Sprawa dotyczy montażu trwałej zabudowy meblowej w domach i mieszkaniach objętych społecznym programem mieszkaniowym, czyli budynków jednorodzinnych o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 m kw. oraz mieszkań o powierzchni nie większej niż 150 m kw.
Wielomiesięczne spory pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi dotyczyły tego, czy montaż szaf wnękowych i mebli do zabudowy jest modernizacją, czy też dostawą towarów. W ocenie firm montujących jest to modernizacja, przeciwnego zdania były organy podatkowe i nakazywały płacić od tej usługi 23-proc. VAT.
NSA w wydanej 24 czerwca br. uchwale (sygn. akt I FPS 2/13) orzekł, że kompleksowa usługa polegająca na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz montażu trwałej zabudowy meblowej, wykonywana w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, stanowi usługę modernizacji, opodatkowaną obniżoną, 8-proc. stawką VAT.
– Uchwała NSA jest istotna, ponieważ ujednolica rozbieżne dotychczas podejście sądów do tego zagadnienia. Jest to orzeczenie korzystne dla podatników. Do tej pory minister finansów wydając swoje interpretacje na temat przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2011 roku, bo tego stanu prawnego dotyczy uchwała NSA, wydawał wyłącznie negatywne interpretacje. Teraz będzie musiał dostosować je do uchwały – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Małgorzata Sobońska, partner w MDDP i pełnomocnik spółki, w której sprawie NSA podjął uchwałę.
Część firm montujących zabudowy meblowe przez długi czas – na skutek niekorzystnych interpretacji organów podatkowych – płaciła wyższy, 23-proc. VAT od tej usługi (minister finansów podzielał stanowisko). Uchwała NSA otwiera im drogę do odzyskania nadpłaconego podatku.
– Odzyskanie VAT nie będzie proste, dlatego że prawdopodobnie podatek został pokryty przez ostatecznych konsumentów. Natomiast znam przypadki, kiedy przedsiębiorcy zostali zmuszani do płacenia tej różnicy podatku w wysokości 15 proc. na podstawie decyzji organu podatkowego. Proces odzyskiwania tych 15 proc. w przypadku, gdy nadpłata podatku wynika z decyzji, powinien być łatwiejszy niż w normalnym procesie obciążania ostatecznych konsumentów – wyjaśnia ekspertka.
Sposób postępowania w sprawie odzyskania różnicy VAT zależy od tego, na jakim etapie znajduje się sprawa podatnika, który był zmuszony płacić wyższy podatek.
– Jeżeli zapłata VAT wynikała z decyzji o wymiarze podatku, należy złożyć wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji, jeśli jest ona ostateczna. Jeżeli natomiast postępowanie nadal trwa, to można złożyć albo odwołanie od decyzji urzędu skarbowego, albo odzyskać VAT składając skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Z kolei jeśli podatek zapłacony w nadmiarze nie wynikał z faktu doręczenia podatnikowi decyzji, może on próbować odzyskać VAT składając korektę deklaracji wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty – wyjaśnia Sobońska.
Uchwała NSA wydana w składzie siedmiu sędziów ma moc wiążącą dla wszystkich wojewódzkich sądów administracyjnych, które będą wydawały wyroki w podobnych sprawach. Ponadto nawet jeżeli podatnik uzyska negatywną decyzję urzędu skarbowego w podobnej sprawie, uchwała NSA sprawi, że wygra sprawę odwołując się do wojewódzkiego sądu administracyjnego.