Kontrola skarbowa: Fiskus ściga za saksy w czasach PRL

autor: Magdalena Majkowska12.08.2013, 00:00; Aktualizacja: 12.08.2013, 08:17
Kontrola skarbowa

Kontrola skarbowaźródło: ShutterStock

Przychody z pracy na czarno zalegalizowane 20–30 lat temu urzędnicy mogą teraz potraktować jak pochodzące z nieujawnionych źródeł i obłożyć 75-proc. podatkiem. Zdaniem ekspertów niesłusznie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (38)

  • LK.(2013-08-18 02:00) Zgłoś naruszenie 30

    To skandal wołający o pomstę do nieba. Jak można karać ludzi za to że wyjechali za chlebem ,poniewierali się za granicą ,mieszkając w piwnicach
    przerobionych na mieszkania ,aby taniej ,ciułając każdego dolara,wykonując
    najcięższe prace ,często pogardzani ,przez ludzi którzy nie wiedzieli gdzie
    jest Polska ,większość straciła zdrowie na tej tułaczce . I jak teraz mają zapłacić 75 % podatku to już logiczniej byłoby skazać ich na eutanazję. No bo i tak taki spracowany chory człowiek umrze teraz na serce ze zmartwienia.

    Odpowiedz
  • Qbek(2013-08-12 21:11) Zgłoś naruszenie 30

    szara strefa utrzymuje ten kraj.. ten rząd zniszczył gospodarkę

    Odpowiedz
  • Chłe, chłe(2013-08-12 14:18) Zgłoś naruszenie 20

    Bankrut uderza w "żebry" do PRL-u.

    Odpowiedz
  • WRZESIEN OBALIMY RZAD TUSKA(2013-08-12 20:15) Zgłoś naruszenie 21

    WRZESIEN TO miesiac ,w ktorym wszyscy jednoczymy sie w Warszawie i dokonujemy usuniecia obecnego antynarodowego rzadu z germansko-Putinowskim psem ! WRZESIEN TO DATA OBALENIA TEGO ANTYPOLSKIEGO RZADU ! Narodzie obudz sie ! Ta data bedzie zakonczeniem rozbojow na terenie Polski !

    Odpowiedz
  • pzpr(2013-08-12 14:08) Zgłoś naruszenie 21

    Chyba zagłosuję na Jarka

    Odpowiedz
  • Gośka(2013-08-12 20:08) Zgłoś naruszenie 11

    Tak to jest jak z pachołka Jej Królewskiej Mości zrobili Pana Ministra w Polsce.Przecież nie mogło to nie pozostawić śladu na jego psychice.Mówiąc wprost, po prostu zrobiono mu tym awansem wielką krzywdę powodując spory uszczerbek na zdrowiu.Niestety ta jego przypadłość mocno się nam odbije na kieszeni.

    Odpowiedz
  • alex60(2013-08-12 23:01) Zgłoś naruszenie 10

    Pomysłowość państwa w zapewnianiu sobie pieniędzy i zapychaniu wielkiej jaj lej po bombie dziury budżetowej zadziwia i przeraża.
    A Polak to z natury zaradny człowiek, zaradniejszy niż inne nacje, taki co to z g...a bat ukręci. Więc radzi sobie i w takich złodziejskich warunkach i trwa na przekór wszystkiemu.
    Radzi sobie? No może jeszcze coś mu zabierzemy?

    Każą nam zaciskać pasa... ciekawe kiedy ten pas, zaciśnięty do bólu i granic wytrzymałości szarego Kowalskiego, pęknie i ludzka krzywda i upodlenie szerokim strumieniem rozleje się po ulicach i drogach tego uciemiężonego i upodlonego kraju

    Odpowiedz
  • Rudy germansko-moskiewski pies(2013-08-12 20:08) Zgłoś naruszenie 11

    Ale ten rudy germanski pies POdgryza Polske od korzenie

    Odpowiedz
  • Dragon(2013-08-12 20:01) Zgłoś naruszenie 11

    Pamietaj Polaku,zebys nie zostal ogolocony z wszystkiego,dokonaj zrywu narodowego,usunmy ten antynarodowy rzad czerwonych i PObarwionych bandytow,rozliczmy wreszcie i wydajmy najsurowsze kary za likwidacje Polski.Kiedy zobaczymy te ka,nalie na szubienicach ?

    Odpowiedz
  • DRAGON rozliczy zlodziei PO,PSL,SLD,palikotowni(2013-08-12 20:07) Zgłoś naruszenie 11

    Czas zabic ta germanska ruda dziwke Putina i jego antynarodowa sw,iniarnie

    Odpowiedz
  • kocur(2013-08-12 23:52) Zgłoś naruszenie 11

    Straszyli PiS-em ale tak naprawdę strach żyć pod ich rządami. Groza co jeszcze Rostowski ze swoimi zastępami urzędników może wymyśleć. W czystej postaci KOMUNA!!!

    Odpowiedz
  • Tomasz(2014-02-25 10:16) Zgłoś naruszenie 11

    Morderstwo przedawnia się po 20 latach, złodziejstwo po 5 latach, a podatki nigdy! Podatnicy traktowani są jak ludobójcy! I to nasz Polski (?) rząd i parlament! Sami (Polacy) na nich głosowaliśmy! Syndrom sztokholmski? Najwięcej głosów dostają Ci, którzy najbardziej gnębią?

    Odpowiedz
  • Andrzej(2013-08-12 16:03) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie ja też się spowiadałem US z majątku i wartości nieruchomości i jakoś się wytłumaczyłem. Przyznam nie było to przyjemne ani pytania specjanie mądre. Najbardziej mnie dziwi brak sprawdzenia zeznań podatkowych i informacji podatkowych, które powinny być przechowywane w US bezterminowo, a dopiero później wzywany podatnik. To co mogę poradzić uczciwym to są dokumenty związane z ZUSem potrzebne wyliczenia kapitału początkowego i ewidencja składek. To dość skutecznie rozbraja urzędników. Z drugiej strony jak patrzę na sąsiada który też stosunkowo lekko wyszedł z ,,opresji'' kontroli skarbowej dzięki wypróbowanym sztuczkom a nie skalał się jak dotychczas płaceniem podatków to szlag mnie trafia. A i też wyleczył się w szpitalu na mój koszt jako berobotny bez prawa do zasiłku ale za to jakiej zaznał opieki bo jak powiada tylko ryby nie biorą. Po tym wszystkim zmieniłem zdanie bo w normalnym kraju to tacy cwaniacy powinni być na oku kontroli skarbowej i bać się kar a nie uczciwi ludzie a tak niestety jest. Jak składasz zeznania, prowadzisz księgi, wystawiasz paragony lub jesteś pracownikiem albo emerytem to US i ZUS wszystko ma jak na dłoni i od czasu do czasu masz prawo się gdzieś pomylić i powinieneś być traktowany łagodnie. A cwaniaczek niczego się nie boi nie dokłada się do niczego a ze wszystkiego korzysta. Dlatego uważam, że kto ukrywa dochody nie powinien korzystać z żadnego przedawnienia a wysokie kary powinny być utrzymane. Swoją drogą to akurat kwoty zarobione na saksach w latach 80 tych nawet z odsetkami nie pozwolą postawić dzisiaj domu.

    Odpowiedz
  • Witold(2013-10-13 13:25) Zgłoś naruszenie 00

    To ja - fyzjer, muszę Wam mówić! Po pierwsze domiaru nie można stosować do dochodów uzyskanych za granicą, co wynika z orzeczenia NSA sygn. II FSK 1192/09. Sąd uznał 1 grudnia 2010 roku, że w przypadku rezydentów jak i nierezydentów polskich podatek od dochodów nieujawnionych pobierany może być tylko od tych uzyskanych na terytorium Polski. A po drugie art. 68 § 4 jest niekonstytucyjny = wznowienie postępowania za 18 miesięcy choć i teraz nie sądzę żeby sądy orzekały na niekorzyść podatników. Skoro odrzucają przepisy które są zgodne z konstytucją a jedynie zachodzi podejrzenie że są niekonstytucyjne NSA II FSK 2370/11, WSA I SA/Lu 253/13, III SA/Wa 1856/13, NSA I FPS 2/06 to tym bardziej odrzucą przepis który jest niezgodny z konstytucją.

    Odpowiedz
  • zniesmaczony(2013-08-12 21:52) Zgłoś naruszenie 00

    Polska to dziki kraj. Kogo to dziwi.

    Odpowiedz
  • zwykły obywatel(2013-08-12 20:23) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli na naszej zielonej wyspie nikt nie ma prawa niczego posiadać! Tak to zostało pomyślane! A przecież starsi ludzie, pracujący do emerytury, odkładając co miesiąc niewielkie kwoty - po kilkudziesięciu latach mogą mieć całkiem sporą kwotę. Skoro te pieniądze są cały czas na rachunkach bankowych, to w czym problem? Państwo w takim przypadku staje się zwykłym oprawcą i złodziejem. A rozliczanie ludzi z czasów PRL-u to już jakaś paranoja! Zwróćcie ludiom 75% wartości rozszabrowanego majątku państwowego!

    Odpowiedz
  • Bruno(2013-08-12 20:25) Zgłoś naruszenie 00

    Panie ministrze. mam pomysł. Można opodatkować nielegalny przemyt za okupacji 39-45. Myśle, że z paru dziadków można coś jeszcze wycisnąć. Copan na to panie ministrze RP? Przyda się na 2 dni oświetlenia stadionu narodowego co nie?

    Odpowiedz
  • Panie Ministrze J.A.V-Rostowski(2013-08-12 18:11) Zgłoś naruszenie 00

    (zapis zgodny z Wikipedią), Pana służby skarbowe w pogoni za dochodami dla budżetu chyba trochę przekraczają granice prawa i przyzwoitości...

    Odpowiedz
  • _JaC.(2013-08-14 14:26) Zgłoś naruszenie 00

    Po pierwsze nie rachunek "C" (ten był dla cudzoziemców), lecz "A" (w walutach wymienialnych) ewentualnie "B" (w walutach socjalistycznych). Po drugie zwolnienie z podatku obowiązywało wówczas jedynie od darowizn przekazanych z zagranicy (BTW słynny przypadek Lecha Wałęsy, który zadeklarował swój przychód w wysokości jednego miliona dolarów za prawo do realizacji filmu o nim jako darowiznę z zagranicy), małżonkowie dali więc ciała nie powołując się na darowiznę.

    Odpowiedz
  • Fiskus(2013-08-12 07:53) Zgłoś naruszenie 00

    Żryj glebę podatniku! Jesteś nikim! Ha ha ha

    Odpowiedz