podatnik VAT. Jak uspokaja ministerstwo, prawie na pewno będzie on podmiotowo zwolniony z daniny, gdyż zgodnie z art. 113 ust. 1 ww. ustawy zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których jej wartość nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł.

Także Katarzyna Puchacz przypomina, że świadczenie usług odpłatnego (chociażby częściowo) przewozu w sposób zorganizowany i ciągły może rodzić zarówno obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej na gruncie PIT (i wybrania odpowiedniej formy opodatkowania, prowadzenia ewidencji itp.), jak i uznania kierowcy za świadczącego usługi transportowe podatnika VAT, nawet wówczas, gdy nie zarejestruje formalnie swojej działalności.

Opodatkowaniu podlegać powinna nadwyżka otrzymana ponad kwotę zwrotu kosztów przejazdu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • z(2013-10-18 08:35) Odpowiedz 00

  Hahahaha... Mam rozdzielność majątkową z żoną, która mieszka w moim domu. Teraz ona zapłaci za darmowy najem mieszkania. Takie absurdy tylko w III RP.

 • mm(2013-10-18 12:01) Odpowiedz 00

  to bardzo dobry pomys pod warunkiem ze w koszty uzyskania przychodu bede mogl zaliczyc koszt utrzymania auta, paliwo, naprawy itd.

 • Hji(2013-10-20 23:43) Odpowiedz 00

  Carpooling jest opodatkowany dlatego, żeby NIE kręcić lodów. W przeciwnym razie każdy taksówkarz rzekłby, że on nie jeździ taksówką, tylko podwozi ludzi w systemie carpoolingu, co jest zwolnione z podatku. I skarbówka NIC nie mogłaby mu zrobić, wszak mamy domniemanie iż podatnik nie kłamie.

 • Alf(2013-10-18 23:05) Odpowiedz 00

  Kurczę... Podwoziłem ostatnio 2 osoby, zawołałem na nie po 35 zł, a bank nikczemny oddał mi z cash-backu parę zł i wyszło, że powinienem od nich pobrać po 33 zł. Czy już muszę biec do skarbówki?

 • cook(2013-10-22 12:03) Odpowiedz 00

  ja podwożę do szkoły dziecko sąsiadki i mam z tego 3funty.pa

 • c(2013-10-22 09:39) Odpowiedz 00

  Cały ten pomysł, to znowu raczej szukanie pieniędzy u ubożejącego społeczeństwa, choć może chodzi i o to, by kolega nie „zdzierał” z kolegi, koleżanki itp., z reguły ten bez samochodu nie jest jako tako sytuowany, a takie sytuacje bywały i bywają, ale samochód tego co wozi też się eksploatuje, z reguły tzw. „grat”, czasami dość szybko i mocno a w Polsce jedna opona może kosztować 1/2 albo więcej miesięcznego dochodu, nie mówiąc już o cenach nowych aut, nawet słabych i brzydkich, nie mówiąc już o drogich, bardzo drogich też słabych i brzydkich, doją jak mogą i nikt nic z tym nie robi, bo prawda jest taka, że decydenci mają chyba wszystkich w D. !, majątki rosną jak grzyby po deszczu, a drogi i inna, infrastruktura niestety nie, dlaczego ?, organy ścigania nie potrafią znaleźć złodziei nawet ruchomości wartych kilkaset zł, a co dopiero innych, umarzają z reguły co się da, pewnie im niczego nie „z”, kradzieże np. samochodów w ogóle nie powinny się przedawniać,

 • chopin(2013-10-20 00:00) Odpowiedz 00

  skąd się wziął carpooling w Stanach? no na pewno nie z potrzeby dzielenia się kosztami przejazdu, by się Amerykanie uśmiali...
  Wobec korków które tworzyły się w godzinach szczytu na autostradach stworzono specjalny pas dla ... samochodów w których poza kierowcą siedzi pasażer, jako że w stanach ludzie najczęściej do pracy jeżdżą samodzielnie - pojedynczo. Nazwano ten układ carpool - biorąc kogoś ze sobą mogłeś szybciej dojechać do pracy... układ z płaceniem... to smutna rzeczywistość trzeciego świata... jak widać nie daleko Europie do Azji czy Afryki.

 • opa(2013-10-18 13:41) Odpowiedz 00

  Carpooling, friends or carpool to work, you may be interested in the treasury.

 • Podwozisz za darmo ???(2013-10-18 12:42) Odpowiedz 00

  To jeszcze gorzej jak byś brał zwrot kosztów
  Działanie nosi znamiona przestępstwa z tytułu regulacji o darowiźnie
  Ten zwariowany system pomyślany przez bogatych pcha cię szturchając groźbami do działań z których minister finansów ma najwięcej korzyści
  Jest pewne więcej niż na sto procent że prawie każdy jest w tym kraju winien fiskusowi pieniądze o których większość nie ma nawet pojęcia że jest winna.
  A jeśli nie pieniędzy to nieznajomości poplątanych przepisów podatkowych
  co nie zwalnia oczywiście od odpowiedzialności.
  O zawiłości przepisów świadczy fakt że kiedy można je zinterpretować na różne sposoby skarbówka może ale nie musi wydać własną interpretację na której też nie można w pełni polegać
  Jedyne zwolnienie jakie jest tolerowane z pewnymi uwarunkowaniami to Twój akt zgonu w oryginale.
  Po przejściu w stan wiecznego spoczynku długie ręce skarbówki wsuną się na pożegnanie ostatni raz do kieszeni ubranego odświętnie i stygnącego ciała w poszukiwaniu swojej własności.
  Twój dług wobec skarbu państwa umiera ostatni czasami lata po Twojej kremacji
  Do upadłego śmiechu doprowadza mnie Sejm i Rząd szczegółowo wyliczając ile groszy z zaokrągleniem po przecinku każdy pracujący jest winien w przeciwieństwie do majątków z zagrabionych pieniędzy które nie są konfiskowane (w przypadku skazujących wyroków)
  Czy chodzi o to że skala grabieży przekroczyła wszelkie wyobrażenia ?
  Tak że większość elit nie już pewna czy nie dokończy żywota najmując się na wykopki.
  MiRy

 • Lex(2013-10-18 12:17) Odpowiedz 00

  Ten kraj jest chory. Tyle tylko

 • krol(2013-10-18 12:04) Odpowiedz 00

  Weszliśmy na nowy etap rozwoju Polski pod światłym kierownictwem i przywództwem Platformy Obywatelskiej. Aby Polska i Polacy mogli w pełni korzystać z tych wspaniałości i dobrodziejstw, które zapewniły im rządy PO oraz z tego, co jeszcze im zapewnią, konieczna jest zmiana konstytucji. By żyło się lepiej – wszystkim. Oto stosowny projekt ustawy zasadniczej, uwzględniający potrzebę sprawowania kierowniczej roli przez Platformę Obywatelską, w tym miejscu ograniczający się (ze względów technicznych) do pierwszego rozdziału. Art. 1. Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich członków Platformy Obywatelskiej. Art. 2. Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem partyjnym, urzeczywistniającym zasady zawarte w statucie i programie Platformy Obywatelskiej. Art. 3. Rzeczpospolita Polska jest państwem jednolitym w poparciu dla Platformy Obywatelskiej. Art. 4. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do członków Platformy Obywatelskiej. Platforma Obywatelska sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio. Art. 5. Platforma Obywatelska strzeże niepodległości i nienaruszalności terytoriów swoich członków, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo swoim członkom, strzeże dziedzictwa platformerskiego oraz zapewnia ochronę platformerskiego środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju struktur terenowych partii. Art. 6. Platforma Obywatelska stwarza warunki upowszechniania i równego dostępu do dóbr kultury, będącej źródłem tożsamości swoich członków, ich trwania i rozwoju. Platforma Obywatelska udziela pomocy swoim członkom zamieszkałym za granicą w zachowaniu ich związków z platformerskim dziedzictwem kulturalnym. Art. 7. Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach wyznaczonych przez Platformę Obywatelską. Art. 8. Statut Platformy Obywatelskiej jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. Przepisy Statutu stosuje się bezpośrednio, chyba że Statut stanowi inaczej. Art. 9. Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa stanowionego przez partnerskie partie Platformy Obywatelskiej z zagranicy. Art. 10. Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawców PO, władzy wykonawczej PO i jej władzy sądowniczej. Władzę ustawodawczą sprawuje Klub Parlamentarny PO, władzę wykonawczą Prezydent Bronisław Komorowski i Rada Ministrów kierowana przez Donalda Tuska, a władzę sądowniczą sądy i trybunały partyjne. Art. 11. Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania partii Platforma Obywatelska. Partia Platforma Obywatelska zrzesza na zasadach uświadomionej konieczności obywateli posiadających jej certyfikat w celu wpływania metodami partyjnymi na kształtowanie polityki państwa. Finansowanie partii Platforma Obywatelska jest tajne i obowiązkowe. Art. 12. Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania tylko tych związków zawodowych, organizacji społeczno-zawodowych rolników, stowarzyszeń, ruchów obywatelskich, innych dobrowolnych zrzeszeń oraz fundacji, które posiadają rekomendację Platformy Obywatelskiej. Art. 13. Zakazane jest istnienie partii politycznych i organizacji innych niż Platforma Obywatelska ze względu na przeciwdziałanie odwoływaniu się w ich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także do nienawiści wobec członków Platformy Obywatelskiej oraz uniemożliwienie przejęcia władzy sprawowanej przez Platformę Obywatelską lub wpływu na politykę państwa. Art. 14. Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy Platformy Obywatelskiej i innych kontrolowanych przez nią środków społecznego przekazu. Art. 15. Ustrój terytorialny Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia centralizację władzy Platformy Obywatelskiej. Zasadniczy podział terytorialny państwa uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze lub kulturowe członków Platformy Obywatelskiej i zapewniający jednostkom terytorialnym zdolność wykonywania zadań powierzonych im przez Platformę Obywatelską

 • f54d(2013-10-18 12:42) Odpowiedz 00

  Ubawiłem się. :D Wystarczy podwożonego zawieźć na stację paliw by zatankował samochód.

 • Andrzej Breivik(2013-10-19 01:09) Odpowiedz 00

  Jest już tylko kwestią czasu upadek tego koślawego, pazernego i chorego państwa... tfu! szlag ich trafi jak III rzeszę, zsrr, prl, nrd, csrs... a rząd i tak ucieknie do Rumunii - mamy w tym dobre tradycje.

 • Michał z BlaBlaCar(2013-10-18 11:02) Odpowiedz 00

  Tak naprawdę wszystko gra. Podobne regulacje działają zresztą we wszystkich krajach, gdzie działa BlaBlaCar. W naszym serwisie regulamin zabrania zarabiania, a przejazdy odbywają się przy okazji własnych zaplanowanych podróży. Przy dodawaniu oferty serwis podpowiada kierowcy cenę opartą na średnim koszcie przejazdu na trasie podzielonym na liczbę miejsc. Na popularnych trasach auto zapełnia się czasem w kwadrans :) Zapraszamy kierowców oraz osoby, które szukają wygodnego i ekonomicznego przejazdu.

 • Michał z BlaBlaCar(2013-10-18 10:51) Odpowiedz 00

  A więc wszystko się zgadza. Podobne regulacje działają zresztą we wszystkich krajach, gdzie działa BlaBlaCar. W naszym serwisie regulamin zabrania zarabiania, a przejazdy odbywają się przy okazji własnych zaplanowanych podróży. Przy dodawaniu oferty serwis podpowiada kierowcy cenę opartą na średnim koszcie przejazdu na trasie podzielonym na liczbę miejsc. Na popularnych trasach auto zapełnia się czasem w kwadrans :) Zapraszamy kierowców!

 • M(2013-10-18 10:36) Odpowiedz 00

  A jak podwoże kogoś na ramie roweru, to fiskus też może się zainteresowac?

 • A(2013-10-18 10:17) Odpowiedz 00

  a jak minister finansów otworzy swoje złote usta i spłynie na mnie wiedza przeogromna której przez 5 lat na studiach ekonomicznych w Yale (każdy wie jak tam drogo) nie posiądziesz, to tez mam zgłosić do opodatkowania ?

 • kolarz(2013-10-18 10:01) Odpowiedz 00

  OGŁOSZENIE
  OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU PRZEWIOZĘ MAKSYMALNIE DWIE OSOBY ( RYKSZA ) NA TRASIE URSYNÓW - CENTRUM .OPŁATA SYMBOLICZNA 1 GROSZ ZA KILOMETR TAK ŻEBYM ZEBRAŁ NA NOWY ŁAŃCUCH DO ROWERU.

 • wjw(2013-10-18 09:38) Odpowiedz 00

  Już widzę te kontrole na parkingach pod zakładami pracy ...

 • Mec.(2013-10-18 09:06) Odpowiedz 00

  Zwróćcie uwagę, że temat wywołali dziennikarze. Urzędnicy nie podejmowali w tej sprawie żadnych czynności.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama