Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług wpisuje się w politykę zwiększania ciężarów podatkowych w związku z fatalną sytuacją finansów publicznych.

Rada Ministrów zaakceptowała propozycję ministra finansów o podwyższeniu stawek podatku VAT na kolejne 3 lata argumentując, że „utrzymanie do 2016 r. obecnych stawek VAT ma służyć ochronie zagrożonej nierównowagi budżetu państwa. Równowaga budżetowa i stabilność finansów publicznych są wartościami konstytucyjnymi o priorytetowym charakterze, w związku z tym wprowadzone zmiany są w pełni uzasadnione.”

W aspekcie formalnym mamy do czynienia z podwyżką stawek podatku VAT (miały powrócić do poziomu sprzed 2011 r.), choć skutek ekonomiczny tego legislacyjnego zabiegu jest tożsamy z utrzymaniem stawek obowiązujących w 2013 r.
Rząd złamał ustawową obietnicę, iż podwyższone stawki będą stosowane tylko do końca 2013 r. Taka praktyka budzi poważne obiekcje natury konstytucyjnej (naruszenie zasady zaufania do państwa i prawa). Podwyższenie stawek podatku VAT oznacza dalsze zmniejszenie popytu wewnętrznego – ważnego instrumentu wzrostu gospodarczego.

Dr Irena Ożóg, ekspert BCC ds. polityki podatkowej